سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۳۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷- ۲۲: ۱۰
رزمنده کارآفرین کرجی در گفتگو با «بسیج» ؛
«علی هدایتی» یک رزمنده کارآفرین کرجی است که از ظرفیت‌‌های موجود بهره گرفته و با پرورش شتر مرغ در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گام برداشته است.

به گزارش خبرگزاری بسیج از کرج ، «علی هدایتی» یک رزمنده کارآفرین کرجی است که از ظرفیت‌‌های موجود بهره گرفته و با پرورش شتر مرغ در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گام برداشته است.


هدایتی در گفتگو با خبرنگار بسیج اظهار کرد: در آغاز با حضور در دوره‌های آموزشی که از سوی سپاه استان کرج در عرصه پرورش شترمرغ برگزار شد، شرکت کردم تا با کسب دانش به سراغ این حرفه بروم. در سال ۹۵ با تجمیع سرمایه‌های اندک با همکاری برادرانم موفق شدم در روستای «گل کهریز- صفادشت» مکانی اقتصادی را در زمینی به مساحت 1 هزار متر مربع را آماده و کار را با پرورش 2 شترمرغ آغاز کنم.

تحقق اقتصاد مقاومتی با پرورش شترمرغ ؛ پشتکار رمز موفقیت
امروزه مهمترین چالش کشور اقتصاد است و تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی و معیشتی، تحقق اقتصاد مقاومتی است؛ آری «اقتصاد مقاومتی» واژه‎ای نام‎آشنا که سال‎هاست به یکی از دغدغه‎های مهم رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تبدیل شده است تا با نهادینه شدن آن در جامعه روح و جان کشور با اقتصاد درون‎زا و متکی به تولید داخل انس بگیرد.


پرورش شترمرغ یکی از بهترین راه های حصول و تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود چرا که از سودآوری بسیار خوبی برخوردار است.

با توجه به قابل استفاده بودن تمامی قسمت های بدن شترمرغ این موجود فاقد هرگونه مواد زاید و دور ریختنی است بنابراین با بهره برداری در صنابع مختلف می تواند یکه تاز در رقابت با سایر حیوانات پرورشی باشد.


این رزمنده کارآفرین کرجی به بخشی از مشکلات هم اشاره و خاطرنشان کرد: در عرصه پرورش شتر مرغ تهیه علوفه و خوراک بسیار مهم است و متاسفانه برخی از افراد با انبار کردن علوفه سبب افزایش قیمت آن می‌شوند که این موضوع برای پرورش دهندگان ممکن است به جای سودآوری باعث زیان دهی شود.


هدایتی با بیان اینکه برای شروع کار و راه اندازی کارگاه پرورش شتر مرغ مولد ناچار به تهیه تخم شترمرغ از سایر شهرها شده است، افزود: به دلیل اینکه تازه این فعالیت را آغاز کرده‌ایم هنوز شتر مرغ مولد نداریم که در تامین تخم شترمرغ خودکفا باشیم بنابراین تخم‌های مورد نیاز را از استان‌های اصفهان، شیراز و یزد تامین می‌کنیم و درنظر داریم که در این زمینه نیز خودکفا شویم.

تحقق اقتصاد مقاومتی با پرورش شترمرغ ؛ پشتکار رمز موفقیت
وی یادآور شد:در صورت حمایت و واگذاری تسهیلات بیشتر از سوی نهاد های متولی با بهره‌بردای و توسعه کارگاه های پرورش شترمرغ برای بیش از 20 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در روستا شغل ایجاد خواهد شد.


به گفته این فعال اقتصاد مقاومتی یک شترمرغ مولد، چند برابر یک گاو ماده سود دهی دارد.


هدایتی در خصوص حمایت دولت از صنعت پرورش شتر مرغ گفت: لازم است از این صنعت نوپا بیشتر حمایت شود و علاوه بر این پرورش‌دهندگان شترمرغ باید با هم متحد باشند و در صورت بوجود آمدن مشکل برای هرکدام از رقیبان به او کمک کنند تا این صنعت پیشرفت داشته باشد.


هدایتی با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های پرورش شترمرغ اظهار کرد: محصولاتی که از شتر مرغ بدست می‌آید شامل گوشت، پوست، تخم، روغن، و چرم آن است.تهیه روغن شترمرغ بسیار مقرون به صرفه است و با کمترین هزینه می‌توان روغن شترمرغ را تهیه و به بازار عرضه کرد.


وی با بیان اهمیت فرآوری محصولات شترمرغ افزود: تولیدکننده نمی‌تواند صرفاً بر فروش گوشت شترمرغ اتکا کند، زیرا درآمد فروش گوشت آن اغلب هزینه‌های تولید را پوشش می‌دهد و آن چه به عنوان سود باقی می‌ماند روغن و پوست شتر مرغ است. از این‌رو به صورت خانگی چرم و روغن شتر مرغ را نیز فرآوری می‌کنم و برای بهره‌برداری بیشتر از این عرصه برنامه‌ریزی‌هایی کرده‌ام.


هدایتی با اشاره به دو نوع مختلف شترمرغ‌های مولد و پرواری اظهار داشت: برای بهره‌برداری از شترمرغ های مولد باید حداقل سه سال از عمر آن‌ها بگذرد و پس از آن هر چه سن آن‌ها بالاتر رود درصد سودآوری آن بیشتر می‌شود و درصورتی که پرورش شتر مرغ به طور اصولی صورت گیرد می‌توان از یک شترمرغ مولد در طول سال بیش از 20 جوجه سالم گرفت.


وی در خصوص شترمرغ‌های پرواری گفت: چنانچه تغذیه و و تیمار شترمرغ‌های پرواری به صورت صحیح صورت گیرد پس از گذشت حداقل هفت ماه تا یکسال این نوع شترمرغ‌ها به سن کشتار می‌رسند.


آقاي هدایتی درباره جذابيت هاي پرورش شتر مرغ در قياس با گاو و گوسفند، خاطرنشان مي كند: "پرورش شترمرغ نيازمند فضاي كمي است، در هر 500 متر مربع مي توان 40 شترمرغ كاملا رشد كرده را نگهداري كرد. گوشت شتر مرغ چربي، كلسترول و سديم بسيار پاييني دارد و در عوض سرشار از آهن است. به همين دليل براي بيماران قلبي و عروقي بسيار مناسب است و توصيه مي شود. گوشت شتر مرغ مثل گوشت گاو، قرمز رنگ است و طعم آن به ذائقه افراد بستگي دارد.

گاو هر ساله يك گوساله و گوسفند هر سال 2 بره توليد مي كند اما يك شترمرغ اگر در شرايط مناسب نگهداري شود، ظرف كمتر از يك سال 120 عدد تخم مي گذارد كه اگر نصف آن ها هم تبديل به جوجه شوند، اين شتر مرغ به تنهايي 60 جوجه توليد كرده است. شتر مرغ ظرف 8 ماه به وزن 100 كيلوگرم مي رسد در حالي كه روزانه حداكثر 2 كيلوگرم غذا مي خورد.

در حالي كه گاو و گوسفند به صورت مداوم غذاي بسيار زيادي مي خورند و فقط كود توليد مي كنند، شترمرغ اين 2 كيليو گرم غذا را به انرژي فوق العاده اي تبديل مي كند به گونه اي كه اين حيوان روزانه يك سانتي متر قد مي كشد تا به طول 2.5 تا 3 متر مي رسد. در حقيقت ضريب تبديل شتر مرغ بر خلاف گاو و گوسفند فوق العاده بالاست. پوست شتر مرغ دباغي مي شود و چرم بسيار زيبايي از آن بدست مي آيد كه در صنعت پوشاك بسيار كاربرد دارد. از پر و شاه پرهاي شترمرغ براي تزئينات و توليد محصولاتي نظير بادبزن استفاده مي شود. پوكه تخم شترمرغ نيز مورد استقبال قرار گرفته و از آن براي توليد لوستر، نقاشي و حكاكي استفاده مي شود. روغن شترمرغ نيز خواص درماني و دارويي بسيار زيادي دارد."


در کنار خواص کم‌نظیر گوشت شتر مرغ باید به این موضوع اشاره کرد پرورش این پرنده به‌علت مصرف آب کمتر نسبت به گاو و گوسفند دارای ارجحیت است؛ از این‌رو پرورش شترمرغ به عنوان یک محصول کم‌آب خواه بسیار مقرون به صرفه‌تر است.


این کارآفرین کرجی با اشاره به برنامه‌ریزی خود برای آینده گفت: ان شاالله بتوانم با استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی موفق به خرید یک دستگاه جوجه‌کشی شوم تا چرخه کامل پرورش شترمرغ را در اختیار داشته باشیم.

 

خبرنگار : فوج

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar