اتحاد گروههای فلسطینی تاکتیکی است/آینده از آن جریان مقاومت استشکیبایی در گفتگو با بسیج:

اتحاد گروههای فلسطینی تاکتیکی است/آینده از آن جریان مقاومت است

یک کارشناس مسایل لبنان و فلسطین با اشاره به توافق دو گروه فلسطینی فتح و حماس برای تشکیل دولت وحدت ملی، این توافق و اتحاد را تاکتیکی دانست.

مهدی شکیبایی در گفتگو با خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری بسیج با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: تشکیل دولت وحدت ملی که به نظر باید نام دولت توافقی بر آن گذاشت، اتفاق جدیدی در میان گروههای فلسطینی نیست.

این کارشناس مسایل خاورمیانه یادآورشد: در سال 2006حماس در انتخابات سراسری پیروز شد و72 کرسی مجلس قانون گذاری فلسطین را از آن ِ خود و به دلیل کسب اکثریت آراء، طبق قانون اساسی فلسطین مامور تشکیل دولت شد اما فتحی ها که نزدیک به دو دهه یکه تازی می کردند، با کمک آمریکا و متحدان منطقه ای خود مانع از تشکیل این دولت شدند و مطالباتی را مطرح کردند که حماس نیز آن ها را پذیرفت.

وی افزود: در سال 2007 نیز در نشست مکه دو طرف به توافق اولیه برای تشکیل دولتی توافقی دست یافته بودند که بنا به دلایلی نهایی نشد که یکی از مهم ترین اختلافاتی که دو گروه فتح و حماس در اجلاس مکه با یکدیگر پیدا کردند، اختلاف بر سر برخی از وزارتخانه های مهم استراتژیک همچون، کشور، امورخارجه و مالی( اقتصاد و دارایی) بود.

شکیبایی با بیان اینکه شکست در مذاکرات مکه منجر به جدایی جغرافیایی دو گروه شد، اظهارداشت: به این ترتیب، حماس پایگاه نفوذ خود را درنوارغزه گسترش داد و فتح که دبیر کل آن پس از یاسرعرفات رییس تشکیلات خودگردان، به محمود عباس رسید، فعالیتش را در کرانه باختری از سرگرفت و این جدایی تا به امروز نیز ادامه دارد.

این تحلیل گر مسایل فلسطین خاطرنشان کرد: تحولات اخیر ،انقلاب های مردمی و وقوع بیدای اسلامی در منطقه باعث شد که حامیان منطقه ای فتح یکی پس از دیگری سقوط کنند و این گروه حمایت خود را از دست بدهد و حماس که در سوریه و مصر نیز روی اخوان المسلمین حساب بازکرده بود، با شکست آن ها، خود را تنها دید و همه این اتفاقات منجر به این شد که دوطرف در داخل فلسطین احساس نزدیکی به یکدیگر پیدا کنند.

شکیبایی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل مهم این توافق نیز این بود که هم حماس و هم فتح مشروعیت قانونی خود را ازدست داده بودند چراکه از سال 2006 حماس دیگر انتخاباتی برگزار نکرد در حالی که 4 سال پس از آن باید این انتخابات برگزار می شد ضمن اینکه دوره قانونی ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان نیز به سرآمده بود بنا براین شاید بتوان گفت که دوطرف تنها برای عبور از این موانع قانونی، دست به اتحاد و توافق تاکتیکی زده اند چراکه به لحاظ استراتژیک نقطه مقابل یکدیگر هستند و جمع اضداد ممکن نیست هرچند که اگر آن ها به توافق نهایی برسند و به68 سال اختلاف پایان دهند، در مقابل رژیم اشغالگر قدس با اتحاد بایستند ما خوشحال می شویم.

این کارشناس مسایل خاورمیانه تصریح کرد: به لحاظ استراتژیک فلسفه وجودی فتح در مذاکره و حماس در مقاومت خلاصه می شود؛ بنابراین اگر از هریک از آن ها این ویژگی ها گرفته شود آن ها دیگر وجود نخواهند داشت این رو می توان این گونه نتیجه گرفت که فتح از مذاکره و حماس از مقاومت دست نمی کشد چراکه اگر هرکدام از آن ها از هدف خود دست بکشند، این اقدام برای آن ها همانند خودکشی سیاسی خواهد بود.

وی تاکید کرد: 2، 3 دهه تجربه جریان مقاومت تازه زیر دندان آن ها مزه کرده است و آنها حاضر نیستند داشته ها و دستاوردهای خود همچون معاوضه یک سرباز صهیونیست با 1024 اسیر فلسطینی و همچنین دو جنگ 22 و 8 روزه در غزه را با چیزی عوض کنند.

شکیبایی ادامه داد: با این حال، به نظر می رسد که توافق برای عبور از وضعیت کنونی و ساماندهی درونی با هدف برداشتن گام های بعدی صورت می گیرد. همچنین اصلاح اشتباهات گذشته در قبال تحولات سوریه باعث شده است که کفه ترازوی جریان مقاومت در تحولات منطقه به نفع این جریان سنگینی کند.

وی تصریح کرد: آینده نیز از آن ِ جریان مقاومت و گروههای جهادی در فلسطین است که باعث هراس و تشویش رژیم صهیونیستی در منطقه هستند و نکته دیگر این است که با این توافق، شاید شاهد حضور مجدد حماس در کرانه باختری باشیم که این اتفاق نیز اسراییل را به شدت نگران می کند.ضمن اینکه رفاقت مقامات فتح با ژنرال های دولت جدید مصر احتمال بازگشایی گذرگاه رفح و درنهایت رفع محاصره غزه را افزایش خواهد داد.

شکیبایی در پاسخ به سئوالی درباره سخنان اخیر اسماعیل هنیه مبنی بر ضرورت تشکیل ارتش "قدس" در کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: با وقوع بیداری اسلامی در منطقه بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران معتقد بودند که این انقلاب ها در نهایت منجر به آزادی فلسطین و قدس شریف از چنگال رژیم صهیونیستی خواهد شد و به همین دلیل در همان ایام، شاهد هشدارهای رهبرمعظم انقلاب درباره احتمال انحراف انقلاب های منطقه بودیم که ناظر برهمین واقعیت بود.

وی ادامه داد:متاسفانه به دلیل کم تجربگی انقلابیون بعضا شاهد این انحراف ها در انقلاب های مردمی بودیم که بحران تحمیلی بر سوریه نیز به آن دامن زد اما حال که سوریه پس از 3 سال مقاومت، از این بحران تحمیلی عبور کرده است، می توان امیدوار بود یک همه نگاهها و توجهات به سمت مسئله مبتلای جهان اسلام یعنی فلسطین برگردد که البته این اتفاق نیز هوشمندی کشورهای جهان اسلام را می طلبد.

انتهای پیام /