سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۱۰۸۰۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷- ۰۴: ۱۰
محققان به تازگی پروتئینی را کشف کردند که منجر به توقف رشد تومور سرطان پوست می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج، محققان در مطالعه‌ای راه جدید مبارزه با ملانوما که یکی از مرگبارترین اشکال سرطان پوست است، کشف کردند.

براساس گزارش «نیواطلس»، تیمی به سرپرستی محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «بوستون» ژنی را شناسایی کردند که به هنگام مختل شدن با یک ترکیب دارویی، مانع از گسترش ملانوما می‌شود.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور فرابنفش و خورشید عامل اصلی ملانوما است. هنگامی که این نورها DNA موجود در سلول‌های پوستی را تخریب می‌کنند، می‌توانند بیان ژن را به گونه‌ای مختل کنند که به تومورها اجازه رشد دهد.

جهش در ژن « NRAS» مسئول یک چهارم سرطان پوست است اما در گذشته دانشمندان قادر به یافتن راهی برای غیرفعال کردن آن نبودند بنابراین در این مطالعه محققان به دنبال روشی برای هدف قرار دادن پروتئین‌هایی که NRAS را هدف قرار می‌دهند، بودند.

پیش از این پروتئینی که منجر به فعال شدن NRAS می‌شود، شناسایی نشده بود اما پس از انجام آزمایش‌هایی، محققان دریافتند که پروتئین STK۱۹ عامل فعال شدن NRAS است.

محققان نه تنها کشف کردند که پروتئین STK۱۹ ژن NRAS را فعال می‌کند بلکه دریافتند که می‌توان این پروتئین را غیرفعال کرد. به همین منظور محققان ترکیب دارویی را ارائه کردند که STK۱۹ را غیرفعال می‌کند.

گفتنی است، این ترکیب دارویی بر روی حیوانات آزمایش شد و نشان داد که می‌تواند ژن NRAS را غیرفعال کرده و مانع از رشد ملانوما شود.

محققان اعلام کردند که گام‌های بعدی، آزمایش این ترکیب بر روی انسان‌ها است و هدف نهایی انجام آزمایشات بالینی است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar