سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۳۴۴۱۲
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷- ۰۳: ۰۹
با چرخ زدن در خیابان چایکنار یکی از محل تجمع بزازان شهرمان نگاهی به قفسه پارچه‌ها و تنوع چادر مشکی‌ها می‌اندازم و روی برخی مارک‌ها هم بیشتر از بقیه دقیق‌ می‌شوم.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، باورم نمی‌شود، دوباره و چندباره صفرها را می‌شمارم تا جدا از تفاوت قیمت ریالی و تومانی، اشتباه نکرده‌باشم. ٩ میلیون ریال! ٧ میلیون و ۵٠٠ هزار! ۴ میلیون و ۴٠٠ هزار ریال! ٢ میلیون و ٢٠٠هزار ریال! البته قیمت‌های ٨٠-٧٠هزارتومانی هم پیدا می‌شد، ولی نه در این فروشگاه و نه به این کیفیت!

کمی در پوشش خانم‌های اطرافم و دلایل و بهانه‌هایی که برخی برای نپوشیدن چادر می‌آورند دقیق‌تر می‌شوم. گران‌بودن چادرهای مشکی، دست ‌و پاگیر بودنشان به‌ویژه در زمان به‌همراه‌داشتن وسیله یا بچه، گرم‌بودنشان در تابستان و ... با یک حساب سرانگشتی ساده، برای بالابودن هزینه‌ها باید به استفاده‌کنندگانش حق داد.

پوشش هرچه کامل‌تر، هزینه هم بیشتر، چون یک خانم محجبه و چادری باید افزون بر آنچه بقیه خرید می‌کنند خرید کند، آن هم با این اوصاف. گرمای تابستان و گِل و شُل زمستان هم جای خودش که گاهی نفس‌گیر و آزاردهنده می‌شود، آن هم زمانی که پوشیدنش به ‌اجبار باشد و از روی عادت، ولی انصافا اگه زیبایی‌اش را دیده‌باشید، یعنی چادر را به‌عنوان پوششی برای عرضه تمام ارزش‌های درونی‌تان پذیرفته‌باشید که از شما فارغ از زن بودنتان، یک انسان هم بسازد، آن وقت، نه سخت می‌شود و نه آزاردهنده. این را هم از روی تجربه چادری‌بودن و فعالیت‌های اجتماعی‌ خودم می‌گویم، نه شعارهای پوچ و طوطی‌وار!

 اما برای دست‌وپاگیر بودنش، هیچ‌جوره نمی‌توان به آن به‌عنوان یک دلیل نگاه کرد، آن هم در این سال‌های اخیر که ده‌ها مدل مختلف از چادر وارد بازار شده‌است، چادرهایی که برخی از آن‌ها تفاوت چندانی هم با مانتوها ندارند، ولی به‌مراتب پوشیده‌تر از آن‌ها هستند.

اما فراتر از این بهانه ها هزاران دلیل شرعی و عقلی می توان آورد که حجاب را به بی حجابی ترجیح می دهد. بی شک هیچ باغبانی را سرزنش نمی كنند كه چرا دور باغ خود حصار و پرچین كشیده است، چون باغ بی دیوار از آسیب مصون نیست و میوه و محصولی برای باغبان نخواهد ماند.

هیچ كس هم با نام آزادی دیوار خانه خود را برنمی دارد و شب ها در حیاطش را باز نمی گذارد، چون خطر رخنه دزد جدی است. هیچ صاحب گنج و گوهری هم جواهرات خود را بدون حفاظ، در معرض دید رهگذران نمی گذارد تا بدرخشد، جلوه كند و چشم و دل برباید، چون خود جواهر دزدیده می شود.

هرچیز كه قیمتی تر باشد، درصد مراقبت از آن بالاتر است. هرچیز كه نفیس تر باشد، بیم ربودن و غارت آن بیشتر است و مواظبت، لازم تر.

اگر در شیشه عطر را باز بگذاری عطرش می پرد. اگر رشته مرواریدت را در صندوق و كمد نگذاری، گم خواهد شد. اگر در مقابل پنجره خانه ات توری نزنی، از نیش پشه ها و مزاحمت مگس ها در امان نخواهی بود.

وقتی راه ورود پشه ها را می بندی، خود را(مصون) ساخته ای، نه محدود و زندانی. وقتی در خانه را می بندی، یا پشت پنجره اتاقت پرده می آویزی، خانه خود را از ورود بیگانه و نگاه های مزاحم در امان قرار داده ای، نه كه خود را در قید و بند حصار افكنده باشی.

اگر برای ایمنی از خطرها و آسودگی از مزاحمان، خود را بپوشانی، نه كسی ایراد می گیرد، و نه اگر هم ایراد بگیرد، اعتنا می كنی، زیرا سخنش را ناآگاهانه و بی منطق می دانی.

وقتی از در امر به معروف وارد می شود و تذکر می دهی اکثر با پاسخ «دلت باید پاک» باشد روبرو می شوی!! اینكه(دل باید پاك باشد) بهانه ای برای گریز جاهلانه از همین مصونیت است و آویختن به شاخه لاقیدی وگرنه از دل پاك نباید جز نگاه و رفتار پاك برخیزد. مَثل، مَثل ظاهر آیینه باطن است و ...(از كوزه همان برون تراود كه دراوست).

 زن به خاطر ارزش و كرامتی كه دارد، باید محفوظ بماند و خود را حراج نكند و در بازار سوداگران شهوت، خودرا به بهای چند نامه و نگاه و لبخند نفروشد. زن به خاطر لطافتی كه دارد، نباید در دست های خشن كامجویان دیوسیرت، كه نقاب مهربانی و عشق به چهره دارند پژمرده شود و پس از آنكه گل عصمتش را چیدند، او را دور اندازند یا زیر پایشان له كنند.

فرزانه اسدزاده

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar