سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۸۳۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸- ۴۲: ۲۰
رئیس اوقاف و امور خیریه بخش بسطام:
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام گفت: دهیاران و شوراهای روستاها می‌توانند در شناسایی و احقاق حقوق موقوفات در روستا کمک اوقاف و امور خیریه باشند.
به گزارش خبرگزاری بسیج از شاهرود، حجت‌الاسلام محمدرضا بخشی در نشست با دهیاران و شوراها اظهار کرد: وقف و موقوفات نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است و در دستگیری از نیازمندان و اقشار مختلف جامعه هدف خود نقش بسزایی ایفا می‌کند.
وی افزود: می‌توان با راهنمایی و ارائه مشاوره به خیرین و سوق دادن نیت‌های واقفین خیراندیش به ایجاد موقوفات جدید مطابق با نیاز و اولویت روز جامعه بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی و نیازمندی‌های روز شهر و روستاها را برطرف کرد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام تصریح کرد: تاکنون با بررسی‌های وقف نامه‌ها بیش از ۷۱۴ نوع نیت احصا شده است که خود بیانگر تأثیر وقف و اعتقاد راسخ به سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) است.
وی عنوان کرد: در بسطام ۷۲۳ موقوفه شامل ۲۳۵۰ رقبه ایجاد شده است که بیش از حدود ۷۵ درصد از این موقوفات مربوط به تعزیه‌داری سیدالشهدا در ماه محرم و صفر است.
بخشی گفت: باید در ایجاد موقوفات جدید اولویت‌ها و نیازهای روز جامعه از قبیل کمک به دانش آموزان بی‌بضاعت، ازدواج جوانان، دارو و درمان، اشتغال، کمک به توسعه علوم جدید و مهارت‌های دانش‌بنیان مدنظر قرار بگیرد.
وی افزود: دهیاران و شوراها می‌توانند نیازها و آسیب‌های روستای خود را احصا کرده و واقفین را برای ایجاد وقف با آن نیازها آشنا کرده و با ارائه مشاوره و راهنمایی خیرین به این نیازها و یا ارجاع آن‌ها به کارشناسان اوقاف زمینه را جهت ایجاد موقوفات جدید منطبق بر نیاز روز جامعه فراهم کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام با اشاره به اینکه واقفین می‌توانند در هنگام انجام وقف خود یا احدی از معتمدین خود را به‌عنوان متولی تعیین کنند، بیان کرد: پس از انجام وقف و تعیین متولی باید به‌منظور حفظ و حراست از تعرضات و سوءاستفاده‌های احتمالی افراد سودجو این موقوفات را در سامانه اوقاف ثبت کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اعضای شورای روستا و دهیاری‌ها با توجه به شناختی که از وضعیت روستا دارند باید در بروز رسانی اجاره‌بهای موقوفات بر اساس نرخ عادلانه و شناسایی و احیاء موقوفات اوقاف و امور خیریه را کمک کنند تا باعث رونق بیشتر موقوفات و تأثیر بیش‌ازپیش آن‌ها بر جامعه و روستا شوند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar