سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۷۷۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۷- ۰۷: ۱۷
زندگي و منتظر واقعي از نگاه امام سجاد (ع) ؛
سبک زندگی مطرح شده در صحیفه سجادیه می تواند الگو و راهگشایی برای منتظران ظهور باشد. در مکاتب دینی تلاش می شود تا طرح جامعه ای برای سبک زندگی انسان ها مطرح کنند اما بهترین سبک زندگی تنها از سوی افرادی می تواند تدوین شود که با ویژگی ها و مصالح انسان آشنا باشند.

به گزارش خبرگزاري بسيج استان مركزي ؛ آموزه های مهدویِ امام سجاد (ع) كه در صحیفه سجادیه آمده است ،علاوه بر آنکه انتظار را برترین اعمال معرفی می کنند در دعاهایی همچون مکارم الاخلاق سبک زندگی منتظرانه را که سبب مصونیت از فتنه های آخرالزمان می شود، تبیین می کنند در زير به بخشي از سئوالات پاسخ داده شده است :

*با توجه به فاصله زمانی بین حیات امام سجاد(ع) و ولادت و غیبت امام عصر(عج) آیا می توان در لسان و نیز دعاهای امام سجاد(ع) درباره فرزندان حضرت مهدی(عج) اشاراتی یافت؟

بله؛ امام سجاد(ع) در فرمایشی به اصل نیاز حجت الهی در هرزمانی اشاره می کنند و می فرمایند: «لا تَخلُو الأَرضَ إِلی أَن تَقُومَ السّاعةُ مِن حُجَّةٍ، وَ لَو لا ذلِکَ لَم یُعبَدِ اللهُ؛ تا روز قیامت، زمین ازحجّت خداوند، خالی نخواهد شد و اگراو نباشد، خداوند عبادت نمی شود» که جایگاه و اهمیت حجت خدا را روی زمین نشان می دهد.

امام سجاد(ع) پیرامون اصل انتظار می فرمایند: «اِنْتِظارُ الْفَرَجِ مِنْ اَعْظَمِ الْعَمَلِ؛ انتـظار فــرج از جمله بزرگترين اعمال انسان است.» و ایشان در بیان دیگری همگان را نسبت به فتنه های آخرالزمان حذر می دهند و به یکی از یاران خود به نام «اباخالد» می فرمایند: «یا اباخالد لَتأتِیَنَّ فِتَنٌ کَقِطَعِ اللَّیْلِ المُظْلِمِ لایَنْجُو الاّ مَنْ أَخَذَ اللهُ مِیثاقَهُ اوُلئکَ مَصابیحُ الهُدی وَ یَنابِیعُ العِلْم یُنْجِیهِمُ اللهُ مِنْ کُلِّ فِتْنَةٍ مُظْلِمَةٍ»؛ «ای اباخالد! برای شما فتنه‌هایی چون پاره‌های شب تاریک پیش خواهد آمد، از این فتنه‌ها نجات نمی‌یابد، جز کسی که خداوند از او پیمان گرفته باشد، که آنها مشعل‌های هدایت و سرچشمه‌های دانش و فضیلت هستند، خداوند به وسیله آنها از هر فتنه ظلمانی نجات می‌دهد»

 *این چه پیمانی است که اعتقاد به آن، انسان را از فتنه ها نجات می دهد؟

امام سجاد(ع) در این باره می فرمایند: «یَا أَبَا خَالِدٍ إِنَّ أَهْلَ زَمَانِ غَیْبَتِهِ الْقَائِلُونَ بِإِمَامَتِهِ الْمُنْتَظِرُونَ لِظُهُورِهِ أَفْضَلُ أَهْلِ کُلِّ زَمَانٍ لِأَنَّ اللَّهَ تَعَالَى ذِکْرُهُ أَعْطَاهُمْ مِنَ الْعُقُولِ وَ الْأَفْهَامِ وَ الْمَعْرِفَةِ مَا صَارَتْ بِهِ الْغَیْبَةُ عِنْدَهُمْ بِمَنْزِلَةِ الْمُشَاهَدَةِ وَ جَعَلَهُمْ فِی ذَلِکَ الزَّمَانِ بِمَنْزِلَةِ الْمُجَاهِدِینَ بَیْنَ یَدَیْ رَسُولِ اللَّهِ ص بِالسَّیْفِ أُولَئِکَ الْمُخْلَصُونَ حَقّاً وَ شِیعَتُنَا صِدْقاً وَ الدُّعَاةُ إِلَى دِینِ اللَّهِ سِرّاً وَ جَهْراً وَ قَالَ (علیه السلام) انْتِظَارُ الْفَرَجِ مِنْ أَعْظَمِ الْفَرَج؛ اى اباخالد مردم زمان او که معتقد به امامت وى هستند و منتظر ظهور او هستند ، از مردم تمام زمانها بهترند؛ زیرا خداوند عقل و فهمى به آنها داده که غیبت در نزد آنها حکم مشاهده را دارد! خداوند آن ها را در آن زمان مثل کسانى می‌داند که با شمشیر در پیش روى پیغمبر(ص) (علیه دشمنان دین) پیکار کرده‏اند، آنها مخلصان حقیقى و شیعیان راستگوى ما هستند که مردم را به طور آشکار و نهان به دین خدا می‌خوانند». و هم فرمود: «انتظار فرج بزرگترین فرج است.»

* در کلام حضرت زین العابدین(ع) چه کسانی در این انتظار توفیق یافته و با آن از فتنه ها مصون می مانند؟

قطعا افرادی که در زمان غیبت ثابت قدم باشند و از فتنه ها دور بمانند، پاداش دریافت خواهند کرد؛ امام زین العابدین(ع) در این باره می فرمایند: «مَن ثَبَتَ على وَلايتِنا في غَيبةِ قائمنا أعطاهُ اللّه ُ أجرَ ألفِ شهيدٍ مثلِ شُهَداءِ بدرٍ و اُحدٍ؛ هر كه در روزگار غيبت قائم ما، بر ولايت ما استوار ماند، خداوند پاداش هزار شهيد مانند شهيدان بدر و اُحُد را به وى عطا مى فرمايد.»

شهدای بدر و احد، به این جهت که در صدر اسلام به شهادت رسیدند، نزد خداوند دارای جایگاه والایی هستند.

* امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه چه روشنگری هایی درباره مهدویت انجام داده اند؟

 ایشان در بند 60 دعای 47 صحیفه سجادیه به ضرورت وجود امام در هر زمانی اشاره می کنند و پیرامون نقش آن امام می فرمایند: «اللّهُمّ إِنّکَ أَیّدْتَ دِینَکَ فِی کُلّ أَوَانٍ بِإِمَامٍ أَقَمْتَهُ عَلَماً لِعِبَادِکَ، وَ مَنَاراً فِی بِلَادِکَ بَعْدَ أَنْ وَصَلْتَ حَبْلَهُ بِحَبْلِکَ؛ خداوندا! تو در هر زمان دينت را به سبب رهبرى بر حق تأييد كردى و او را نشانه‏ اى براى بندگانت، و مشعلى فروزان در شهرهايت به پا داشتى، پس از آنكه ريسمان او را به ريسمان خود وصل كردى».

در زیارت جامعه نیز آمده: «وَمَنِ اعْتَصَمَ بِكُمْ فَقَدِ اعْتَصَمَ بِاللَّهِ؛ و آن كه به شما تمسّك جويد در واقع به خدا تمسّك جسته است.» ... سوال می شود، چگونه ممکن است که انسان از طریق امام به خداوند برسد که امام سجاد(ع) در بند 61 این دعا می فرمایند: «وَ افْتَرَضْتَ طاعَتَهُ، وَ حَذَّرْتَ مَعْصِيَتَهُ، وَ اَمَرْتَ بِامْتِثالِ اَوامِرِهِ، وَ الْاِنْتِهآءِ عِنْدَ نَهْيِهِ؛ و طاعتش را بر همه واجب نمودى، و از نافرمانيش بيم دادى، و به اطاعت دستوراتش، و باز ايستادن از نواهيش» که در زیارت جامعه نیز داریم، هر کس از ائمه معصومین(ع) اطاعت کند، از خداوند اطاعت کرده است.

ايشان در بند 61 این دعا یکی از وظایف منتظران ظهور را یادآور می شوند و می فرمایند: «اَللَّهُمَّ فَاَوْزِعْ لِوَلِيِّكَ شُكْرَ ما اَنْعَمْتَ بِهِ عَلَيْهِ، وَ اَوْزِعْنا مِثْلَهُ فيهِ، وَاتِهِ مِنْ لَدُنْكَ سُلْطاناً نَصيراً، وَ افْتَحْ لَهُ فَتْحاً يَسيراً، وَ اَعِنْهُ بِرُكْنِكَ الْاَعَزِّ، وَ اَشْدُدْ اَزْرَهُ، وَ قَوِّ عَضُدَهُ؛ الهی، ولىّ خود را به سپاس آنچه بر او انعام كردى الهام كن، و ما را نيز به شكر نعمت وجود رهبر برحق ملهم نما، و از نزد خويش قدرتى يارى دهنده به او ببخش، و درهاى كاميابى را سهل و آسان به رويش باز كن، و او را به قوى‏ ترين تكيه‏ گاه خود مدد ده، و او را پشت گرم ساز، و بازويش را توان بخش» که این فرازها بیانگر آن است منتظران باید در دوران غیبت باید دعا نمایند که امام سجاد(ع) با وجود آن که هنوز منجی آخارالزمان به دنیا نیامده است، در صحیه سحادیه ایشان را دعا می کند.

*آیا درباره حکومت جهانی و دولت کریمه حضرت حجت(عج) نیز در دعاهای حضرت سیدالساجدین(ع) اشاراتی وجود دارد؟

 ایشان در بند 62 از این دعا انسان را متوجه به حکومت امام زمان (عج) و کارکردهای آن می پردازند و می فرمایند: «وَ اَقِمْ بِهِ كِتابَكَ وَ حُدوُدَكَ وَ شَرآئِعَكَ وَ سُنَنَ رَسُولِكَ صَلَواتُكَ اللَّهُمَّ عَلَيْهِ وَ الِهِ، وَ اَحْىِ بِهِ ما اَماتَهُ الظّالِمُونَ مِنْ مَعالِمِ دِينِكَ، وَ اجْلُ بِهِ صَدآءَ الْجَوْرِ عَنْ طَريقَتِكَ؛ و كتاب و حدود و شرايعت و سنت‏ هاى رسولت را - كه صلواتت بر او و آلش باد - به وسيله او بر پادار، و آنچه از علائم آئينت را كه اهل تجاوز ميرانده‏ اند به‏ وسيله او زنده‏ كن، و از بركت وجودش زنگار ستم از طريقت خود پاك فرما».

* آیا در صحیفه سجادیه می توان الگوی سبک زندگی منتظرانه را یافت و برای امروز به کار گرفت؟

سبک زندگی مطرح شده در صحیفه سجادیه می تواند الگو و راهگشایی برای منتظران ظهور باشد. در مکاتب دینی تلاش می شود تا طرح جامعه ای برای سبک زندگی انسان ها مطرح کنند اما بهترین سبک زندگی تنها از سوی افرادی می تواند تدوین شود که با ویژگی ها و مصالح انسان آشنا باشند و برای عملی شدن آن نیز تلاش کنند که مصداق کامل آن، امامان معصوم(ع) هستند که امام سجاد(ع) با توجه به شرایط زندگی و زمان خود، در قالب دعا به تبیین سبک زندگی برای شیعیان پرداخته است.

سبک زندگی عبارت است از مجموعه ای از اعتقادات، عادات، اخلاقیات و اعمال صالح فردی و اجتماعی که انسان های مومن براساس وظیفه ایمانی و ولایی برای رسیدن به کمال و قرب الی الله در چهارچوب قوانین اسلامی، سیره و آموزه های اهل بیت(ع) آن را عملی می کنند.

در سبک زندگی انسان باید ارتباط با خود، خدای متعال، خانواده و بندگان خدا و در نهایت دشمنان خدا را روشن کند.

امام سجاد(ع) در 54 دعای صحیفه سجادیه با عناوین مختلفی پیرامون این حوزه های ارتباطی سخن گفته اند؛ به عنوان نمونه، در بعد ارتباط فردی انسان با خدا، در دعای اول به ستایش خدا می پردازند و در دعای ششم به نحوه نیایش با خداوند در صبح و شام پرداخته و در نهایت در دعای سی و دوم ایشان نحوه دعا خواندن انسان در نیمه های شب را بیان می فرمایند.

* آیا دعاهای امام سجاد(ع) صرفا مناجات است یا آموزه هایی دیگری نیز دارد؟

دعاهای امام سجاد (ع) صرفاً مناجات نیست بلکه حاوی معارف بسیار است؛ به عنوان مثال در دعای فرزند در حق والدین می فرمایند: «خداوند کاری کن تا در برابر پدر و مادر مانند فردی باشم که در برابر حاکمی مقتدر، فرمانبردار محض است» یا برای بیان شدت محبت نسبت به پدر و مادر می فرمایند: «کمک کن با پدر و مادرم، مانند مادری مهربان برای کودکان رفتار کنم».

امام سجاد(ع) در دعای پدر و مادر برای فرزندان می فرمایند: «خدایا من و فرزندانم را از شر شیطان حفظ کن» که به این منظور بیان می کنند، یکی از وظایف والدین نسبت به فرزندان، محافظت در برابر شرّ شیاطین جنی و انسی است تا در معرض گناه قرار نگیرند.

 *دعای مکارم الاخلاق ایشان در چه ابعادی می تواند راهگشای سبک زندگی منتظرانه باشد؟

فرازهای مختلف این دعا می تواند راهگشای منتظران در ارتباط گیری های فردی و اجتماعی باشد که ایشان در بیان زینت های مومنین در این دعا می فرمایند: «خدایا لباس متقین را به من بپوشان» و در وصف این لباس متقین می فرمایند : «فِی بَسْطِ الْعَدْلِ، وَ کظْمِ الغَیظِ، وَ إِطْفَاءِ النَّائِرَةِ، وَ ضَمِّ أَهْلِ الْفُرْقَةِ، وَ إِصْلَاحِ ذَاتِ الْبَینِ، وَ إِفْشَاءِ الْعَارِفَةِ، وَ سَتْرِ الْعَائِبَةِ، وَ لِینِ الْعَرِیکةِ، وَ خَفْضِ الْجَنَاحِ، وَ حُسْنِ السِّیرَةِ، وَ سُکونِ الرِّیحِ، ....؛ در گستردن سفره عدل، و فرو خوردن خشم، و خاموش کردن آتش فتنه، و جمع کردن پراکندگان، و اصلاح بین مردم، و آشکارنمودن کارهای خوب، و پوشاندن عیوب، و نرمخویی، و فروتنی، و خوشرفتاری، و وقار،.... » که ابعاد مختلف ارتباطی فردی و اجتماعی انسان ها را نشان می دهد.

انسانی که دارای این صفات باشد می تواند سبک زندگی اسلامی و منتظرانه ای را داشته باشند.

منبع : شبستان

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar