سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۵۴۷۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸- ۴۳: ۰۹
دبیرکل جامعه حسابداران رسمی کشور با اشاره به اهمیت نظارت مالی و سیستمی یکپارچه در کشور گفت: ما در نامه‌ای به مراجع قانونی اعلام کردیم از میان دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۶۰۰ شرکت حسابرسی نشده بودند.

به گزارش خبرگزاری بسیج،سیدمحمد علوی در همایش آشنایی با ساز و کار ثبت و استفاده از اطلاعات صورت‌های مالی در رتبه بندی فعالان اقتصادی اظهار کرد: با توجه به اینکه داده‌ها و صورت‌های مالی منبع اصلی تصمیم گیری در کشور ما و در تمام نظام‌های مالی دنیا است و متاسفانه روش‌های سنتی و کاغذی در حسابرسی صورت‌های مالی، نمی‌توانستند به صورت کلان، نظارت بر این صورت‌های مالی را در کشور فراهم کنند، جامعه حسابداران رسمی، به سمت طراحی نظارت مالی بر اساس سیستم یکپارچه حرکت کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی صاحبان شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی، صورت‌های مالی متفاوتی از شرکت‌های خود به مراجع مختلف ارائه می‌دادند گفت: ضعف سیستماتیک باعث شده بود تا شفافیت لازم ایجاد نشود و بعضاً یک شرکت یا بنگاه اقتصادی یک صورت مالی را به بانک ارائه می‌دهد و به سازمان امور مالیاتی یک صورت مالی دیگر عرضه می‌کند و این موضوع صحت سنجی صورت‌های مالی را دچار چالش کرده بود.

دبیرکل جامعه حسابداران رسمی کشور با بیان اینکه این عدم شفافیت باعث بروز برخی مشکلات شده افزود: مثلاً در موضوع تخصیص ارز دولتی، سال گذشته ما در نامه‌ای به مراجع قانونی اعلام کردیم از میان دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۶۰۰ شرکت حسابرسی نشده بودند ضمن اینکه بعدتر مشخص شد ۱۷۰۰ شرکت حسابرسی نشده اند.

علوی افزود: در این سیستم نظارت یکپارچه قرار است بجای تصویر و عکس صورت‌های مالی، اطلاعات صورت‌های مالی به صورت دیتا ثبت شود تا از اطلاعات این صورت‌های مالی بتوان به شکل بهینه استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: این سامانه یکپارچه می‌تواند علاوه بر قابلیت به اشتراک‌گذاری صورت‌های مالی، امکان نظارت حاکمیت را بر صورت‌های مالی شرکت‌ها فراهم کند و علاوه بر آن نیز به شفافیت بیشتر در عملکرد بنگاه‌ها، برچیده شدن شرکت‌های ۲ دفتره و کاهش فساد منجر خواهد شد. همچنین از منظر تمرکز بر نظارت‌های مالی هم این نظام سیستماتیک به کاهش تصدی‌گری دولت و وصول به موقع منابع دولتی منجر می‌شود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar