سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۷۸۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷- ۱۵: ۰۸
مدیرکا فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه بیش از اینکه نیازمند بودجه‌های کلان فرهنگی باشد نیازمند راهبرد است.

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، محمد محمدپور تاکید کرد: ما نیازمند یک عزم و همت عمومی هستیم تا آگاهی‌بخشی را به عنوان یک عنصر مهم در جامعه گسترش داده و به تبع آن فرهنگ مطالعه را نهادینه سازیم.

وی افزود: خود مردم و موسسات مردم نهاد به صورت داوطلبانه وارد این عرصه شوند و همه در یک سنگر فرهنگی به این مهم اقدام کنند چرا که سعادت ایران بزرگ بی شک در گرو ارتقای فرهنگ و در راس آن فرهنگ مطالعه است.

محمدپور، گفت: متأسفانه وضعیت فعلی سرانه مطالعه ما بیانگر این است که ما نتیجه مطلوب در زمینه ترغیب مردم به کتابخوانی نداریم و در اصل در این ساحه، احساس نیاز می کنیم و احساس نیاز در این عرصه، خود می تواند مهم ترین گام باشد و ما را مصمم به استفاده و بهره گیری از تجربیات کشورهای مختلف و چگونگی شیوه های ترغیبی مردم نسبت به امر کتاب و کتابخوانی سازد.

وی اضافه کرد: ضرورت ترویج و تعمیق مطالعه باید برای خانواده‌ها یادآوری شود و در سطوح مختلفی که آغازگر آن خانواده و سپس مدارس و دانشگاه ها هستند فرهنگ مطالعه تبیین،‌ترویج و تعمیق شود.

محمدپور، هنرمندان و الگوهای جامعه و رسانه‌های گروهی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر تبلیغ و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور برشمرد.

وی اظهارداشت: ما تمهیدات لازم برای جریان سازی مناسب در حوزه کتاب، چگونگی شتاب و تعالی، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را فراهم نمودیم و بر آنیم تا با همت و توان خود امکاناتی را مهیا سازیم تا این باور عمیق که کتاب و کتابخوانی باید در جامعه رشد یابد و به عنوان متضمن شتاب و تعالی توسعه کشور در جامعه مطرح و در بطن جامعه نهادینه شود و در جامعه ترویج یابد.

محمدپور ادامه داد: در همین راستا ما بستری را فراهم کردیم تا تعامل مخاطب با نویسنده و همچنین ناشر را افزایش دهیم و براساس نیازسنجی ذائقه مخاطبین و رصد نیازمندی های جامعه در میان همه اقشار، آثار تولید شود که بدون شک این روش خود می‌تواند در افزایش سرانه مطالعه تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به آمار کتابهای منتشر شده در طول چند سال گذشته، گفت: در سال ٩٢ ، هشتصد عنوان کتاب در استان منتشر شده بود و این آمار در سال گذشته ١٨٠٠ عنوان بود که نشان‌گر رشد بیش از دو برابری انتشار کتاب در استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برگزاری نمایشگاه های متعدد کتاب و در راس آن نمایشگاه بین‌المللی کتاب را از دیگر شیوه‌های موثر در افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد.

محمدپور بیان داشت: سال گذشته و در پانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز یک میلیارد و ٦٠٠ میلیون تومان بن کتاب ارائه شده بود و در کل ٦ میلیارد و پانصد میلیون تومان فروش کتاب داشتیم که این رقم در سال جاری و در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب به ٨ میلیارد و پانصد میلیون تومان افزایش یافته است و افزایش این رقم نشانه‌ی اقبال عمومی نسبت به کتاب و افزایش جایگاه کتاب در سبد خرید خانواده‌هاست.

وی در ادامه به سرانه‌ی فضای کتابخانه ای برای هر نفر در کشور اشاره کرد و گفت: براساس پژوهش‌های انجام گرفته می‌بایست برای هر ٥٠٠٠ نفر یک واحد کتابخانه‌ای داشته باشیم اما در حال حاضر به ازای هر ١٠٠ نفر دو مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که این رقم با استاندارد معرفی شده فاصله‌ی زیادی دارد، ‌هرچند وجود ١١٣ باب کتابخانه عمومی و ٣٠٠ باب کتابخانه‌ی مسجدی تا حدی نیازها را مرتفع می‌کند اما باز هم نهادهای فرهنگی و شهرداری‌ها باید اهتمام ویژه‌ای برای افزایش این فضاها داشته باشند.

محمدپور با اشاره به اجرای طرح باشگاه های کتابخوانی در استان و ارزیابی مطلوب این باشگاه های انگیزشی و ترغیبی هرمی اظهار داشت: این باشگاه های ۱۰، پانزده نفری شامل تعدادی از فعالان و کتابخوانان حرفه ای و نیمه حرفه ای است و از سال گذشته راه اندازی شده، و تا به امروز نتیجه خوبی داده است.

وی گفت: امسال آمار جام باشگاه های کتابخوانی در تبریز به ٩٧ باشگاه رسیده است و شهرستان های شبستر، عجب شیر، اهر، ورزقان و مرند نیز در مجموع ٢٢ باشگاه را به ثبت رسانده اند که نسبت به دورهای قبلی رشد قابل توجهی داشته و نشان می دهد که علاقمندان این عرصه در آرزوی تربیت نسلی شکوفا همچنان در تلاشند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar