سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۹۲۱۲
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷- ۱۷: ۱۹
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از افزایش قاچاق برخی کالاهای ارزشمند داخلی مانند زالو و سم عقرب خبر داد و بیان کرد: در حوزه حمایت از کالای ایرانی تا تعصب و غیرت فرهنگی در جهت استفاده از کالاهای ایرانی نداشته باشیم همچنان شاهد وابستگی به کالاهای بی‌کیفیت خارجی خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری بسیج از لرستان، علی مؤیدی خرم‌آبادی امروز در جمع خبرنگاران بیان کرد: اصحاب رسانه بهترین همکاران در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند .

وی ادامه داد: قاچاق کالا و ارز در منطقه یک پدیده خاص کشور ما بوده و متأسفانه ایران با یک ابر چالشی به نام قاچاق روبروست که بخشی از عوامل داخلی و بخشی برون‌مرزی هستند.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد: بخشی از قاچاق به دلیل سلسله جنگ‌هایی است که دشمنان برای مبارزه با نظام جمهوری اسلامی انجام می‌دهند.

مؤیدی خرم‌آبادی ادامه داد: قاچاق در کشور ما به دلیل سوداگری عده‌ای است که سال‌های سال به دنبال پیشبرد اهداف خود هستند.

وی عنوان کرد: در ۵ ماه گذشته پیام‌های زیادی را با توجه به رفتار آمریکا دریافت کرده‌ایم، در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ۴ دهه گذشته با رویکرد مقابله‌ای برخورد کردیم و اقداماتمان پیشگیرانه نبوده است.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به اینکه از سال 94 تا کنون بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در جهت راه‌اندازی سامانه‌های مبارزه با قاچاق هزینه شده است، افزود: در این سال‌ها ۳۰ سامانه در حوزه‌های مختلف تعریف شده که ریجستری موبایل یکی از آنها است.

مؤیدی خرم‌آبادی در ادامه با اشاره به اینکه در سال جاری سازمان و ساختار مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعریف شده است، افزود: همچنین امسال آیین‌نامه کوله بری و ته‌لنجی‌ها تعریف شده و در جدار مرز قوانین دست و پاگیر برای اثبات قاچاق و غیر قاچاق را حذف کردیم.

این مسوول اظهار داشت: اکنون هزار و ۱۱۰ شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستگاه قضایی و تعزیرات حکومتی تشکیل شده است و اقدامات خوبی در این راستا در حال انجام است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: از سوی دیگر یکی دیگر از اقداماتمان تمرکز بر قاچاق سازمان یافته بوده و در این عرصه بیش از ۲۲۲ پرونده را در دو یا سه سال گذشته با ارزش ۱۱ هزار میلیارد تومان  کشف کرده‌ایم  و هزار میلیارد از این جرائم به خزانه دولت واریز شده است.

مؤیدی خرم‌آبادی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر نقش آقازاده‌ها در قاچاق کالا و ارز، افزود: اینکه به‌صراحت اعلام کنیم که فردی وابسته به یک مسوول وجود ندارد این‌گونه نیست و این امر وجود دارد اما نسبت به گذشته شرایطمان بهتر شده، در گذشته یک حاشیه امنی بود اما اکنون این شرایط امن وجود ندارد تا بتوان از این پدیده زشت جلوگیری به عمل آورد.

وی گفت: در حوزه اقتصاد پنهان شرایط بهتر شده است، امروز همه نظام عزمشان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

این مسوول اظهار داشت: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک عزم جدی بین مسوولان قوا وجود دارد و سهم هر دستگاه مشخص شده است.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: بخشی از قاچاق کالا به کشور ما متأثر از کم‌کاری‌ها و تعلل برخی از کشورهای هم‌جوار در ترانزیت قاچاق کالاو ارز به سمت کشور بوده البته این موضوعات به مسوولان سایر کشورها گفته شده است.

مؤیدی در ادامه با اشاره به اینکه تهدید ورود قاچاق کالا از مبادی رسمی داریم، افزود: البته با ورود وزارتخانه‌های مربوطه شاهد کاهش ورود قاچاق هستیم.

وی عنوان کرد: سیاست‌های غلط گذشته در حوزه ارز باعث بروز مشکلات کنونی شده است اگر با نگاه واقع‌بینانه و دانش‌محور به بحث ارز می‌پرداختیم این شرایط شکل نمی‌گرفت.

این مسوول اظهار داشت: امروز مسوولان کشور به یک فهم مشترک رسیدند که در حوزه ارز باید سیاست‌های خاص داشته باشیم نباید به ارز و سکه به شکل یک کالا نگاه کرد.

مؤیدی خرم‌آبادی در ادامه  از افزایش قاچاق برخی کالاهای ارزشمند داخلی مانند زالو و سم عقرب خبر داد و بیان کرد: در حوزه حمایت از کالای ایرانی تا تعصب و غیرت فرهنگی در جهت استفاده از کالاهای ایرانی نداشته باشیم همچنان شاهد وابستگی به کالاهای بی‌کیفیت خارجی خواهیم بود.

وی در پایان بر نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی تاکید کرد و گفت: رسانه ملی در ایجاد تنفر از کالاهای بی‌کیفیت خارجی نقش بسیار ویژه‌ای دارد اما متأسفانه از رسانه ملی در بحث فرهنگ‌سازی در این زمینه گله‌مند هستیم.

انتهای پیام/

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar