سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۸۹۷۱۱
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷- ۲۳: ۱۸
توسط اندیشکده برهان؛
کتاب «حقوق بشر؛ پارادوکس تئوریک و تناقضات عملی» به بهانۀ فرارسیدن روز جهانی حقوق بشر، به همت اندیشکده برهان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کتاب «حقوق بشر؛ پارادوکس تئوریک و تناقضات عملی» به بهانۀ فرارسیدن روز جهانی حقوق بشر، به همت اندیشکده برهان منتشر شد.

این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه غرب‌شناسی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در ۱۲۰ صفحه و در ۳ فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.

«مبانی اسلامی و غربی حقوق بشر»، «مبانی اتهامات علیه ایران، علل و پاسخ‌ها» و «وضعیت حقوق بشر کشورهای دموکراتیک» عناوین فصل های ۳ گانه این کتاب هستند.

در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «در حالی که ایران همیشه مدعی بوده و هست که شهروندانش در کرامت کامل زیست می‌کنند و مطابق با موازین اصیل حقوق بشر، قواعد شهروندی را تعریف کرده است، سؤال اینجاست که علت اصلی اتهامات علیه ایران در محافل حقوق بشری (از جمله کمیسیون و خلفش شورای حقوق بشر) چیست؟

از زمان تأسیس نظام جمهوری اسلامی تاکنون، به‌خصوص از زمانی که در دهه‌ی هفتاد، ثبات در کشور ایجاد شد، به‌طور مداوم مسئله‌ی حقوق بشر موضوعی بوده که انگشت اتهامات غرب را به سمت ایران روانه داشته است. مسئله‌ی حقوق بشر قبل از مسئله‌ی هسته‌ای، مسئله‌ی حمایت از تروریسم بین‌المللی و... به‌عنوان یکی از موارد اساسی اتهام به جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌شده است.

امروزه هنگامی که حکومت‌ها، فعالان یا اسناد ملل متحد به «حقوق بشر» اشاره می‌کنند، تقریباً به‌طور قطع، مدنظرشان حقوق بشری است که در قوانین ملی و حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است و نه حقوق به معنای فلسفی و اخلاقی آن. تغییر در تقریر محل نزاع از مبنای فلسفی به مبنای عملیاتی، همان موضوعی است که اجازه‌ی فلسفیدن و اندیشیدن را از مکاتب دیگر در باب حقوق بشر گرفته و می‌گیرد. هدف اصلی از پژوهش‌های بومی در مورد حقوق بشر بایستی روشن کردن تفاوت فلسفی که نظام عقیدتی غرب و اسلام در باب حقوق بشر داشته و دارند نیز باشد؛ یعنی همان چیزی که حکومت‌ها، فعالان یا اسناد ملل متحد به آن توجه نکرده‌اند.»

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت کتاب با تخفیف ویژه و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن۲۶۱۵۳۲۹۳-۰۲۱ تماس حاصل نمایند

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar