سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۷۸۲۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷- ۵۱: ۱۳
معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد
معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه در ایران از هر ۷۰ تا ۱۰۰ نوزاد متولد شده یک نوزاد مبتلا به اوتیسم است، گفت: نوزاد متولد شده با والدین مسن‌تر در معرض خطر ابتلای بیشتری به اوتیسم هستند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، مریم حضرتی در بازدید از انجمن اوتیسم ایران به مناسبت هفته خود مراقبتی، اظهار داشت: اوتیسم یک بیماری عصبی رفتاری پیچیده است که شامل اختلال در تعامل اجتماعی، زبان رشد و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتار‌های تکراری و سخت است که به دلیل طیف وسیعی از علائم و نانوانی ها، این بیماری در حال حاضر به نام اختلال طیف اوتیسم نامیده می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه تشخیص پزشکی برای اوتیسم وجود ندارد، تصریح کرد: تشخیص اوتیسم همیشه آسان نیست. تست آزمایشگاهی برای آن وجود ندارد، بنابراین پزشکان با بررسی رفتار‌های کودکان و گوش دادن به نگرانی والدین قادر به تشخیص هستند.

حضرتی با اشاره به مشکلات مبتلایان به اوتیسم و خانواده‌های درگیر با این بیماری گفت: راه اندازی مراکز جامع اوتیسم برای تشخیص، درمان، توانبخشی، تحصیل، آموزش و نگهداری بیماران اوتیسم می‌تواند نقش بسزایی در کاهش مشکلات این بیماران و خانواده‌های آن‌ها داشته باشد. وی همچنین حمایت بیمه‌ای بیشتر برای مصارف دارویی را از دیگر راه‌های کاهش مشکلات بیماران اوتیسمی دانست.

وی همچنین گفت: بیماران اوتیسمی نیاز به کمک دارویی، مراقبت، کاردرمانی، گفتار درمانی و همچنین اطلاع رسانی بیشتر به جامعه دارند، چراکه افزایش آگاهی جامعه می‌تواند فشار روانی خانواده را کم و کمک به پذیرش میزان این مساله در خانواده و جامعه شود.

حضرتی با اشاره به علل شیوع اوتیسم، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که ژنتیک عامل موثری در بروز این بیماری است و اطفال متولد شده با والدین مسن‌تر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم هستند.

وی افزود: در طول دو دهه گذشته، تحقیقات گسترده‌ای در مورد اینکه آیا ارتباطی بین واکسیناسیون دوران کودکی و اوتیسم وجود دارد، انجام گرفته و نتایج این تحقیق مشخص می‌کند که واکسن دوران کودکی باعث ایجاد اوتیسم نمی‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت از راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در ایران را از برنامه‌های وزارت بهداشت خبر داد و گفت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان، اجرا می‌کند که براساس آن کودکانی که نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می‌شوند.

وی افزود: هدف این برنامه، تکمیل دایره غربالگری کودکان اوتیسم است. بخشی از این چرخه شامل پیش دبستانی‌ها است که توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود و بخش دیگر شامل غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم است که توسط وزارت آموزش و پرورش انجام می‌شود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: