سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۴۹۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸- ۴۴: ۱۳
رئیس کل دادگستری استان اردبیل:
رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: باید تلاش کنیم دانش حقوقی و قانونی مردم را بالا ببریم تا بسیاری از مشکلات و معضلات کاهش یافته و بسیاری از پرونده‌های قضایی کاهش می‌یابد.

کشف ‌‌فساد اقتصادی ۱۴۸ میلیارد تومانی در اردبیل/ تلاش برای افزایش دانش حقوقی و قانونی مردم

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، ناصر عتباتی ظهر امروز در نشست مشترک با اصحاب رسانه اظهار داشت: دادگستری استان با 50 درصد از ظرفیت کادر اداری فعالیت دارد و تراکم پرونده‌ها قابل توجه است تا جایی  که در سال 97، 418  هزار پرونده با تکرار، پرونده خالص 133 هزار و 661 و شورای حل اختلاف 83 هزار پرونده وارد دادگستری شده است و تعداد پرونده‌های ورودی رو به افزایش است.

عتباتی گفت: میانگین رسیدگی به تعداد پرونده‌ها برای یک قاضی استاندارد مشخص دارد و گاها قاضی سه برابر ظرفیت تعیین شده فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در سطح استان روزانه به 10 هزار نفر مراجعه کننده خدمات قضایی ارائه می‌شود، اظهار کرد: این میزان با وجود کمبود امکانات عملیاتی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به تدارک خدمت‌رسانی به مردم در هفته قوه قضاییه به دایر کردن میز خدمت در تمامی مصلاها در روز هفتم تیر ماه اشاره کرد و گفت:در میز خدمت مشاوره به مردم ارائه می‌شود.

عتباتی با بیان اینکه رسانه یکی از ابزارهای مهم اطلاع‌رسانی قضایی به مردم است، افزود: انتظار ما این است که در هفته دو یا سه پیام حقوقی مرتبط با زندگی مردم اطلاع‌رسانی شود.

وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم دانش حقوقی و قانونی مردم را بالا ببریم تا بسیاری از مشکلات و معضلات کاهش یافته و بسیاری از پرونده‌های قضایی کاهش می‌یابد.

رئیس کل دادگستری استان در خصوص استفاده از امکانات الکترونیکی خدمات قضایی اظهار کرد: در سال 97، تعداد اوراق قضایی اعم از ابلاغیه و اخطاریه و غیره که نیازمند به ابلاغ بوده، یک میلیون و 397 هزار و 403 مورد بوده است.

عتباتی با اشاره به راه‌اندازی سامانه «ثنا» گفت: 69 درصد اوراق در سال 97 به صورت الکترونیکی ابلاغ شد و ظرفیت آن را داریم که 100 درصد اوراق را به صورت الکترونیکی ابلاغ کنیم.

وی افزود: در سه ماهه 98، بیش از 320 هزار برگه صادر شده که 80 درصد آن به صورت الکترونیکی صادر شده است و این طرح از بسیاری از سوءاستفاده‌ها ممانعت کرده است.

عتباتی گفت: در راستای کاهش فاصله مردم و دستگاه قضایی اقدامات متنوعی در دست اجرا است و در کنار پاسخگویی روزانه به مردم در هفته یک ملاقات مردمی ترتیب داده می‌شود و به صورت میانگین در هفته 70 نفر در ملاقات عموم پذیرش شده و خدمات قضایی دریافت می‌کنند.

کشف ‌‌فساد اقتصادی ۱۴۸ میلیارد تومانی در اردبیل

وی با بیان اینکه در سال 97 در برهه‌ای شاهد افزایش قیمت آب معدنی بودیم که بررسی‌ها نشان می‌داد به دلیل افزایش قیمت بطری و دهانه آن مواد اولیه از بازار سیاه تهیه می‌شده است، اظهار داشت: با بررسی جدی پرونده، فسادی در این خصوص کشف شد.

وی افزود: نشان می‌داد بارنامه‌ها به نام استان اردبیل صادر شده اما مقصد مشخص نیست؛ با همکاری سربازان گمنام امام زمان (عج) مشخص شد بیش از 148 میلیارد تومان تخلف در این خصوص محرز شده است.

عتباتی به جمع ریالی پرونده‌های مفاسد اقتصادی استان اشاره کرد و گفت: در سال 97، حدود 200 میلیارد تومان در زمینه های زمین‌خواری، اختلاس، رباخواری، فرار مالیاتی و غیره بوده است و رقم فساد در این پرونده به مراتب بالا است.

کشف 68 هزار لیتر مشروبات دست‌ساز در اردبیل

رئیس کل دادگستری استان به جدیت دستگاه قضا در مبارزه با مفاسد اقتصادی و باندهای فساد اشاره کرد و افزود: اردبیل که به گمان برخی مجرمان معبر امنی برای قاچاق مشروبات بود، به استان ناامنی تبدیل شده و در بحث مشروبات الکلی و مواد مخدر در طول روند رسیدگی به پرونده نظارت داریم.

وی گفت: سال گذشته 68 هزار لیتر مشروبات دست ساز و 12 هزار بطری مشروبات خارجی در سال گذشته کشف شده و البته لازم به ذکر است که حبس‌های سنگین در کنار مجازات نقدی برای مجرمان در نظر گرفته شده است.

رئیس کل دادگستری استان به متلاشی شدن 22 باند تولید، توزیع و قاچاق مشروبات در استان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: 885 نفر در تولید و توزیع مشروبات دستگیری داشتیم.

عتباتی به همکاری مردم در این زمینه اشاره کرد و گفت: سال گذشته همچنین یک تن و 788 کیلو انواع مواد مخدر کشفیات استان بوده که با همکاری دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی حاصل شده است.

رئیس کل دادگستری استان اظهار کرد: در سه ماهه سال 98 نیز اعداد قابل توجه است و ما برای مبارزه با فساد نیازمند همراهی رسانه‌ها و همچنین گزارشات مردمی هستیم.

وی همچنین به جمع ریالی پرونده‌های مفاسد اقتصادی استان اشاره کرد و گفت: در سال 97، حدود 200 میلیارد تومان در زمینه‌های زمین‌خواری، اختلاس، رباخواری، فرار مالیاتی و غیره بوده است.

رئیس کل دادگستری استان به مداخله دستگاه قضا در رفتارهای غیر اخلاقی و آزار و اذیت مردم توسط ارازل و اوباش اشاره کرد و افزود: زمانی ارازل و اوباش جرئت آزار مردم را داشتند اما با برخوردهای قاطع چنین روندی کاهش یافته است.

عتباتی تصریح کرد: در مقابله با آسیب‌های اجتماعی تمامی مردم، مسئولان و رسانه‌ها باید احساس مسئولیت داشته باشند و در راستای کاهش آن یاریگر دستگاه قضایی باشند.

هیچ کانالی دور از چشم دستگاه قضا نیست

رئیس کل دادگستری استان در تشریح برنامه‌های حمایت قضایی از تولید، تصریح کرد: اولین جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری را در محل دادگستری کل برگزار شده و اینبار مصوبات را سریعا آماده کردیم تا با پشتوانه قضایی همراه باشد و من بعد بحث‌های حمایت قضایی از دادگستری کل استان پیگیری می‌شود.

عتباتی این کمیته را پناهگاهی برای تولیدکنندگان و سرمایه گذاران دانست و گفت: هدف صرف کمک به رونق تولید است و تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست تا در راستای رونق تولید گام برداریم

وی با بیان اینکه در سال گذشته رتبه نخست کسب و کار را کسب کرده است، افزود: هر فردی که در مقابل سرمایه‌گذاری سنگ اندازی بکند منجر به تعقیب کیفری نیز خواهد شد.

وی همچنین گفت: واحدهای مصالحه در زندان‌ها راه اندازی شده تا در راستای مصالحه و صلح و سازش عمل کنند.

رئیس کل دادگستری استان در خصوص تخلفات فضای مجازی نیز گفت: اینطور نیست که فردی کانال جعلی بزند و قابل پیگرد نباشد بلکه دستگاه قضا فعالیت تمامی کانال‌ها را رصد می‌کند و از همین تریبون اعلام می‌کنم که قویا با چنین افرادی برخورد خواهد شد.

عتباتی اظهار کرد: چنین افرادی اصحاب رسانه محسوب نمی‌شوند و با آن‌ها با جدیت برخورد می‌کنیم؛ از دیگر رسانه‌ها نیز تمنای ما اطلاع رسانی و همکاری است.

پرونده تخلف شهرک‌های صنعتی در مرحله تجدید نظرخواهی

رئیس کل دادگستری استان در خصوص آخرین وضعیت برخی پرونده‌ها گفت: در پرونده درگیری دسته جمعی در مسجد ائمه 39 نفر بازداشت شده و کیفرخواست صادر شده و در حال رسیدگی است؛ پرونده شهرک‌های صنعتی رای اولیه صادر شده است و فعلا در مرحله تجدید نظرخواهی است.

وی افزود: در خصوص بدحجابی و عدم رعایت الزامات پوشش نیز کشف حجاب طبق قانون، جرم است و با افرادی که جرمی مرتکب شوند با جدیت برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: به منظور اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم آمران به معروف و نهی از منکر آموزش دیده اند تا با تذکر لسانی در اماکن عمومی و پارک ها حضور یابند و تذکر لازم انتقال یابد.

عتباتی گفت: بخشی از بدحجابی رواج یافته ناشی از بی‌تفاوتی جامعه و خانواده‌ها است بطوریکه ما در میدان شریعتی، خیابان آذربایجان و شهرک آزادی باید طرح هایی جهت مقابله با بدحجابی تعریف شود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: