سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۴۶۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۷- ۴۱: ۱۱
نماینده مردم تبریز در نشست خبری مطرح کرد:
بعد از ده ماه از طرح سوال قرار شد، سوال به صحن علنی مجلس آورده شود، که قطعا اگر این امر زودتر اتفاق می افتاد، این شرایط پیش نمی آمد که رئیس جمهور با شیوه های مختلف تلاش کند از حضور در این جلسه طفره رود.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، احمدعلیرضا بیگی عصر روز گذشته در نشست خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به این که مجلس نتوانسته است از اختیارات قانونی خود در مواردی مانند استیضاح وزیران به خوبی استفاده کند، اظهار داشت: چه بسا شرایط نامناسب اقتصادی فعلی، به واسطه ضعف نظارت مجلس است و تلاش بر این است این نقیصه برطرف شود و اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان این که روند استیضاح های گذشته کارآمد نبودند و نتوانستند نتیجه مورد انتظار را به دست بیاورند، ابراز کرد: موضوعات بسیار واضحی در این استیضاح ها مطرح شده است، اما وزرایی که مورد استیضاح قرار گرفته اند در مقام پاسخگویی نتوانسته اند پاسخی بدهند، اما مجلس توانسته است از اختیارات قانونی خود استفاده کند و آن ها به عنوان وزیر به کار خود ادامه دهند،که مثال بارز این مورد، طرح سوال از رئیس جمهور و استیضاح هایی که ناقص مانده اند می تواند باشد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو خاطر نشان کرد: نمایندگان مجلس علاوه بر تکالیف ملی، تکالیف محلی نیز آن ها را متاثر می کند و دولت می تواند با استفاده از این ابزار آن ها را از وظیفه ملی خود غافل کند.

وی علت موفقیت مرحله پنجم طرح سوال به رییس جمهور را شرط انتشار نام نمایندگانی دانست که به موضوعسوال ورود پیدا می کنن تا آن را مستسکی برای خود کرده و برخی امتیازات محلی را مطالبه کنند و بعد از آن امضا خود را پس بگیرند که حتما نام چنین به آگاهی مردم خواهیم رساند.

 

 

بیگی سوال از رئیس جمهور را نماد قدرتمندی دمکراسی خواند و افزود: طرح سوال از رئیس جمهور نشان میدهد که مجلس در راس امور قرار دارد و خود را در این رابطه مسئول می داند، باید در این جلسه برای دستیابی به این مطلوب استفاده کنیم.

وی با تاکید بر این که تکالیف نظارتی مجلس، و در راس امور بودنش، در این دور با یکسری مشکلات و کاستی ها مواجه است، عنوان کرد: در دیدار اخیر نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری، ایشان به صورت مزاح به نمایندگان ابراز داشتند:" نکند در صدر بودن شما، شبیه به در صدر بودن تیم ملی است، که دیگری گل زده و تیم ملی ما در صدر ایستاده است."، که تعبیر معنا داری بود که نشان میداد، مقام معظم رهبری نسبت به انجام وظایف نظارتی مجلس یکسری گله مندی هایی دارند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با اشاره به این که جلسه سوال باید به اسباب قدرت جمهوری اسلامی تبدیل شود، گفت: بعد از ده ماه از طرح سوال که قرار شده است، سوال به صحن علنی مجلس آورده شود، که قطعا اگر این امر زودتر اتفاق می افتاد، این شرایط به پیش نمی آمد که رئیس جمهور با شیوه های مختلف تلاش کرد تا از حضور در این جلسه تفره برود که ما نیز سرانجام این اتفاقات در حوزه اقتصاد را می توانستیم به راحتی پیش بینی کنیم.

 

وی با تاکید بر این که باید استیضاح روی موضوعات اساسی باشد، عنوان کرد: ما چندان استیضاح وزیر کار را قبول نداشتیم، و معتقد بودیم اگر وزیر کار استیضاح می شود، باید بسیاری از وزرا دیگر نیز استیضاح می شدند و باید از این امکان نظارتی مجلس برای موضوعات اولویت دار استفاده شود و در این اوضاع نابسامان اقتصادی وزارت کار نیاز به ورود نداشت، و وزارت خانه هایی مانند وزارت خارجه، نفت، صنعت و معدن و راه و شهرسازی در اولویت استیضاح قرار دارند که از همه بیشتر در به وجود آمدین این شرایط نقش دارند.

بیگی خاطرنشان کرد: البته از استیضاح وزارت خارجه به خاطر مذاکرات بین المللی که دارد و ممکن است با استیضاح وجهه بین المللی آن تخریب شود و مورد تردید قرار گیرد، باید اجتناب کرد.

وی گفت: من معتقد بودم که ابتدا باید سوالات را از رئیس جمهور مطرح کنیم و سپس طبق پاسخ های رئیس جمهور استیضاح ها را به ترتیب اولویت شروع میکردیم، ولی به دلیل این که مجلس جای تکثر آرا است نمیتوان نظر شخصی را اعمال کرد.

این نماینده مجلس دهم استیضاح وزیر کار را یک سناریو سیاسی دانست و افزود: اگر بنا بود وزیر کار را با این موضوع استیضاح کنیم، بسیاری از وزرا دیگر برای استیضاح در اولویت بودند، و توضیحاتی که رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، به عنوان کمیسیونی که درباره این استیضاح نظر دهد، می گفت صبح برای من اعلام کرده اند که بعد از ظهر جلسه استیضاح را برگزار کن، در حالی که در استیضاح وزیر راه 3 ماه با انواع مشکلات مواجه بودیم و رئیس مجلس مانع از برگزاری می شد.

وی با بیان این که معتقدم دولت قصد داشت وزیر کار را برکنار کند، ادامه داد: اما به هر دلیلی نمی توانست این کار را انجام دهد، و به همین خاطر ابتدا انفصال وزارت کار و رفاه را مطرح کرد و لایحه دو فوریتی انفصال به مجلس آمد که با مخالفت مجلس روبرو شد و وقتی در این مورد نتیجه نگرفت، با طرح استیضاح وزیر، سعی در تقلیل فشار سوال از رئیس جمهور را داشت.

بیگی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این که مدیران بازنشسته باید تا یک ماه از سمت خود کناره گیری کنند، نظرتان چیست، ابراز کرد: مشکلات عدیده ای متوجه دولت است و ضعف کارکردی از عملکردش به چشم می خورد که دامن گیر استان ما نیز در موضوعات اقتصادی، توسعه زیر ساخت ها، حوزه کسب و کار و اشتغال است.

 

 

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر این که پرونده فساد شورا چهارم تا چه حد پیگیری شد، گفت: همانطور که شاهد بودید پرونده شورا چهارم را تا حد توان به پیش بردیم، و علی رغم موضع گیری وزارت کشور که سعی داشت به دلیل هم پارگی حزبی بودن با این افراد، جانبداری آشکار انجام دهد، که حتی در جلسه ای که با استاندار سابق استان داشتیم گفت که چون عادت دارم طبق قانون عمل کنم، و درباره این موضوع فساد نیز اقناع نشده ام، و نمی توانم از اختیار قانونی خود از طریق هیئت حل اختلاف استفاده کنم، در حالیکه در همان زمان شوراها با همه فساد هایی که داشتند از زندان درآمده بودند و به کرسی شورا تکیه داده بودند در حالیکه هر یک جرم اثبات شده ای داشتند که یکی از آنان 850 میلیون تومان پول برگردانده بود، یا دیگری دلارها را برگرداند و... که دلایل واضح تر از این نبود و اگر بنا باشد اقناع نشویم، نخواهیم شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: بعدا قوه قضاییه ورود پیدا کرد و قرار مجرمیت صادر شد و پرونده رسیدگی شد و دادگاه بعدی رای را قطعی کرد ولی قبل از ماه رمضان یکی از این افراد به نهار خوری مجلس آمد و با بیشرمی تمام گفت که دیدی حق به حق دار رسید و قوه قضاییه دستور توقف پرونده را صادر کرد.

وی ضمن ابراز تاسف از این موضوع گفت: ظرفیتی که باید پشتوانه توسعه آذربایجان شرقی قرار گیرد و از آن برای احقاق حقوق شهروندان و به پیش بردن پروژه های مختلف استفاده کنیم، پشتوانه تعدادی معلوم الحال قرار گیرد که از مجازات خود سرباز بزنند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar