سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۴۴۵۴۲
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸- ۴۸: ۰۹
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال:
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: در راستای اجرای طرح صیانت از جنگل‌های منطقه، آبگرمکن‌های خورشیدی جایگزین لوازم هیزم سوز روستا‌های فاقد گاز طبیعی این شهرستان می‌شود.

لوازم هیزم سوز در روستا‌های خلخال جمع آوری می‌شود

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، صادق محمدپور، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال در جریان راه اندازی آبگرمکن‌های خورشیدی در روستای گلوزان از توابع بخش شاهرود خلخال گفت: بدنبال اجرای طرح موفق توزیع ۵۴ دستگاه تنور با مصرف سوخت گاز مایع در روستا‌های فاقد گاز طبیعی همجوار جنگل، اداره منابع طبیعی اقدام به توزیع و نصب رایگان آبگرمکن‌های خورشیدی در این روستا‌ها با هدف ترویج فرهنگ صیانت از جنگل‌های منطقه و پرهیز از استفاده از چوب آلات جنگلی برای استفاده در لوازم گرما زا کرد.

وی با بیان اینکه برای خرید، نصب و راه اندازی ۱۸ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستای ۱۸ خانواری گلوزان خلخال یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده، اظهار داشت: با توزیع و نصب رایگان این امکانات گرمایشی در سایر روستا‌های فاقد گاز طبیعی وارد استفاده از هیزم و چوب آلات جنگلی در روستا‌های حاشیه نشین جنگل را به عدد صفر می‌رسانیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال همچنین گفت: نتیجه اجرای این گونه طرح‌ها در کنار طرح ملی صیانت از جنگل‌های شمال و ایران تورانی در این شهرستان افزایش سطح جنگلی منطقه بوده است.

پورمحمد بیان کرد: در سال‌های اخیر با اجرای طرح‌های نهال کاری، مقابله با آفات تهدید کننده درختان جنگلی، اجرای طرح‌های آبخیزداری و ترغیب روستاییان به استفاده از سوخت‌های جایگزین هیزم در کنار حفظ و حراست از محدوده جنگلی شاهد افزایش سطح جنگل نادر درختان قد کوتاه ارس و بنه در این شهرستان هستیم.

وی افزود: جنگل‌های این شهرستان از نوع اکولوژیکی و غیر بهره برداری بوده و اداره منابع طبیعی برای حفظ و حراست از این گونه‌های نادر جنگلی از هر گونه راهکار پیشگیرانه از تخریب جنگل سود می‌برد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال همچنین بیان کرد: برای نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و صیانت از جنگل‌ها در بین مردم برنامه‌های مختلفی از جمله ادامه کار جایگزینی سوخت‌های نفتی وگازی به جای هیزم جنگلی در بین جنگل نشینان در این شهرستان اجرا خواهد شد.

وجود بیش از ۱۲۰ کیلومتر مرز مشترک شهرستان خلخال با جنگل‌های شمال موجب شده تا خلخال که از وجود جنگل با گونه‌های نادر درختی و درختان قد کوتاه سود می‌برد به عنوان اولین شهرستان محل اجرای طرح صیانت از جنگل‌های شمال و ایران تورانی انتخاب شود.

این شهرستان با برخورداری از ۴۵ هزار هکتار جنگل که ۸۵ درصد از مجموع جنگل‌های استان را شامل می‌شود موجب معرفی خلخال به عنوان یکی از شهرستان‌های سبز و عاری از آلودگی هوا در کشور شده است.

جنگل درختان قد کوتاه خلخال با گونه‌های کمیاب ارس و بنه ذخیره گاه ژنتیکی بسیار مناسبی برای تولید و پرورش این نوع درختان نادر است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar