‌باشگاه خبرنگاران
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۵۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷- ۵۴: ۲۳
سمیه اسکندری استاد دانشگاه و جامعه شناس در گفتگو با بسیج:
سمیه اسکندری مدرس دانشگاه و جامعه شناس گفت: ارتباط آسان و قرارگیری دردهکده جهانی باعث ورود ارزشها و فرهنگهای مختلف(خصوصا غربی)به درون خانواده ها می شود که منجر به تغیر نظام ارزشی درخانواده می گردد و افزایش بی رویه استفاده ازفضای مجازی باعث کم رنگ ترشدن فرهنگ ایرانی و به جای آن واردات فرهنگ غربی می گردد.

سمیه اسکندری مدرس دانشگاه و جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج استان مرکزی از ساوه گفت: امروزه پایداری نهادخانواده ازجمله بحث های مهم درجامعه نوین می باشد در حالی که بالارفتن سن ازدواج-افزایش بی رویه آمارطلاق-مشکلات عاطفی وطلاق های عاطفی نارضایتی و آشفتگی را در درون خانواده بیش از پیش افزایش داده که در این پروسه فضای مجازی سهم قابل توجهی را درافزایش این مشکلات دارد.

اسکندری افزود : فضای مجازی علاوه براین که سطح توقعات زوجین رابالا برده باعث تغیرشکل روابط میان افرادنیزشده است.اعضای خانواده به جای ارتباط رودرروبایکدیگرسرگرم بازی وپرسه زدن درفضای مجازی میباشنداین درحالی است که فضای مجازی خالی از ارتباط واقعی وحتی آموزشی میباشد.

این مدرس دانشگاه گفت : با وجود اختلافات خانوادگی وتشدید طلاق عاطفی زوجین به جای استفاده ازکارشناسان خبره وروانشناسان خود را در معرض راهنمای غلط افراد مختلف قرارمی دهند که شخصاً مسئله ساز نمی باشد بلکه زمینه را برای ارتباط های نامشروع وخیانت هابازمی کند.
اسکندری در ادامه گفت : یک فرد درطی زندگی اجتماعی خودسه بعد هویتی را تجربه می کند بعد شخصیتی، اجتماعی وفرهنگی که شخصی می تواند هویتی سالم وشخصیتی ناب داشته باشد که درمحیطی مناسب ازنظرخانوادگی،اجتماعی خصوصا درگروه همسالان قرارگیرد.مهمترین قسمت شکل گیری هویت هر فرد سن نوجوانی است این درحالی است که اکثرنوجوانان به جای قرارگرفتن درمحیط اجتماعی وخانوادگی مناسب بیشتراوقات خودرادرفضای مجازی ودرارتباط با افرادناشناس ونه گروه همسالان قرارمی گیرند.وقتی شخص نوجوان خودرادرصحنه ای ازروابط فرهنگی واجتماعی متفاوتی می بینندخودرادرنقش های متفاوت قرارمی دهدکه باعث بروزچند شخصیتی شدن فردمی شود.فردی که شخصیت اصلی خودراپنهان کرده ممکن است دراین سن شخصیتی ناسالم وناهنجارپیداکند.

وی گفت : یکی دیگر ازاثرات مخرب فضای مجازی باتوجه به ارتباط آسان وقرارگیری دردهکده جهانی ورود ارزشها و فرهنگهای مختلف(خصوصا غربی)به درون خانواده هاست که باعث تغیر نظام ارزشی درخانواده می گردد.افزایش بی رویه استفاده ازفضای مجازی باعث کم رنگ ترشدن فرهنگ ایرانی و به جای آن واردات فرهنگ غربی می گردد. 

اسکندری در پایان افزود : درخانوادهای سنتی روابط چهره به چهره حرف اول رامیزند این درحالی است که درجامعه مدرن امروزی فضای مجازی جای روابط چهره به چهره بادوستان و نزدیکان راگرفته این افراد ساعت ها درفضای مجازی پرسه می زنند و به جای فعالیت های اجتماعی به سمت فعالیت های فردی سوق داده می شوند.ترویج فردگرایی باعث بروز افسردگی وانزوای اجتماعی می گردد و انزوای اجتماعی ازجمله مواردی است که افراد آگاهی از انزوای خود نداشته چه بسا آن راتایید هم نمی کنند.

 انتهای پیام/

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar