سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۴۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷- ۲۰: ۰۸
یادداشت روز:
اگرمی خواهیم خانواده ما، فرهنگ ما، بازار و اقتصاد ما به دست خود ما آسیب نبیند باید مهارت خبری داشته باشیم این مهارت، گواهینامه زندگی در عصر ارتباطات است.
به گزارش خبرنگار بسیج از زاهدان، احمد ملاشاهی در یادداشتی نوشت، بعد از سلام و احوال پرسی، اولین سوال ما این است؛ چه خبر؟ این یعنی بهترین ابزار برای ارتباط خبر‌ها هستند. برای ارتباط موفق باید بدانیم چه خبری را چگونه بگوییم. مهارت برخورد با اخبار باعث می‌شود احساس خوشایند ما هر روز دستاویز این خبر و آن خبر نشود.

زمانی می‌گفتند کسی که رایانه نداند بیسواد است سوال این است مگر از کامپیوتر و وسایل ارتباطی چه می‌گیریم که ندانستن این مهارت مساویست با بی سوادی. مسلما عمده استفاده و دریافتی ما از این وسایل چیزی جز اخبار و اطلاعات نیست. پس بهتر نیست که بگوییم امروز هرکه مهارت برخورد با اخبار و اطلاعات را ندارد، بی سواد است. اتفاقا، این روز‌ها افراد بی سواد آسیب کمتری می‌بینند تا کسانی که آخرین مدل لب تاب، تبلت و گوشی همراه را دارند، ولی مهارت برخورد با اخبار و اطلاعاتی که از قبل آن‌ها می‌گیرند، ندارند.

رسانه‌های جهان امروزه مردم را با اخبار مدیریت می‌کنند با یک خبر ملتی را مایوس، مرعوب و یا تسلیم می‌کنند. با یک خبر بازاری را شلوغ یا خلوت می‌کنند اگر مهارت خبری نباشد برخی اوقات حتی حقیقت را که آشنای فطرت ماست، گم می‌کنیم. درعصر بارش اخبار و اطلاعات هستیم، در این عصر نیاز به چتری داریم تا هم از این باران لذت ببریم و هم خیس نشویم.

اینکه ۲۷۰ شبکه فارسی زبان خارجی مخصوص ایران ایجاد می‌شوند از این جهت است که تنها روزنه‌ای که می‌توانند روز خوب ما را بد کنند، هجمه خبری و رسانه ایست. سواد خبری که نباشد حتی فرد را مجاب می‌کنند تصوری از کشورش بگیرد و ارسال کند و بعد همان تصویر پرونده می‌شود علیه کشورما. برای مجاب کردن به این خیانت ناخواسته، ترفندها، بهانه‌ها و دلایل خوش رنگی می‌آورند.

گرمی خواهیم خانواده ما، فرهنگ ما، بازار و اقتصاد ما به دست خود ما آسیب نبیند باید مهارت خبری داشته باشیم این مهارت، گواهینامه زندگی در عصر ارتباطات است.

یادداشت_روز_احمدملاشاهی
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar