سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۴۵۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷- ۰۲: ۰۸
ایران در آینده نزدیک، در رشد اقتصادی از کانادا، اسپانیا و عربستان پیشی خواهد گرفت و ایران از هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا به پانزدهمین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد و نیازی نیز به دلسوزی ترامپ نداریم.

به گزارش خبرگزاری بسیج، محمدباقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال گسترده و پایدار در قالب تبصره ماده 18 قانون بودجه سال 1397 کل کشور اظهار داشت: «مهم‌ترین برنامه این سازمان بعد از برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی است، بودجه‌ریزی یک پیش‌بینی از منابع و همچنین برآورد هزینه‌های سال جاری دولت است. ما سال گذشته در زمان مقرر بودجه را به مجلس تقدیم کردیم و شاید این موضوع یکی از اتفاقات متمایزکننده سال گذشته بود. ازآنجاکه بودجه پیش‌بینی است باید دید این بودجه به‌درستی پیش‌بینی می‌شود که باید عرض کنم ما سال گذشته 320 میلیارد تومان منابع عمومی را پیش‌بینی کردیم و به‌طور دقیق همین مقدار مصرف شد.»

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در ادامه عنوان کرد: «برای بودجه سال جاری علاوه بر اینکه تلاش کردیم 34 درصد بودجه از 1340 دستگاه در ردیف به قیمت تمام‌شده انجام شود و برای نخستین بار برای این موضوع تلاش شد تا دقیقاً سیاست ما در بودجه سال 97 گنجانده شود. سیاست ما اقتصاد مقاومتی بود که آن را به کار گرفتیم و با توجه به اینکه سال 97 دومین سال از برنامه‌ریزی سالانه ما به شمار می‌آید که در آن متعهد به ایجاد یک‌میلیون  فرصت شغلی شده‌ایم که از سازمان‌های مختلف برای این منظور کمک گرفته شد.»

نوبخت افزود: «برای ایجاد اشتغال در زمینه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی سه هزار میلیارد تومان بودجه از دولت، نظام بانکی و صندوق توسعه ملی تأمین می‌شود. 14 هزار و 300 میلیارد تومان از اعتبارات عمرانی، 5 هزار میلیارد تومان از منابع سازمان هدفمندی و 15 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به‌علاوه 30 هزار میلیارد تومان از نظام بانکی برای ایجاد یک‌میلیون فرصت شغلی اختصاص یافته است.»

وی افزود: «در این سال ما سعی کردیم با توجه به انتقادی مبنی بر پول‌پاشی شغل ایجاد نمی‌کند، عمل کنیم و سعی کنیم بیکارها را به‌جای آن‌که به آن‌ها پول بدهیم با ایجاد شغل این بودجه را صرف آن‌ها کنیم. به همین جهت از سازمان میراث‌فرهنگی استفاده کردیم و چیزی حدود 157 هزار شغل قرار است ایجاد شود. شما هم می‌دانید این پول برای چه چیزی هزینه شده است. همین اقدامات در بخش بافت‌های فرسوده و مسکن به‌منظور مرمت مکان‌های زندگی در روستا و شهر انجام شد. به‌این‌ترتیب فرصت شغلی نیز ایجاد شد و بودجه آن تعیین و برای کشاورزی هم همین منوال صورت گرفت که بودجه آن‌ها نیز مشخص است. همه این‌ها که در نظر گرفته شده 12 برنامه برای ایجاد فرصت‌های شغلی که درنهایت به یک‌میلیون فرصت شغلی منتج شود. یکی از این 12 برنامه امضای تفاهم‌نامه با سازمان میراث‌فرهنگی بود.»

نیازی به دلسوزی ترامپ برای ایجاد شغل نداریم

نوبخت افزود: «در شرایطی که دشمنان و در رأس آن‌ها دولت نابخرد آمریکا جوانان ما را نشانه گرفته است و این هجوم ناعادلانه‌ای که به جونان می‌شود که امید را از آن‌ها بگیرند و زمانی که صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، ادعا کنند که ما غربی‌ها باید برای شما کار کنیم، انتظار من در این شرایط از اصحاب رسانه این است که نشان داده شود که نیازی به این نداریم که ترامپ دلش به حال جوانان ما بسوزد و برای جوانان ما شغل ایجاد کند.»

وی خطاب به رسانه‌ها گفت: «رهبر معظم انقلاب همواره تأکید دارند که شما به ظرفیت‌های داخلی تأکید کنید، من از شما اصحاب رسانه و افرادی که بعداً آثار نوشتاری و گفتاری شما را پخش می‌کنند انتظار دارم که نشان دهیم کدام‌یک از این اقدامات که می‌خواهیم 157 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم، منتظر آقای ترامپ هستیم؟ که دلش به حال ملت بزرگ ما بسوزد ما اصلاً نیازی به این‌ها نداریم.»

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه ادامه داد: «ما همچنان خواهان بهبود روابط با جهان هستیم اما ما یک ملت بزرگ هستیم، شما الان ببینید بر سر کشور همسایه ما ترکیه چه می‌آورند که آن‌ها دارند از اقدامات سنجیده‌ای که شما دارید انجام می‌دهید الهام می‌گیرند. بنابراین واقعیت‌ها را به جوانانمان بگوییم کسی منتظر نماند که مثلاً آن‌ها برای ما کاری کنند، من از همین‌جا اصحاب محترم رسانه را برای برنامه بعدی دعوت می‌کنم.»

به گزارش سازمان میراث فرهنگی-نوبخت ادامه داد: «سعی می‌کنیم نرخ بی‌کاری را تک‌رقمی کنیم و می‌توانیم این کار را انجام دهیم. شعار ما می‌توانیم است و در برنامه، بودجه و اجرا این شعار ماست.»

معاون رئیس‌جمهوری عنوان کرد: «صندوق بین‌المللی پول، روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که در آینده نزدیک ایران، در رشد اقتصادی از کانادا، اسپانیا و عربستان پیشی خواهد گرفت و ایران از هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا به پانزدهمین اقتصاد دنیا تبدیل خواهد شد.»

در پایان این مراسم تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال گسترده و پایدار در قالب تبصره ماده 18 قانون بودجه سال 1397 کل کشور به امضای رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی رسید.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar