سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۸۹۶۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷- ۲۲: ۱۸
به همت مرکز بین‌المللی پژوهش‌ها و مطالعات «العمید»؛
اولین چاپ از جلدهای دوم و سوم دانشنامه خطبه‌های نمازجمعه که درمورد خطبه‌های سال ۲۰۰۵ / ۱۴۲۵ از سوی مرکز بین‌المللی پژوهش‌ها و مطالعات «العمید» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، مرکز بین المللی پژوهش‌ها و مطالعات «العمید» وابسته به بخش امور فکری و فرهنگی در آستان مطهر عباسی در راستای ادامه تلاش‌های خود برای تدوین طرح پژوهشی و مستندی از خطبه های نماز جمعه، اخیراً اولین چاپ از جلدهای دوم و سوم این دانشنامه را که درمورد خطبه های سال ۲۰۰۵ / ۱۴۲۵ است، منتشر کرد.

کریم حسین ناصح الخالدی، رئیس بخش دانشنامه ها و معجمها در مرکز بین المللی العمید گفت: با یاری خداوند این بخش از خطبه های نماز جمعه را که توسط نمایندگان مرجعیت در سال ۲۰۰۵ ایراد شده بود، چاپ کردیم. این سال آکنده از رخدادهای مهم و تغییرات پی در پی در عراق بود و اشغالگران خارجی در کشور حضور داشت و برای تدوین قانون اساسی کشور ما جهت برآورده کردن خواسته هایش و از بین بردن نشانه های هویت اسلامی در عراق و روی کار آوردن نظامی وابسته به نظامهای غربی تلاش میکردند.

وی افزود: مرجعیت عالی در نجف اشرف حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی (دام ظله العالی) با این طرح‌های مشکوک به مقابله برخواست و ایشان با آگاهی و هوشیاری خود و تقوایشان از طرحهای اشغالگران آمریکایی و نیتهای خبیثاته آن آگاه بودند. در این راستا، خطبه های نمایندگان مرجعیت عالی در نجف برای دعوت ملی گرایانه و اسلامی جهت حفظ ارزش‌های عالی اسلامی که شریعت اسلامی بر آنها تاکید نموده است و نیز دعوت به حفظ وحدت مسلمانان ایراد می شد.

الخالدی ادامه داد: خطبه های نماز جمعه در کربلا در سال ۲۰۰۵ میلادی حکایت داشت از آگاهی مرجعیت عالی در نجف اشرف نسبت به آنچه که در کمین عراق نشسته بود و طرح‌هایی که برای آینده آن چیده می ‌شد. به همین دلیل این خطبه ها وظیفه آگاهی بخشی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فکری، عقیدتی و عبادتی را دنبال می کردند. ما امیدواریم که این نسخه چاپی در اختیار پژوهشگران در حوزه های علمیه و اساتید دانشگاه و دانشجویان و پژوهشگران قرار بگیرد، زیرا که درون مایه این خطبه ها اسناد مهمی از مقطعی مهم از تاریخ عراق و همچنین معارف دینی مهمی را در بردارد که پژوهشگران از آن بی نیاز نیستند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar