سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۱۵۷۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸- ۵۴: ۱۰
یادداشت/ ابوالفضل فخرالاسلام
وجود شورای نگهبان در یک نظام سیاسی، اسلامی از ضروریات است؛ به جهت اینکه قانونگذاری در اسلام فقط از جانب خداوند متعال صورت می‌گیرد.

به‌گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی از اراک؛ وجود شورای نگهبان در یک نظام سیاسی، اسلامی از ضروریات است، به دلیل اینکه قانونگذاری در اسلام فقط از جانب خداوند متعال صورت می‌گیرد.

وجود مجلس قانونگذاری تنها برای استخراج قوانین از متون اسلامی با توجه به شرایط زمان و مکان است و این امر نیاز به افراد مجتهد و کارشناس در معارف دینی دارد که اکثر نمایندگان مجلس فاقد این شرط هستند؛ در نتیجه برای تطبیق قوانین مصوب از سوی نمایندگان مجلس، شورای نگهبان تأسیس گردیده که مسئولیت تطبیق قوانین موضوعه با شرع مقدس و قانون اساسی را انجام دهد و همین کاری بسیار بزرگ و اساسی است.

در نتیجه شورای نگهبان به عنوان یکی از ارکان اصلی در نظام جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه حراست از شرع از طریق تطبیق مصوبات با موازین اسلام و حراست از قانون اساسی از طریق تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و همچنین ارائه نظرات تفسیری را برعهده دارد. شورای نگهبان در حقیقت به عنوان حافظ اسلامیت نظام و پاسدار قانون اساسی است.

مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند: «شورای نگهبان مانع این است که نظام اسلامی از خطّ دین و اسلام و همچنین از خطّ قانون اساسی - که این در درجه‌ی دوم اهمیت است؛ اما این هم خیلی اهمیت دارد - منحرف شود. قانون اساسی ستون فقرات نظام است؛ در حقیقت مرکز اصلی سلسله اعصاب نظام است؛ معیار و ضابطه است و شورای نگهبان نمی‌گذارد که دستگاه‌های کشور از قانون اساسی منحرف شوند؛ نمی‌گذارد که قوانینِ مخالف قانون اساسی، تصویب و اجرا شود. چنین دستگاهی که این همه اهمیت دارد، باید ابهت و اقتدار و تکریم و حرمتش حفظ شود.»

مسئولیت مهم دیگر شورای نگهبان نظارت بر همه مراحل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی است که از آن به نظارت استصوابی تعبیر می‌گردد. در این میان تأیید صلاحیت کاندیداها در انتخابات‌های مذکور که مورد مناقشه است، از جمله ضرورتی است که به عنوان یک فیلتر، مانع نفوذ افراد ناصالح برای کسب این کرسی‌ها می‌شود. بطور مثال با وجود این فیلتر و نظارت، هنوز تعداد زیادی افراد ناصالح وارد مجلس می‌شوند و اگر این نظارت و تأیید صلاحیت انجام نشود مطمئناً افراد ناشایست، صاحبان ثروت‌های بادآورده، وابستگان به کانون‌های قدرت و حتی قاچاقچیان و معاندان نظام با پول کثیف و امکانات دشمنان و با استفاده از انواع تبلیغات فریبنده و جنگ روانی، تمام کرسی‌های مجلس را تصاحب خواهند کرد.
***********

ابوالفضل فخرالاسلام

*********** 

انتهای پیام/ 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar