تبریز - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طرح «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» در روزهای آینده اجرا می‌شود، از مالکان کتابفروشی‌های استان خواست در این طرح ثبت‌نام کنند.
کد خبر: ۹۳۸۹۳۷۷
|
۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۵

به گزارش خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، سیدقاسم ناظمی روز شنبه در یک گفت و گوی خبری افزود: ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در نوزدهمین دوره طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» از بیستم آبان آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: کتابفروشی‌های سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی طرح‌های فصلی نسبت به ثبت‌نام در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ اقدام کنند.

ناظمی ادامه داد: کتابفروشی‌های مشارکت‌کننده در طرح‌های پیشین توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب)، برای شرکت در «پاییزه کتاب ۱۴۰۰» نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود، شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را ویرایش و کنترل کنند.

بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان تا یکم آذر ١٤٠٠ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح‌های فصلی فروش کتاب را آغاز کرد؛ در این طرح‌ها کتابفروشی‌ها می‌توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت کنند.

در این طرح‌ها که با نام طرح‌های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را داشته باشند، پس از ثبت نام، می‌توانند کتاب‌های خود را که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند.

پاییزه کتاب ۱۴۰۰ نیز هم زمان با هفته کتاب در سراسر کشور برگزار خواهد شد که به گفته مدیرعامل خانه کتاب، با دوره‌های گذشته، تفاوت‌هایی خواهد داشت. طرح‌های فروش فصلی، در روزگار کرونا یکی از راه‌هایی بودند که کتابفروشی‌ها را زنده و پویا نگه دارند و وضعیت اقتصاد نشر را بهبود بخشند.

در طرح تابستانه کتاب در آذربایجان شرقی ۳۷ کتابفروشی از تبریز و ۲۴ کتابفروشی از شهرستانهای ملکان، عجب شیر، مراغه، بناب، چاراویماق، هشترود، اسکو، شبستر، میانه، مرند، بستان آباد، جلفا، اهر و کلیبر مشارکت کردند و کتابفروشی های شایسته از تبریز ، بانگ کتاب از تبریز و کتابفروشی پژوهش از مرند به ترتیب بیشترین فروش را داشته اند.

در طول مدت برگزاری طرح تابستانه کتاب در استان بیست و سه هزار و صد و چهار نسخه کتاب به ارزش یک میلیارد و پانصد میلیون تومان فروخته شد .

شش درصد از کل کتابفروشی های کشور به آذربایجان شرقی اختصاص دارد و در طرح تابستانه کتاب ۱۴۰۰ نیز پنج درصد فروش کل کشور به این استان اختصاص یافته است.

ارسال نظرات
آخرین اخبار