سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۱۹۷۸۱۰
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹- ۰۵: ۱۲
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی در گفتگو با «بسیج»:
ماهانی گفت: بسیج دانش آموزی در سه مقطع ابتدایی با عنوان امیدان، در مقطع متوسطه اول با عنوان پویندگان و در مقطع متوسطه دوم با عنوان پیشگامان فعال است، اظهار کرد: بسیج یک سیر تربیتی است، نه یک قشر سازمان یافته.

علی صابرماهانی، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی در گفتگو با خبرگزاری بسیج اظهار کرد: ۳۶ هزار دانش آموز شهید در طول دوران دفاع مقدس با شناخت درست تکلیف از آرمان‌های انقلاب دفاع کردند و امروز شناسنامه ما شدند.

بسیج یک سیر تربیتی و پرورشی است/ حضور موثر دانش آموزی در سفرهای راهیان نور

وی با بیان اینکه هفته دانش بسیج دانش آموزی از هفتم آبان‌ماه، آغاز شد، اظهار کرد: امام(ره) نگاه بلندی به نوجوانان داشتند و دانش آموزان نیز با ایشان همراه شدند؛ به نحوی که در برخی مدارس در طول دوران دفاع مقدس بیش از ۲۰۰ شهید به انقلاب اسلامی تقدیم شد.

وی با اشاره به اینکه روز ۱۳ آبان، یادآور سه رویداد مهم تبعید امام خمینی(ره)، کشتار دانش‌آموزان در سال ۵۷ و تسخیر لانه جاسوسی است، اظهار کرد: در هر سه مورد آمریکا نقش اساسی داشته است و آنچه امروز ما بدان نیازمندیم، ایجاد بصیرت افزایی برای دانش آموزان در رابطه با نقش آفرینی آمریکا است.

وی با بیان اینکه بسیج دانش آموزی در سه مقطع ابتدایی با عنوان امیدان، در مقطع متوسطه اول با عنوان پویندگان و در مقطع متوسطه دوم با عنوان پیشگامان فعال است، اظهار کرد: بسیج یک سیر تربیتی است، نه یک قشر سازمان یافته.

وی ادامه داد: در دوره متوسطه دوم با توجه به سن و هویتی که باید به نوجوانان داده شود، مسئولیت بسیج دانش آموزی در هنرستان‌ها و دبیرستان‌ها به خود دانش‌آموزان سپرده شده است.

صابرماهانی با بیان اینکه الگوهای تربیتی دانش آموزان بسیجی، شهدا هستند، اظهار کرد: بزرگترین اردوی تشکیلاتی متعلق به بسیج دانش آموزی است که با حضور ۱۷ هزار فرمانده بسیج پیش از آغاز سال تحصیلی آغاز می‌شود تا ضمن ارائه آموزش‌های لازم آنان را برای ایفای نقش فرماندهی طی سال تحصیلی آماده کند.

 صابرماهانی با تأکید بر اینکه بسیج دانش‌آموزی به فکر و اندیشه دانش‌آموزان بها می‌دهد تا اندیشه‌ورز تربیت شوند، اظهار کرد: شوراهای اندیشه ورزی فاطمی ویژه دختران و علوی ویژه پسران از سطح دبیرستان‌ها آغاز به کار کرده است. همچنین کنگره ملی بسیج دانش آموزی در سطح ملی در ۱۰ کارگروه پیرامون مباحث مورد نیاز تشکیل و به بحث و گفتگو می‌پردازند. محتویات این کارگروه‌ها مطالب ناب و خلاقانه‌ای است که همه ساله به صورت سند در اختیار بسیج دانش‌آموزی قرار می‌گیرد تا در برنامه‌ریزی‌ها لحاظ شود.

رئیس سازمان بسیج دانش آموزی با تأکید بر اینکه کشور به مدیریت جهادی نیازمند است، اظهار کرد: در این راستا دانش‌آموزان را از همین دوران تحصیل با مؤلفه‌های مدیریت جهادی آشنا و زمینه حضور آنان در اردوهای جهادی را مهیا کرده‌ایم به نحوی که تاکنون ۵۴۶ اردوی جهادی در کشور با حضور دانش‌آموزان ساماندهی شده است و در برخی موارد دانش‌آموزان با دانشجویان همراه شدند و در اردوهای جهادی نقش آفرینی کرده‌اند.

وی بخشی از فعالیت‌های بسیج دانش آموزی را برپایی اردوهای راهیان نور خواند و گفت: هر سال نزدیک به ۴۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دانش آموز از مناطق عملیاتی بازدید می‌کنند.

وی اردوهای راهیان نور را حرکتی تربیتی برشمرد که قرارگاهی مشترک بین بسیج دانش آموزی و وزارت آموزش و پرورش است و گفت: حرکت بسیج دانش‌آموزی در اردوهای راهیان نور، دانش آموز محوری با رویکرد تربیتی و جهت‌گیری انقلابی است.

 وی به تأمین امنیت دانش‌آموزان در اردوهای راهیان نور اشاره و اظهار کرد: چالش اصلی ما ایمنی دانش آموزان است به طوری که مسئول ایمنی بسیج را عضو قرارگاه راهیان نور کرده‌ایم تا تمام موارد ایمنی رعایت و بررسی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نمایش عزت ایرانیان و ذلت آمریکایی‌ها در کتاب‌های درسی اشاره و عنوان کرد: ذلت ملوانان آمریکایی در کتاب‌های درسی به تصویر کشیده شده است. این نسل هم همچون نسل‌های گذشته از آرمان‌های انقلاب دفاع و اعلام می‌کند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

وی ادامه داد: اگر دانش‌آموزان از دیوارهای لانه جاسوسی بالا رفتند و آن را برملا کردند امروز دانش آموزان با اقتصاد مقاومتی از دیوارهای تحریم بالا می‌روند.

 وی به شکل گیری اردوهای استکبارستیزی از روز هشتم آبان ماه اشاره و عنوان کرد: این اردوها از موزه عبرت شروع می شود و تا بازدید از لانه جاسوسی ادامه می‌یابد.

صابرماهانی با تأکید بر اینکه فعالیت‌ها و برنامه‌های بسیج دانش آموزی متناسب با سن و علاقه‌مندی‌های دانش آموزان است، گفت: در کلاس‌های نهم دهم و دوازدهم بسیج به ارائه آموزش‌های آمادگی دفاعی می‌پردازد. همچنین در سال ۴۰۰ هزار دانش آموز پسر در میدان تیر حضور می‌یابد.

 

صابر ماهانی به اجرای مراسم تجلیل از فرمانده وقت سپاه که ملوانان آمریکایی را دستگیر کردند اشاره و عنوان کرد: این مراسم ۱۲ آبان ماه در مدرسه ماندگار البرز برگزار می‌شود تا دانش آموزان پای صحبت‌ها و خاطرات فرمانده وقت سپاه قرار گیرند.

وی برپایی مراسم تجدید میثاق دانش آموزان با امام خمینی(ره) و شهدا و به ویژه شهید فهمیده و حضور در راهپیمایی ۱۳ آبان را از دیگر برنامه‌های هفته بسیج دانش آموزی برشمرد و گفت: طرح بهنام محمدی در  دو هزار و ۹۰۰ مدرسه مقطع متوسطه اول برپا شد تا فاصله بین خانه و مدرسه کمتر و خانه و مسجد به همیاری و کمک مدرسه برای امور تربیتی بیاید.

صابرماهانی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای هفته بسیج دانش آموزی را برپایی سیر نمایشگاهی بر قله‌های عزت که ارائه دهنده دستاوردهای علمی انقلاب اسلامی ایران است برشمرد و گفت: این سیر نمایشگاهی در مدارس برپا می شود تا دانش آموزان در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی با دستاوردهای انقلاب آشنا شوند.

 صابرماهانی به برخی از کتب منتشر شده از سوی این سازمان اشاره و عنوان کرد: کتاب مشق آخر معرفی شهید زینب کمالی و کتاب شهیدان فهمیده، که به معرفی ۴۰ شهید از استان‌های مختلف می‌پردازد از جمله تألیفات سازمان بسیج دانش آموزی است. همچنین کتاب سرباز کوچک امام که به قلم طحانیان نوشته شده است به روایت زندگی دانش آموز ۱۳ ساله ای می‌پردازد که در طول دوران دفاع مقدس به دفاع از کیان کشور پرداخت و اسیر دشمن شد.

 وی با بیان اینکه اقشار بسیج هر یک ظرفیت خاصی دارند، اظهار کرد: بسیج دانش آموزی ظرفیتی بالقوه از کل بسیج است؛ چرا که تمام اقشار آینده را که شامل بسیج مهندسین، پزشکان، حقوقدانان و .... است را می‌تواند در بر گیرد.

وی به همکاری بسیج دانش آموزی با بسیج اصناف اشاره و عنوان کرد: طرح یک کاسب یک دانش آموز با محوریت کمک کسبه به مبلغ ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به یک دانش آموز محروم اجرایی و طی آن ۱۰۰  هزار دانش آموز تحت پوشش قرار گرفتند.

صابر ماهانی به برخی از فعالیت‌های سازمان بسیج دانش آموزی در عرصه فضای مجازی و سواد رسانه‌ای اشاره و عنوان کرد: با اجرای طرح اینجا مرکز عالم است از ظرفیت دانش آموزان در تولید محتوای رسانه ای بهره برده‌ایم.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: