سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۳۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۷- ۵۸: ۱۰
رئیس سازمان بسیج فرهنگیان:
رئیس سازمان بسیج فرهنگیان گفت: در دوره مشروطیت یکی از چالش‌ها، همان چالش رهبری است چراکه در آن دوران دچار گسست رهبری نهضت بودیم و این باعث فاصله تحلیلی میدانی برای هدایت حرکت ایجاد کرد و مقدمات اختلاف بین روحانیت و در نهایت انحراف را منجر شد.

به گزارش بسیج فرهنگیان به نقل از تبریز، حسن مرادی پیش از ظهر امروز در همایش بین‌المللی تبریز و انقلاب مشروطه ایران در سالن استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: مشروطه موضوع و اتفاق بی‌نظیری در تاریخ معاصر بوده و جزو وقایعی بزرگ است که نقش آن در مسائل اقتصادی و اجتماعی فراگیر بود.

وی افزود: مشروطیت خاستگاه آذربایجان بود و سهم تبریز در این وقایع بسیار چشمگیر است.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان بیان کرد: اگر تاثیر تبریز و آذربایجان را در تاریخ اندیشه ایرانی بنگریم، بخش قابل توجهی را در این منطقه خواهیم دید.

وی افزود: دشمنان این جامعه به شدت در تلاش برای ایجاد خدشه در هویت ملی بوده، از این رو شناخت این هویت بسیار ضرورت دارد و باید این شناخت در نسل‌های آینده پررنگ‌تر شود.

مرادی با مقایسه بین انقلاب اسلامی و مشروطه همچنین تبیین چهار متغیر برای دو انقلاب گفت: روند اصلی که باعث شکل‌گیری رخداد انقلاب و مشروطه به عنوان متغیر‌ها بود، از یک منظر می‌توان بازیگرانی دانست که در صحنه سیاست و اجتماع بودند و در این میان باید مشخص شود که با چه اقداماتی این پدیده را ایجاد کردند.

وی توضیح داد: اینکه آرمان‌های مشترک، پیامدها و چالش‌های مشروطه چه تشابهات و تمایزاتی با انقلابی اسلامی دارد، خود یک مسئله بزرگ است.

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان، وجود استبداد داخلی و عامل استبداد خارجی در کنار پدیده عقب‌ماندگی جامعه با شکل‌گیری بیداری جامعه را از جمله تشابهات بین دو انقلاب برشمرد و گفت: مردمی بودن، استبدادستیزی، استقلال‌طلبی، عدالت، پیشرفت و آزادی از جمله آرمان‌های مشترک در انقلاب است.

مرادی با تاکید به اینکه موضوعیت قانون در مشروطیت تفاوت جدی با انقلاب اسلامی ایران دارد، بیان داشت: در دوره مشروطیت یکی از چالش‌ها، همان چالش رهبری است، چراکه در آن دوران دچار گسست رهبری نهضت بودیم و این باعث فاصله تحلیلی میدانی برای هدایت حرکت ایجاد کرد و مقدمات اختلاف بین روحانیت را منجر شد.

وی ادامه داد: وجود وحدت و یکپارچگی در انقلاب اسلامی، ایجاد گسست در رهبری مردم را شاهد نبود ولی در مشروطیت به دلیل ضعف، موضوع نفوذ و استحاله دیده شد که این موضوع در انقلاب اسلامی به دلیل عنصر رهبری موفق، آن را به پیروزی رساند.

رئیس بسیج فرهنگیان خاطرنشان کرد: تفاوتی که در مشروطیت با انقلاب شاهد بودیم همان موضوع ابهام مرزبندی است به طوریکه مرزبندی‌ها در برخی موضوعات برای اقشار شفاف نبوده و همین عدم شکل‌گیری مرزبندی، باعث خدشه در هویت‌ها شد.

وی اضافه کرد: مسئله هویت در انسجام ملی نقش زیادی دارد به طوریکه انسجام در انقلاب اسلامی بسیار پررنگ بود.

مرادی با تاکید به عمق تاثیرات انقلاب اسلامی در لایه‌های مختلف مبارزاتی گفت: این عمق تاثیر در مشروطیت مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی رکن مردمی و اسلامی بودن را دارد و جزو ارکان اساسی آن است، ابراز کرد: تمام نقاطی که در آن موفقیت حاصل شده، در قالب‌بندی و الگوهایی بوده که عقلانیت و عدالت را در اولویت قرار داده و باید هر جا با مشکل روبه رو بودیم از این دو اصل بهره گیریم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar