سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۴۷۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷- ۰۴: ۱۴
مدیرکل امور مرزی وزارت کشور از آزادی سعید براتی یکی از سربازان ربوده شده در مرز میرجاوه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، شهریار حیدری مدیرکل امور مرزی وزارت کشور صبح امروز در نشستی خبری اظهار داشت: "سعید براتی" سرباز وظیفه مرزبانی کشور که طی یک عملیات تروریستی در اردیبهشت‌ماه سال قبل توسط اشرار در منطقه میرجاوه ربوده شده و به خاک پاکستان منتقل شده بود، آزاد شد.

وی در همین زمینه افزود: براتی صبح امروز پس از انجام اقدامات اطلاعاتی گسترده آزاد و وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شد.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور یادآور شد: در جریان درگیری ششم اردیبهشت‌ماه سال 1396 در منطقه عمومی میرجاوه از سوی اشرار مسلح و گروهک‌های تروریستی 9 نفر از نیروهای مرزبانی به شهادت رسیدند و 2 نفر نیز مجروح شدند. سعید براتی نیز توسط گروهک‌های تروریستی ربوده و به خاک پاکستان منتقل شد.

**در جریان آزادی براتی هیچ امتیازی به طرف مقابل داده نشد

حیدری با بیان اینکه در جریان آزادی این سرباز ربوده شده، هیچ امتیازی به طرف مقابل داده نشد، تاکید کرد: بلافاصله پس از وقوع درگیری و ربوده شدن سرباز مرزبانی طی جلساتی وظیفه پیگیری موضوع به وزارت اطلاعات واگذار شد و قرار شد این وزارتخانه با همکاری با دستگاه‌های ذیربط اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند. در همین راستا نیز یک کار اطلاعاتی بسیار خوب و همکاری با دستگاه‌های مذکور انجام شد.

وی با بیان اینکه گروهک‌های تروریستی و اشرار مسلح غالبا از سوی برخی کشورهای متخاصم و معاند با جمهوری اسلامی ایران، تامین مالی و امکانات می‌شود، افزود: متاسفانه با استفاده از خلاءهای موجود در برخی کشورهای همسایه، به نیابت از کشورها و سرویس‌های اطلاعاتی اقدام به ورود به مرزها و فعالیت‌های تروریستی می‌کنند. برهمین مبنا سعید براتی نیز از سوی اشرار مسلح خاک پاکستان نگهداری می‌شد.

حیدری با تاکید بر اینکه همه دشمنان باید بدانند اقتدار و اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بسیار بالاتر از آن است که این گونه اقدامات بتواند خدشه‌ای به امنیت ملی این کشور وارد کند، گفت: همه می‌دانند که مرزهای جمهوری اسلامی ایران بسیار گسترده است و ایران بعد از روسیه دومین کشوری است که بیشترین تعداد همسایه را در حوزه‌های دریایی و خاکی دارد. متاسفانه به دلیل شرایط خاصی که در برخی مناطق مرزی از جمله مناطق مرزی جنوب شرق و شمال غرب وجود دارد، تامین امنیت و مدیریت مرزها به صورت یکجانبه از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود و کشورهای همسایه در این بخش‌ها امکانات نظامی کمتری دارند و اقدامات کافی در این زمینه را انجام نمی‌دهند.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به برخی اقدامات تروریستی در مرزهای شمال غرب و جنوب شرق طی سال‌های گذشته از سوی گروهک‌های تروریستی، افزود: در این شرایط طبیعی است سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و کشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران از چنین امکاناتی استفاده می‌کنند. در این راستا همواره از کشورهای همسایه خواسته‌ایم که در تامین امنیت مرزهای خود اهتمام ویژه بورزند و بارها اعلام کرده‌ایم که آمادگی همکاری در این زمینه را با آنها داریم، اما تصمیم‌گیری در این باره به تفکر حاکم و نوع امکانات و تجهیزات کشورهای همسایه در ارتباط با تامین مرزها بستگی دارد.

وی با بیان اینکه هرچه دشمنان تلاش کنند و نقاط مرزی را ناامن کنند، قطعا توجه نیروهای نظامی، اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در این بخش‌ها بیشتر خواهد شد، تاکید کرد: همواره تهدیداتی از این دست علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مرزها و اقتدار ما وجود داشته و دارد، اما دشمنان باید متوجه باشند که در طول سال‌های گذشته تا به امروز همواره اقتدار و اشراف نظامی و اطلاعاتی ما نسبت به قبل افزایش یافته است.

**شایعات درباره تقسیم‌بندی دریای خزر واقعیت ندارد

حیدری در ادامه این نشست خبری درباره انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر واگذاری بخش عمده‌ای از سهم ایران از دریای خزر به کشورهای همسایه در روزهای گذشته گفت: شایعات فضای مجازی در این باره واقعیت ندارد.

وی در همین زمینه یادآور شد: در اجلاس کنوانسیون خزر که با حضور رؤسای جمهوری کشورهای حاشیه خزر برگزار شد، توفیقات بسیاری عاید کشور شد. بعد از سال‌ها سرنوشت دریاچه خزر مشخص شد و گام نخست برای اقدامات بعدی در این زمینه به خوبی برداشته شد.

مدیرکل امور مرزی وزارت کشور درباره نشست اخیر گفت: اگر موضوعات مورد توافق در این کنوانسیون امضاء‌ نمی‌شد، قاعدتا مسائل بعدی هیچ‌گاه روشن نمی‌شد. آنچه که واقعیت دارد این است که کشورهای حاشیه خزر به توافق بسیار خوبی دست یافتند و با قاطعیت می‌گویم که امضای این کنوانسیون توفیق بسیار خوبی برای نظام جمهوری اسلامی ایران به همراه داشته است.

حیدری همچنین درباره توافقات انجام شده با کشور عراق درباره‌ هزینه‌های سفر زائران مراسم اربعین حسینی به کربلا، گفت: سال قبل کشور عراق مصوب کرد برای سفر گردشگران علاوه بر هزینه صدور ویزا، 10 دلار در چارچوب پنجره واحد برای توسعه بخش گردشگری خود دریافت کند. با توجه به این مصوبه دولت عراق، در ستاد مرکزی اربعین در این باره گفت‌وگوهایی مطرح شد و ما توانستیم با طرف عراقی توافق کنیم که این مبلغ برای زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی کاهش یابد.

**زائران ایرانی برای سفر به عراق در اربعین حسینی باید 41 دلار پرداخت کنند

وی گفت: خوشبختانه روز گذشته اعلام شد که از این 10 دلار، زائران اربعین حسینی تنها یک دلار پرداخت می‌کنند. بنابراین با احتساب هزینه صدور روادید کشور عراق که 40 دلار است و یک دلار مطرح شده، زائران ایرانی برای سفر به عراق جهت حضور در مراسم اربعین حسینی باید 41 دلار به سفارتخانه یا دفاتر کنسولگری عراق پرداخت کنند.

وی با اشاره به وضعیت مرزها برای این سفر گفت: امسال آمادگی مرزهای زمینی را به کشور عراق اعلام کردیم اما تاکنون هیچ تصمیمی از سوی کشور عراق در این باره اتخاذ نشده است. همچنین مانند سال قبل دو مرز سومار در کرمانشاه و چیلات در ایلام را به عنوان مرزهای جایگزین برای مواقع ضروری اعلام کردیم.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور درباره خروج اتباع کشور افغانستان از کشور طی روزهای اخیر یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران همواره همسایه بسیار خوب و مطمئنی برای همسایگان به ویژه افغانستان بوده است. در شرایط مختلفی که در سال‌های قبل برای افغانستان ایجاد شد، تعدادی از مردم شریف این کشور به جمهوری اسلامی ایران مهاجرت کردند و امروز در حال زندگی در کشور ما و بهره‌مندی از امکانات رفاهی ما هستند.انتظار این است که زمانی که در افغانستان حاکمیت مقتدری روی کار است و دولتی واحد مدیریت کشور را برعهده گرفته، بخشی از اتباع افغانستانی به کشور خود بازگردند.

وی در این زمینه افزود: همواره به مقامات افغانستانی اعلام کردیم تا جایی که اتباع این کشور در جمهوری اسلامی ایران حضور دارند برای ما قابل احترام هستند و مختارند هر زمان که خواستند به کشور خود بازگردند. طبیعی است هرچه امکانات و امنیت کشور افغانستان بیشتر می‌شود، اتباع بیشتری به کشور خود باز می‌گردند.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور با بیان این‌که بخشی از اتباع افغانستانی که قانونی وارد کشور شدند شناسنامه اقامت دارند و برخی نیز که به صورت غیرقانونی وارد شدند به صورت موقت در کشور سکونت دارند، افزود: براساس اطلاعاتی که داریم چند درصد از کسانی که به صورت قانونی از افغانستان وارد ایران شدند به کشور خود بازگشتند.منش و روش ما در مواجهه با کسانی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند نیز همواره از گذشته مشخص بود. در وهله اول از این افراد مهمان‌نوازی می‌کنیم و در وهله بعدی آنها را تحویل مقامات کشور افغانستان می‌دهیم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar