سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۴۵۷۱۱
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۰- ۲۸: ۱۰
یادداشت:
از الزامات مهم برای تحقق انتخابات ، آگاهی هرچه بیشتر آحاد جامعه با اندیشه ها و رهنمودهای امامین انقلاب اسلامی درباره رویداد مهم انتخابات است.
به گزارش خبرگزاری بسیج زنجان؛ شرکت در انتخابات، در راستای حفظ و تقویتِ نظام اسلامی، بر هر مسلمانی ضرورت دارد. در منطق قرآن کریم، هر اقدامی که دشمنان را به خشم آورد، در نزد خداوند متعال عمل صالح قلمداد می‌شود (سوره توبه/ آیه ۱۲۰) و بدون شک، انتخابات، از مصادیق بارز عمل صالح قرآنی است. این رویداد از طرفی وظیفه شرعی، ملی، انقلابی و حق مدنی آحاد مردم و از طرفی جهادی عمومی و مصونیت بخش در برابر توطئه‌های دشمنان است؛ و از سوی دیگر مایه آبروی نظام اسلامی، منشاء برکات و تاثیرات تحول آفرین در کشور و زمینه ساز ایران قوی است.
 
اقتدار بین المللی و عزت هر ایرانی در گرو انتخابات پرشور

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در فرمایشات خود در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی (۱۴۰۰/۰۲/۲۱)، درباره اهمّیّت انتخابات پُرشور برای نظام در زمینه‌های تمدّنی و قدرت بازدارندگی فرمودند: انتخابات پُرشور برای کشور از همه جهت مهم است. هم از جهت حضور مردم و تحقّق مردم‌سالاری به معنای واقعی کلمه مهم است.

در درجه‌ی اوّل، مشارکتِ بالا است، بعد انتخاب مطلوب و انتخاب خوب است تا دولتی تشکیل بشود که دارای کفایت باشد، مدیریّت لازم را داشته باشد، با ایمان باشد، مردمی باشد، لبریز از امید باشد.

از این رو انتخابات برای آحاد مردم، هم نعمتی الهی و هم امتحانی الهی میباشد که به فضل الهی، ملت فرهیخته و بصیرت مدار ایران عزیز با درک دقیق از شرایط کشور و توجه به دو رکن مهم انتخاباتی یعنی حضور پر شور و انتخاب خوب حماسه آفرینی خواهند نمود و دولتی قوی و در شأن و تراز انقلاب و نظام اسلامی محقق خواهند ساخت، تا هم برگ زرین دیگری بر افتخارات خود بیفزایند و همچنین بر سرعت افول شیطان بزرگ و طاغوت اعظمِ قرن، سرعت بخشند.

از الزامات مهم برای تحقق انتخابات، آگاهی هرچه بیشتر آحاد جامعه با اندیشه‌ها و رهنمود‌های امامین انقلاب اسلامی درباره رویداد مهم انتخابات است. خداوند متعال به مسلمین دستور می‌دهد در مسیری گام نهند که کفار و دشمنان را ناراحت و عصبانی کند و حضور مردم در صحنه‌های انقلاب از جمله انتخابات، یکی از مصادیق این آیه بشمار می‌رود که حضرت امام خمینی (ره) نیز، حفظ نظام را از اوجب واجبات می‌دانند. همچنین سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در این زمینه می‌فرماید:امروز قرارگاه حسین‌بن‌علی (ع)، ایران است. بدانید جمهوری اسلامی حرم است و این حرم اگر ماند، دیگر حرم‌ها می‌مانند. اگر دشمن، این حرم را از بین برد، حرمی باقی نمی‌ماند.

شرکت در انتخابات، یک وظیفۀ شرعی و وجوب عینی برعهده هر مکلف است. همه ما میدانیم که یکی از مبانی قدرت کشور‌ها مشارکت مردم در اداره امور کشور و ابراز احساس رضایت از سازوکار‌هایی است که برای حضور و تجلی اراده ملی طراحی شده است. اگر کشوری از پشتوانه‌ی خوب مردمی برخوردار باشد، میتواند با به کار گرفتن درصد کمی از قدرت سیاسی، به اهدافش برسد. در واقع تقویت میزان مشارکت نیز در تاسیس یک نظام و هم در استمرار آن، نقش سازنده‌ای دارد.

"انتخابات" فرصتی برای پیگیری مطالبات سیاسی از طریق انتخاب نامزد‌ها و برنامه‌های آنهاست. دشمن همیشه برای پیاده کردن نقشه خودش از پیاده نظام استفاده می‌نماید و جریان ضدانقلاب هم این روز‌ها با فراخوان رای ندادن و نرفتن پای صندوق رای به صورت غیرمستقیم به دنبال رسیدن به اهدافش می‌باشد. بطور صریح و واضح میتوانیم شاهد تهدیدات و ناامیدی برخی دشمنان داخلی کشورمان باشیم که این روز‌ها مدام بر طبل کاهش مشارکت مردم در انتخابات می‌کوبند.

اینک در حالی که اندک اندک به روز موعود اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نزدیک میشیم برخی می‌پرسند چرا در انتخابات شرکت کنیم؟ یا به عبارت بهتر مشارکت در انتخابات چه سودی برای ملت دارد؟

رای دادن یک حق و وظیفه است که از آن استفاده میکنیم؛ حقی که برای داشتن آن زحمت بسیاری کشیده شده است. امروز زنان و مردان، مستقل از زبان و رنگ و قومیت، حق دارند که رای خودشان را در صندوق بیندازند. از دلایلی که باید در انتخابات شرکت کنیم می‌توانیم به تمام تلاش دشمن که میخواهد مردم را از انتخابات ناامید کنند اشاره کنیم، و اینکه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نظام را واکسینه می‌کند، اولین سود حضور حداکثری در انتخابات به خود مردم برمیگردد و حضور گسترده مردم در انتخابات، اقتدار نظام را افزایش میدهد و حضور حداکثری در انتخابات بیعت مجدد با جمهوری اسلامی است.

مرکز ثقل در انتخابات، ارتقای کارآمدی و اداره بهینه کشور می‌باشد. بنابراین، میان انتخابات و حل مشکلات، بویژه در حوزه مسائل روزمره، اقتصاد و معیشت، نسبتی مستقیم وجود دارد؛ بدین معنا که به میزانی که انتخابات منتج به روی کار آمدن افراد و نخبگان شایسته تر، کارآمدتر، پویاتر، پر تحرکتر و چالاک‌تر شود، افق موجود برای حل مشکلات، روشنتر و امید بخش‌تر میشود. این ارتباط، بویژه براین اساس که ناکارآمدی‌ها و ضعف‌های موجود مربوط به مدیران ناکارآمد و فاقد تحرک است، که اهمیت فراوانی دارد.


انتظارات از رئیس جمهور، به عنوان رئیس قوه مجریه و دومین مقام رسمی کشور بعد از رهبری، متناسب با حدود اختیارات و مسئولیت‌های اوست. در حال حاضر مردم کشور از مشکلات اقتصادی و معیشتی، تورم و گرانی، افت ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید و فساد اداری در رنج هستند. ما باید بتوانیم پول حاصل ازفروش نفت و گاز و امثال آن به کشور خودمان بازگردانیم و برای حل معضلات عدیده اقتصادی و بهبود معیشت مردم خود استفاده کنیم.

در چنین شرایطی مردم از رئیس جمهوری آینده کشور و دولت وی انتظار دارند که برای حل این مشکلات اساسی و بهبود زندگی و معیشت یومیه و کاهش آلام و رنج ها، ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری و گرانی راهکار مناسب ارائه کرده و ثبات را به بازار برگرداند چرا که اقتصاد و بهبود وضعیت معیشت یک عامل بسیار مهم در انتخابات کشور ماست و توقع مردم این است که بهبودی در شرایط اقتصادی و معیشتی ایجاد شود.

رصد انتخابات در ایران و حساسیت آن برای دشمنان انقلاب به دلیل کارکرد‌ها و دستاورد‌های این امر مهم است؛ زیرا انتخابات از مهمترین مجاری پیوند نظام با مردم است و به میزانی که مشارکت در انتخابات بالا باشد، مهر تاییدی است بر پشتوانه و حمایت مردمی از نظام. علاوه بر این، هدف از تمامی فشار‌ها و توطئه‌ها علیه نظام، انقلاب و مردم ایران توسط دشمنان، خسته و بی تفاوت سازی مردم نسبت به سرنوشت کشور است.

با توجه به این مهم، دشمن درصدد است تا با سم‌پاشی‌های متعدد در انتخابات، نتایج به ثمر نشستن تیر‌های سم آلود خود بر پیکر کشور و نظام را نظاره کند؛ به این صورت که مردم با دلسردی و ناامیدی در انتخابات مشارکت نکنند. به طور دقیق تر، در شرایط کنونی، دشمن به انتخابات به عنوان عرصه‌ی مشاهده‌ی نتایج به ثمر نشستن فشار‌های حداکثری خود نگاه می‌کند؛ به این ترتیب که اگر مردم در انتخابات مشارکت حداقلی داشته باشند، دشمن می‌تواند امیدوار باشد که با اعمال فشار‌های حداکثری، توانسته شکاف مردم با نظام را ایجاد کند. در صورت وقوع این قضیه، دشمن در اعمال فشار‌های حداکثری خود جری‌تر می‌شود. علاوه بر این، رونق مشارکت سیاسی نشان از پویایی نظام اجتماعی دارد و در نقطه‌ی مقابل، عدم مشارکت سیاسی یا ضعف در مشارکت سیاسی می‌تواند گویای وجود بحران‌هایی در جامعه از قبیل: بحران هویت، مشروعیت و... باشد.

دولت‌ها در تمام کشور‌های دنیا از جایگاهی مهم و اساسی برخوردارند. موضوعی که اهمیت بالای خود را در انتخابات مربوط به تعیین دولت و ریاست دستگاه اجرایی در کشور‌ها نشان می‌دهد. در ایران نیز به جرات می‌توان گفت: مهم‌ترین انتخابات، انتخابات ریاست جمهوری است که بر اساس آن رئیس دولت به‌عنوان دومین مقام عالی کشور طی یک انتخاب از سوی مردم به‌صورت مستقیم انتخاب می‌شود. نقش و جایگاه دولت‌ها در تمام اقتصاد‌های دنیا حتی اقتصاد‌هایی که از بخش خصوصی مترقی و توانمندی برخوردارند، نقشی بی‌بدیل است. در اقتصاد ایران، دولت به‌عنوان نهاد سیاست‌گذار و ناظر بر بازار پول، متولی تدوین سیاست‌های پولی، ناظر و سیاست‌گذار بر بازار سرمایه، مسئول خزانه‌داری کل کشور، مسئول تدوین سیاست‌های مالی، تعیین‌کننده‌ی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به‌عنوان ناظر و تدوین‌کننده‌ی بودجه‌های سالیانه و ... نقشی بسیار تعیین‌کننده در اقتصاد دارد. علاوه بر این موارد و نقش بی‌بدیل دولت در حوزه‌ی تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری و نظارت، دولت سهم قابل توجهی از ارزش ریالی تولید ناخالص داخلی کشور را نیز در اختیار دارد.

نتیجه اینکه چه چیز حاج قاسم را از ما گرفت؟ وقتی دشمن صحنه‌های آتش زدن تصویر حاج قاسم عزیزمان، توهین به مقدسات و نا آرامی‌ها را دید به این جمع بندی رسید که مردم | پشت حکومت نیستند و می‌تواند مقدمات جنگ را فراهم آورد که اولین قدم أن ترورحاج قاسم بود، عدم شرکت در انتخابات مجددا چنین پیامی را به دشمن مخابره نموده و مستقیما امنیت خودمان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

عدم حضور مردم و مشارکت بالا دشمن را به این نتیجه می‌رساند که با فشار تحریم توانسته بین ملت و حکومت
فاصله بیندازد. با چنین فرضی تصمیم دشمن تشدید تحریم هاست. اگه افراد ناصالحی بر نظام اسلامی حاکم شوند وظیفه ما کنار زدن آنهاست نه کنار رفتن خودمان و باز کردن فضا برای آن ها.

تعهد به خون شهدا و حفظ نظام و عمل به توصیه حاج قاسم عزیز به حفظ حرم جمهوری اسلامی؛ (امروز جمهوری اسلامی حرم است، اگر این حرم حفظ شد بقیه حرم‌ها باقی می‌ماند) همه و همه با حضور حداکثری و آگاهانه مردم در انتخابات شکل می‌گیرد.

همه ما در انتخابات وظایف فردی و اجتماعی متفاوتی داریم که وظیفه فردی ما این است که در مرحله اول، خودمان شرکت در انتخابات را واجب و یک مسئولیت ملی بدانیم و حتما در آن شرکت نمائیم. البته در امتداد این وظیفه، ملزم است تلاش کنیم از بیننامزد‌های مختلف و صالحی که صافی شورای نگهبان را پشت سر گذاشته اند، گزینه اصلح و

شایسته‌ترین فرد برای مسئولیت ریاست جمهوری یا هر انتخابات دیگری را انتخاب کنیم. در این باره اگر خودمان قادر به شناسایی اصلح هستیم، به شناخت خود عمل کنیم و الا مطابق با
قرآن کریم (فسئلوا اهل الذ کر ان کنتم التعلمون) (نحل/۴۳) باید از معتمدین و افراد مورد وثوق که اهل علم و خبره‌ی در مسائل سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هستند و نامزد‌ها و برنامه‌های آن‌ها را میشناسند، کمک بگیریم و در واقع از کسی که علم و اهلیت دارد بپرسیم و سپس و براساس آن دست به انتخاب گزینه اصلح بزنیم؛ به هر حال، به تعبیر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) ما در هر انتخابی باید (خودمان را به حجت شرعی) برای انتخاب درست و اصلح برسانیم تا اگر در این دنیا و آخرت مورد سوال واقع شدیم بتوانیم دلیل انتخاب خود را توضیح دهیم؛ بنابراین ما در انتخابات ۲ وظیفه عمده و اصلی بر عهده داریم:

۱ -خود با انگیزه بالا در انتخابات شرکت کرده و براساس معیار‌های درست، دست به انتخاب اصلح بزنیم.

۲ -دیگران را به مشارکت آگاهانه در انتخابات دعوت کنیم.

به طور قطع، اگر نیرو‌های جبهه انقلاب به درستی به این وظیفه انقلابی – اللهی عمل کنند، یک دولت مطلوب با رای مردم شکل خواهد گرفت و بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

مصطفی دودانگه

مدیر روشنگری معاونت فرهنگی سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
خبرهای مرتبط
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar