شهید غلامحسین دیده بان، پدر یک شهید ، به عنوان شهید شاخص سال 95 اصناف تعیین شد.
کد خبر: ۸۶۵۴۸۳۳
|
۱۵ فروردين ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور، از سال 89 تاکنون به ترتیب شهیدان عراقی، لاجوردی، امانی، طیب و هاشمی که همگی از تهران هستند به عنوان شهدای شاخص بسیج اصناف معرفی شده بودند. به همین خاطر برای شهدای سال 94 تصمیم بر این شد تا شهید شاخص اصناف از شهدای سایر شهرها انتخاب شود به همین  خاطر از استان ها درخواست کردیم شهدای شاخص خود را به ما معرفی کنند تا پس از بررسی یکی از شهدا به عنوان شهید شاخص قشر اصناف برای سال جاری تعیین شود. از این رو پس از دریافت اسامی و مشخصات شهدای شاخص استان ها، شهید حاج«صادق حق گویان» از همدان به عنوان شهید شاخص سال 94 بسیج اصناف تعیین شد. امسال نیز شهید غلامحسین دیده بان به عنوان شهید شاخص اصناف در سال 95 تعیین شد.

شهید غلامحسین دیده بان سال 1309 هجري شمسي در خانواده اي مذهبي ديده به جهان گشود در كودكي پدرش را از دست داد و تنها فرزند ذكور خانواده بود با وجود علاقه شديد به تحصيل علم متاسفانه به دليل مشكلات اقتصادي خانواده نتوانست آنرا ادامه دهد و به ناچار به استخدام ارتش درآمد در بين همكاران و دوستانش به راستگويي و درستكاري شهره بود جلسات قرآني با شركت ارتشيان و دوستان همفكرش بصورت هفتگي داير مي شد.اطلاع رساني از آخرين وضعيت كشور، مطالعه اعلاميه هاي امام، كتب شهيد دكتر شريعتي،استاد شهيد مطهري و ديگر متفكران مسلمان و رسيدگي به امور مستمندان از فعاليتهاي ديگر اين محافل بود، تبليغات بر عليه نظام ستم شاهي در داخل ارتش منجر به دستگيري و زندان شدنش گرديد زمانيكه در شهر مهاباد مشغول خدمت بود نمايندگي پخش مجلات اجتماعي و مذهبي" مكتب اسلام" و "نسل جوان" را درآن شهر بعهده گرفته بود.
در سال 1353 بنابه درخواست خويش بازنشسته شد و براي خدمت به مردم مستضعف به درمانگاه ملّي حسيني و قرض الحسنه مكتب السجاد رفت، شبها برای شرکت در نماز جماعت و استفاده از تفسیر قرآن آیت الله مسائلی به اتفاق تعدادی فرزندان در آن شرکت می کرد در مناسبت های مختلف اسلامی آیت الله مسائلی سخنرانی می کردند جلسات سخنرانی و تفسیر ایشان هرچقدر به سال 1357 نزدیک می شد شور و شعف خاصی به خود می گرفت رفته رفته جوانان بیشتر حضور می یافتند. جوانان با مدیریت معظم له کتابخانه ای تحت عنوان مکتب قرآن جهت روشنگری نسل جوان تاسیس کرده بودند که جوانان استقبال خوبی از آن به عمل آوردند همین استقبال باعث حساسیت ساواک روی کتابخانه شد که تعدادی از اعضای آن را برای توضیحات فرا خوانده شدند
 با آغاز خيزش انقلابي مردم به رهبري امام خميني او نيز به سهم خود با شركت در مجالس انقلابي و راهپيمائيها و درگيريهاي خياباني ، تكثير و توزيع نوارها و اعلاميه هاي انقلاب ، همكاري تنگاتنگ با روحانيون مبارز خصوصاً حضرات آيات عظام مسائلي و مروّج ، در‌آن فعالانه شركت ميكردند. بعد از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي از اعضاي موثر كميته انقلاب ، بسيج ، دفتر امام جمعه و ... بود ، با شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران براي دفاع از كيان مملكت و نظام اسلامي به جبهه هاي دفاع مقدس شتافت، در زمانی که هنوز لشگرهای منسجم ارتش و سپاه برای دفاع از مرز و بوم ایجاد نشده بود ایشان مدّتي را در منطقه عملياتي شموس در ستاد جنگهای نامنظم تحت فرماندهي سردارلشكر اسلام دكتر مصطفي چمران خدمت كرد در عمليات بيت المقدس كه منجر به آزادي خرمشهر قهرمان گرديد به اتفاق ياران صميمي اش آقايان ميرعباس سيد حاتمي و حاج عوض احدي شركت كرده بودند كه در حين عمليات آقاي سيد حاتمي و ايشان مجروح و آقاي عوض احدي به شهادت رسيدند.
اززمان شروع دفاع مقدس بصورت افتخاري مسئوليت ستاد کمک رسانی به جبهه و جنگ از طرف آيت ا... مروّج نماينده امام به ايشان محول گرديده بود براي خدمت به رزمندگان اسلام وقت بخصوص قائل نبودند بلكه از صبح تا شب مشغول فعاليت مي شدند در زمانهاي عمليات و اوقات اضطراري كار تا نيمه هاي شب ادامه مي يافت در مقابل اعتراض بعضي از دوستان و اعضاي فاميل مي گفت ما بايد فرصت شركت در جهاد و كمك به رزمندگان را غنيمت شمرده و حداكثر خدمت را انجام دهيم كه در غير اينصورت حسرت آن تاابد به دل ما خواهد ماند.
بارها به نمايندگي از طرف آیت الله مروج براي سركشي به مجاهدين اسلام در جبهه هاي غرب و جنوب و حضور در رزم دلاورانه آنها به جبهه شتافت در حالي كه حدود دو سال از شهادت فرزندش محمّدرحيم گذشته بود در منطقه شلمچه در عمليات كربلاي پنج در اثر انفجار توپ به شدت زخمي شد و در راه عزيمت به پشت جبهه در اثر شدت جراحات وارده به درجه رفيع شهادت نائل گرديد.
ايشان عاشق شهادت بودند بارها در جمع خانواده و دوستان نزديك اظهار كرده بود كه من آنقدر گناهم زياد است كه بدون شهادت ، بخشيده شدن آن مشكل است و تاكيد ميكرد روايتي داريم كه با ريخته شدن اولين قطره خون شهيد تمام گناهان او بخشيده مي شود. روحش شاد و راهش پررهرو باد.

ارسال نظرات
آخرین اخبار