نخستین رویداد ملی طراحی و ساخت نانو حسگرهای زیستی تشخیص سریع برگزار می‌شود

ابوالفضل میرزاپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری بسیج اظهار کرد: شبکه پیشران طراحی و ساخت حسگرهای تشخیص سریع به عنوان اولین شبکه ملی نوآوری در حوزه فناوری‌های راهبردی با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست‌فناوری کشور و با هدف بومی‌سازی فناوری‌های راهبردی حوزه تشخیص سریع در کاربردهای متنوعی همچون تشخیص پزشکی، دامپزشکی، ایمنی و امنیت غذایی، حوزه دارویی، کشاورزی و سلامت دیجیتال اقدام به برگزاری این رویداد نموده است.

وی با تأکید به ضرورت بومی‌سازی این فناوری در کشور و ظرفیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی گسترده دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در حوزه طراحی و ساخت نانوحسگرهای زیستی این رویداد ملی را بستری جهت هدفمندسازی و هم‌افزایی ظرفیت‌ها علمی و دانش کشور به منظور توسعه فناوری و ارتقاء کارآفرینی در حوزه حسگرهای زیستی دانست و افزود علی‌رغم توانمندی‌های دانشی قابل توجه کشور در این حوزه متأسفانه بخش قابل توجهی از نیاز کشور در این حوزه از طریق واردات تأمین می‌گردد. در حالی که امکان دستیابی به این فناوری‌ها در داخل و با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی وجود دارد.
دبیر شبکه پیشران و رویداد ملی طراحی و ساخت نانوحسگرهای زیستی تشخیص سریع با تشریح اهداف این رویداد تأکید کرد: راه‌اندازی شبکه‌ای از افراد خبره و متخصص در این حوزه که تاکنون پژوهش‌های قابل توجهی در این حوزه داشته‌اند بستری برای هم‌افزایی و تمرکز این متخصصان بر مسائل کلیدی کشور در این بخش فراهم خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد: مهارت افزایی تخصصی و آموزش‌های فناورانه حوزه کسب و کار و همچنین آگاهی از آخرین تحولات علمی در این حوزه از دیگر اهداف و برنامه‌های این رویداد خواهد بود.بر اساس فرآیند این رویداد ملی اساتید، دانشجویان، صاحب‌نظران و خبرگان علمی که در این حوزه فعالیت کرده و طی تحقیقات و پژوهش‌های خود به نمونه‌های آزمایشگاهی دست یافتند می‌توانند طرح‌ها خود را تا تاریخ 23 فروردین ماه 1398 از طریق سایت شبکه پیشران به آدرس fast-diagnostic.ir به دبیرخانه رویداد ارسال کنند.
میرزاپور در پایان متذکر شد: طرح‌های دریافت شده برتر پس از ارزیابی علمی و تخصصی و هم‌چنین بررسی قابلیت‌های نوآورانه ضمن بهره‌مندی از جوایز نقدی و حمایت‌های معنوی شبکه می‌توانند طرح‌های خود را در روز رویداد که در خرداد ماه سال 98 برگزار می‌گردد و در حضور سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارائه دهند. لازم به توجه است که طرح‌های برگزیده ضمن دریافت گواهی تائید از حمایت‌های تجاری‌سازی شبکه بهره‌مند می‌شوند.

انتهای پیام/