سردار حق طلب در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری بسیج:
رفتار‌های «شهدای مقاومت»، الگو گرفته از فرهنگ دفاع مقدس است/ بزرگترین آرشیو «دفاع مقدس» را داریم
خبرگزاری بسیج، گروه فرهنگ، جواد بخشی الموتی: هر ملت و کشوری در طول حیات خود، دوره‌ای دارد که اگرچه با سختی آن دوران را پشت سر گذاشته، اما همیشه با افتخار از آن یاد می‌کند و آثار آن را برای آیندگان جمع آوری کرده تا بتواند آن قسمت از تاریخ پرافتخارش را به نسل‌های آینده منتقل کند.
 
رفتار‌های «شهدای مقاومت»، الگو گرفته از فرهنگ دفاع مقدس است/ بزرگترین آرشیو «دفاع مقدس» را داریم


تاریخ انقلاب اسلامی، اگرچه سراسر عزت است و افتخار و سندی بر مظلومیت مردم این سرزمین، اما دوران هشت سال دفاع مقدس، اگرچه جوانان و نیرو‌های مخلص و کارآمدی را از این مرز و بوم گرفت، ولی دوران تثبیت انقلاب و مایه افتخار هر ایرانی می‌تواند باشد؛ چون در این جنگ، حتی یک وجب از خاک کشور در دست دشمن دست نشانده نماند و با استقامت ملت و رزمندگان، کشور متجاوز هم به دنیا معرفی شد؛ اگرچه علاوه بر دشمنان خارجی، عده‌ای معاند داخلی هم کمر همت بر تحریف آن بسته اند، اما سازمان و نهاد‌هایی تشکیل شدند تا آثار آن زمان را حفظ کرده و در ترویج فرهنگ غنی آن، بکوشند تا این فرهنگ غنی، نه تنها به نسل‌های آینده ایران اسلامی، که به دنیا در طول حیات بشر، ارائه شود.

سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، از جمله این سازمان هاست که به همین منظور در سپاه تشکیل شده و ۳۲ شعبه در استان‌های کشور دارد و با مدیریت سردار احمد حق‌طلب اداره می‌شود. به همین مناسبت با وی به گفت‌وگو نشستیم که آنچه در ادامه می‌خوانید، مشروح آن است:

* لطفا در ابتدا خلاصه‌ای از فعالیت‌های سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج را بفرمایید.

در ایام دفاع مقدس، حتی یک وجب از خاک جمهوری اسلامی ایران از دست نرفت و حتی آثار بسیار موثری در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، و علمی در کشور داشته است. واقعیت این است که دفاع مقدس، آنقدر اهمیت دارد که مقام معظم رهبری، حیات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انقلاب را مرهون دفاع مقدس می‌دانند و می‌فرمایند: "اگر دفاع مقدس نبود، شاید انقلاب تا کنون پابرجا نمانده بود." چنین حادثه ای نیاز به این دارد که آثار آن حفظ شود و ارزش‌های آن هم نشر پیدا کند و به تبع آن، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در کلیت سپاه تشکیل شد و مجموعه ما، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج است. پس ماموریت ما در کل سپاه است که با یک برش تکنیکی زیر نظر فرمانده کل سپاه اداره می‌شود.

*سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج در تولید کتاب هم فعالیت‌هایی داشته است. ممکن است بفرمایید این فعالیت ها به چه شکلی بوده است؟

مقام معظم رهبری بار‌ها در رابطه با نقش کتاب و اهمیت آن فرمایشاتی داشتند، ولی من شاه‌بیت صحبت‌های ایشان را صحبت‌های اخیر ایشان می‌دانم که فرمودند:"فعالیت‌های در حوزه دفاع مقدس، فعالیت‌های فرهنگی مثل نشر کتاب و امثال آن، باید صد برابر شود. پس وقتی مقام معظم رهبری می‌فرمایند صدبرابر، یعنی این کار شدنی است و بحث اغراق نیست. برای اینکه به این هدف بزرگ و این خواست مقام معظم رهبری برسیم، برای ۱۰۰ برابر شدن در حوزه تولیدات کتاب، قاعدتاً باید هم نویسنده صد برابر شود هم ناشر صد برابر شود و هم خواننده کتاب.
 
یکی از اقدامات اساسی ما در طول سال‌های گذشته، تربیت نویسندگان بوده است. در این راستا، چند سالی است که در استان‌های مختلف، دوره‌های آموزشی برای تربیت نویسندگان، خصوصاً  نویسندگان نوقلم بسیجی در حوزه دفاع مقدس برگزار می‌کنیم و تاکنون بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر در سراسر کشور آموزش نویسندگی دیده اند، اما، چون خودمان متولی این کار هستیم و هزینه می‌کنیم،  اولویت برای ما، قلم زدن در حوزه دفاع مقدس است و از بین بسیجیان، نویسنده و علاقه‌مند نوقلم انتخاب می‌کنیم؛ اگرچه مانعی برای نویسندگان در حوزه‌های دیگر نداریم؛ اما هدف گذاری ما انتخاب از میان بسیجیان نوقلم علاقه‌مند در حوزه دفاع مقدس است.

از دیگر اقدامات در این رابطه، این است که توانسته ایم قریب به ۳۲ موسسه انتشاراتی را در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم. جالب است که در کل سپاه ۴۳ موسسه انتشاراتی وجود دارد ۳۲ موسسه آن متعلق به سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج است و این یعنی یک جهش از ۱۱ به ۳۲ در چند سال اخیر. همه مراکز ما در استان‌ها یک مرکز نشر و انتشاراتی را راه اندازی کرده اند.

سومین قدم این است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که بر تولید و تالیف کتاب و نیز توزیع کتاب، تاکید داشتند قدم برداشتیم. ایشان حتی در فرمایشات اخیر خود تاکید داشتند که محتوای کتاب را هم به ذهن مخاطب بسپارید؛ که این کار را خیلی سخت‌تر کرده. یعنی اینطور نباشد که فقط یک کتاب نوشته شود و فقط چاپ شود، بلکه ایشان تاکید دارند که باید مطمئن شویم که کتاب به دست مخاطب برسد و مخاطب هم آن را بخواند. پس در این زمینه‌ها با برگزاری نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس پیگیر بودیم و تاکنون ۱۰ نمایشگاه را برگزار کردیم که تاکنون شش نمایشگاه در مراکز استان‌ها و چهار نمایشگاه در تهران برگزار شده است.

* چند عنوان کتاب در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفت؟

سال گذشته قریب به ۱۱ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه ارائه شد و امسال با توجه به شرایط کرونائی، هماهنگی‌هایی با اداره ارشاد انجام شده و به دنبال این هستیم که نمایشگاه را به صورت مجازی برگزار کنیم.
سال گذشته قریب به ۱۱ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه ارائه شد و امسال با توجه به شرایط کرونائی، هماهنگی‌هایی با اداره ارشاد انجام شده و به دنبال این هستیم که نمایشگاه را به صورت مجازی برگزار کنیم. ولی زمان آن هنوز قطعی نشده است. به دنبال آن بودیم که در هفته کتاب یا هفته بسیج این کار انجام شود که مشکلات فنی وجود داشت. تلاش داریم امسال هم یازدهمین نمایشگاه را برگزار کنیم تا وقفه‌ای در برگزاری ۱۰ ساله ایننمایشگاه پیش نیاید.

از اقدامات دیگر در حوزه نشر کتاب دفاع مقدس، راه اندازی مجمع ناشرین دفاع مقدس است. مرکز آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج توانسته این مجمع را ثبت کند و قریب یکصد و بیست ناشر دفاع مقدس که در این زمینه فعالیت می‌کنند، در این مجموعه حضور دارند. ضمن اینکه اثرگذارترین مجموعه نظام در حوزه دفاع مقدس این سازمان است.
 
* یکی از مسائلی که همیشه در مورد دفاع مقدس و خیلی از موارد تاریخی دیگر با آن مواجه بوده ایم، بحث تحریف است. در این رابطه با توجه به وظیفه‌ای که بر دوش شماست، چه اقداماتی انجام شده است؟ و چه ظرفیت‌هایی برای کار وجود دارد؟

این بحث یک سابقه تاریخی دارد. شیعیان از موضوع تحریف ضربه خورده اند. دشمنان از فراموشی و تحریف باهم استفاده کرده‌اند که دو موضوع متفاوت است. در واقعه غدیر خم در حجة الوداع، پیامبر (ص)، امام علی (ع) را به عنوان وصی و جانشین خود معرفی کرد. تا رحلت پیامبر و حوادث بعد از آن چند ماه بیشتر فاصله نیست و این در حالی است که خیلی از افرادی که در غدیر خم بودند و با امیرالمومنین (ع) هم بیعت هم کردند، در حوادث بعد از رحلت پیامبر، یا گفتند که یادمان نمی‌آید، یا گفتند که پیامبر گفته هر که مرا دوست دارد علی را هم دوست داشته باشد و ما هم علی را دوست داریم؛ بنابراین واقعه دفاع مقدس که ۴۰ سال از عمرش می‌گذرد، بیشتر نیاز به مراقبت دارد.

رفتار‌های «شهدای مقاومت»، الگو گرفته از فرهنگ دفاع مقدس است/ بزرگترین آرشیو «دفاع مقدس» را داریم
 
بحث دیگری که این روز‌ها مطرح است، "جنگ روایت ها"ست. شما می‌بینید که مثلاً شبکه بی بی سی مستندی از دفاع مقدس تهیه می‌کند و با توانمندی‌های تکنولوژیک و امکانات وسیعی که در اختیار دارند، و از اسناد و مدارک فیلم‌ها و سوابق و کارشناسان، به نحوی استفاده می‌کنند که هر کسی آن را ببیند، فکر می کند ایران متجاوز بوده و عملاً جای متجاوز و مدافع عوض می‌شود. بنابر این موضوع بسیار مهم است. اما اینکه ما چه کردیم؟ در این سازمان، یک مدیریتی به نام جمع آوری داریم و بزرگترین آرشیو دفاع مقدس در کل نظام، در اختیار سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج.
 
با توجه به اینکه در همه استان‌ها هم مرکز داریم و این مراکز در طول سال‌های گذشته و مدارک بسیاری به خصوص در حوزه‌های شهدا، جانبازان، و ایثارگران و پیشکسوتان، و مصاحبه با خانواده هایشهدا و بازماندگان دفاع مقدس، فیلم‌ها و نگاتیو‌های جمع آوری کرده و همه آن‌ها در طول سال‌های گذشته از حالت فیزیکی در آمده و به صورت الکترونیکی نگهداری می‌شود. بخش عمده‌ای از آن‌ها تاکنون تبدیل به دیجیتال شده است. پس برای جلوگیری از فراموشی و تحریف، به جمع آوری اسناد و مدارک روی آوردیم تا در آینده کسی نتواند روی این‌ها حرف بزند؛ و این کار به خوبی انجام شده و در حال انجام است.
 
تاکنون بیش از ۷۵% از پدران شهدا و قریب به ۶۰ درصد از مادران شهدا از دنیا رفته اند. این مطلب خود، زمینه تحریف و فراموشی را فراهم می‌کند. ما از همان سال‌های دفاع مقدس شروع به گفتگو و جمع آوری خاطرات اسناد و مدارک کردیم و امروز قریب به ۹۰ هزار آلبوم به طور متمرکز در این مجموعه آماده شده است و اسناد و مدارک مربوط به شهدا، در آن آلبوم‌ها به صورت یک شکل، ثبت و ضبط شده است. اما از لحاظ جنس و متریال، این آلبوم‌ها قابلیت چهل تا پنجاه سال نگاهداری دارد و تمام اسناد و مدارک مربوط به شهدا در آن‌ها نگهداری می‌شود.

در بررسی وصیت‌نامه شهدا، در قریب به ۹۴ درصد از وصیت نامه‌ها توصیه تبعیت از ولایت فقیه شده است. این‌ها سند است. در آینده مردم باید بدانند که آن‌ها که به جبهه رفتند و جنگیدند، با چه نیت و انگیزه‌ای رفته اند؟

 *خیلی از شهدای دفاع مقدس نمی‌دانستند که در آینده قرار است چه چیزی اتفاق بیفتد؟ یکی از هجمه‌هایی که اخیراً در مورد شهدای مقاومت شاهدش بودیم، این بود که شایعه شد آن‌ها به خاطر پول و موقعیت به دفاع از حرم پرداختند. آیا این مباحث در زمان دفاع مقدس هم وجود داشت؟ و مورد دیگر اینکه قرابتی میان وصیت نامه‌های شهدای دفاع مقدس و شهدای مقاومت و دفاع از حرم وجود دارد؟

 قریب به ۲۴۰ هزار شهید دفاع مقدس داریم که بیش از ۹۰ هزار نفر از آن‌ها بسیجی بودند. کسانی که یا دانش آموز یا دانشجو، کارگر، استاد دانشگاه، کارمند، و از اقشار و اصناف مختلف بوده اند. در یک بررسی متوجه شدیم که در جمهوری اسلامی، صنفی نیست که شهید نداده باشد. حتی در دفاع مقدس از همه ادیان موجود در ایران هم شهیدداریم. روستایی هم نداریم که حداقل یک شهید در آن وجود نداشته باشد، جز اینکه تازه تاسیس باشد. به لحاظ سنی هم از نوجوان‌های یازده ساله تا پیرمرد ۹۰ ساله هم شهیدداریم که از لحاظ تحصیلات هم متفاوت بوده اند؛ اما در عین حال هیچ سند و مدرکی وجود ندارد که در دوران دفاع مقدس به کسانی که به جبهه می‌رفتند، امتیازی داده می‌شد.
 
اگر امروز امتیازی مطرح است، بعد از دفاع مقدس به وجود آمده، مثل امتیازاتی که برای فرزندان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران در نظر گرفته شده است که البته همه این‌ها هم متوجه فرزند و دیگر اعضای خانواده شهید است و متوجه خود شخص شهید نمی‌شود. قریب به ۹۶ هزار دانش آموز شهید داریم که قطعاً مجرد بوده اند.

اما در حوزه جبهه مقاومت، می‌توان به جرأت گفت که صحنه‌هایی که از جنایت‌های دشمن تکفیری منتشر می‌شود، اکثریت مردم کشور ما حتی حاضر به نگاه کردن به این صحنه‌ها هم نبوده و حاضر نیستند در فضای مجازی هم آن صحنه‌ها را تماشا کنند. پس چطور ممکن است یک نفر خودش را در مواجهه با چنین صحنه‌هایی قرار دهد برای اینکه در آمدی یا پاداشی به او بدهند؟ معمولاً انسان اگر به دنبال مادیات باشد، آن را برای خودش میخواهد. حال اگر خودشوجود نداشته باشد، آن امتیاز به چه درد میخورد؟ بار‌ها و بار‌ها تاکید شده که چنین چیزی نیست.

رزمندگان در جبهه مقاومت، به طور مستقیم از حریم ایران اسلامی هم دفاع می‌کردند.
 صف‌های طولانی از جوانانی که برای ثبت نام جنگ در کیلومتر‌ها دورتر از وطن و دفاع از حرم اهل بیت و حریم ایران اسلامی بودند، گواه این مطلب است. در واقع رزمندگان در جبهه مقاومت، به طور مستقیم از حریم ایران اسلامی هم دفاع می‌کردند. مقام معظم رهبری هم در این رابطه می‌فرمایند: "اگر ما در سوریه و عراق جلوی داعش را نمی‌گرفتیم، باید در کشور خودمان با آن‌ها می‌جنگیدیم. "

نکته دیگری که خیلی جالب است، این است که وقتی وصیت نامه شهدای مدافع حرم را می‌خوانیم، یا لباس‌هایی که با آن‌ها عکس انداخته اند، دست نوشته‌های که پشت لباس هایشان، رفتار و تیپ ظاهری آنها، حتی کلامی که از آن‌ها در کلیپ هایشان موجود است، و کلا وقتی شهدای امروز در جبهه مقاومت را با شهدای دفاع مقدس مقایسه می‌کنیم، متوجه می‌شویم همه رفتار‌های شهدای مقاومت، الگو گرفته از فرهنگ دفاع مقدس است؛ و اینجاست که می‌توانیم بگوییم در حد قابل قبولی توانسته‌ایم با برگزاری کنگره ها، یادواره‌های شهدا، نشر کتاب، فعالیت‌های فرهنگی و روایتگری، فرهنگ متعالی دفاع مقدس را به نسل جوان امروز منتقل کنیم و این جوان امروزی که آن جنگ را ندیده و در آن زمان به دنیا هم نیامده بود، با همان روحیات و خلقیات و همان فرهنگ، به دفاع از ایران اسلامی می‌پردازد.
 
در وصیت نامه‌ها هم اگر تاریخ‌ها را بردارند، نمی‌توانیم تشخیص دهیم وصیت نامه شهید دفاع مقدس است یا شهید مقاومت. فرماندهان مقاومت کسانی بودند که در راهیان نور مسئولیت داشتند. آمار بالایی از راویان دفاع مقدس داریم که در راهیان نور روایت می‌کردند و در جبهه مقاومت، مدافع حرم بوده‌اند. تعداد زیادی از شهدای مدافع حرم، متولیان راهیان نور در استان‌ها بوده اند. اگر در وصیت نامه شهدای دفاع مقدس دقت کنیم، بالغ بر ۸۰ درصد توصیه به حجاب و دفاع از بیت‌المال دارد. انگار برای جامعه امروزی ما است؛ چرا که آن زمان حجاب به این گونه نبود و اختلاسی به شدت امروز وجود نداشت. ۷۰% از وصیت نامه شهدا توصیه به امر به معروف و نماز است و بیش از ۹۵ درصد به ولایتمداری و درس از مکتب عاشوراست.

 *برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس چه برنامه‌هایی دارید؟

در فرهنگ ما، چه فرهنگ دینی و چه فرهنگ ایرانی، چهل، یک عدد مقدس است. به همین دلیل هم گفتیم امسال در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، از این فرصت استفاده کنیم و به تشریح خدمات سازمان‌ها و جنبه‌های مختلف دفاع مقدس پردازیم. چرا که یک هفته دفاع مقدس فرصت کمی برای پرداختن به ابعاد و جنبه‌های مختلف آن است، ضمن این که گاهی با مناسبت‌های قمری هم همراه شده و فرصت کمتری دست می‌دهد برای مرور این دوره از تاریخ ایران اسلامی؛ بنابراین چهل سالگی دفاع مقدس، فرصتی را فراهم کرد که از سوم خرداد سال ۹۹ تا پایان اسفند که ۴۰ هفته است را فرصت داشته باشیم برای پرداختن به دفاع مقدس.

اقدامات فرهنگی انجام شده در سال جاری و توجه به موضوعات و فرصتی که در اختیار همه سازمان‌ها و نهاد‌ها گذاشته شد، اصلاً قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست و فعالیت‌های خیلی بزرگی شکل گرفته است. سپاه‌های استانی در استان‌های مختلف یک هفته فقط نقش سپاه استان خود را در دفاع مقدس بیان کردند. همچنین به نیرو‌های مسلح دیگر هم فرصت‌هایی داده شد تا نقش خود را در دفاع مقدس تشریح کنند.

این روز‌ها حاج قاسم از شخصیت حقیقی، به شخصیت حقوقی تبدیل شده و مکتب سلیمانی به صورت یک مکتب بین المللی درآمده و راه بررسی و روش ایشان به صورت یک مکتب بین المللی در آمده است.
 امسال به صورت مشروح به عملیات‌های مختلف پرداخته شد. یکی از کار‌های مهمی که امسال برای اولین بار انجام شد، تهیه لوح تقدیر به تعداد دو میلیون و ۴۵۰ هزار نفر به اسم دو میلیون بسیجی که در دوران دفاع مقدس تحت امر سپاه در جبهه‌ها حضور داشتند و ۴۵۰ هزار سرباز وظیفه‌ای که در دفاع مقدس از سپاه در جنگ شرکت کردند بود که توسط فرمانده کل سپاه در اختیار استان‌ها قرار داده شد و در حال تقدیم به تمام کسانی است که در طول دفاع مقدس با سپاه همکاری می‌کردند. آمار و اطلاعات خوبی هم در حال جمع آوری است که در پایان امسال به عنوان چهلمین سال دفاع مقدس، آمار دقیقی از همه موضوعات مرتبط با دفاع مقدس می‌توانیم ارائه دهیم که کارهای خیلی خوبی هم در رابطه با کمک یادگاران دفاع مقدس، پیشکسوتان، جانبازان، و ایثارگران انجام شده است.

*با توجه به اولین سالگرد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اگر خاطره منتشر نشده دارید، بفرمایید؟ 

البته این روز‌ها حاج قاسم از شخصیت حقیقی، به شخصیت حقوقی تبدیل شده و مکتب سلیمانی به صورت یک مکتب بین المللی درآمده و راه بررسی و روش ایشان به صورت یک مکتب بین المللی در آمده است. مطالب زیادی در همه مراکز استان‌های ما کار شده است.

*در بحث نشر ارزش‌های دفاع مقدس شما به بعد داخلی آن اشاره کردید، اما در حوزه شهدای اخیر، شهدایی از تیپ‌های فاطمیون و زینبیون و... هم داریم که ایرانی نیستند، اما دفاع مقدس به نحوی روی آن‌ها هم تاثیر گذاشته و امروز مثل جوان ایرانی به ارزش‌های دفاع مقدس پایبند بودند.

ما یک قالبی داریم به عنوان مرز‌های کشور ایران که در آن قومیت های مختلف و ادیان و مذاهب مختلف زندگی می‌کنند. یک قالب بزرگتری داریم به عنوان دین مبین اسلام و یک قالب دیگر با نام تشیع داریم. این‌ها مرز نمی‌شناسند. امروز به واسطه تشکیل یگان‌ها یا گردان‌های خارجی که فاطمیون، زینبیون، یا علوییون که بیشتر معروف شدند، از مومنین و متدینین در کشور‌های دیگر تشکیل شده بود.
 
رفتار‌های «شهدای مقاومت»، الگو گرفته از فرهنگ دفاع مقدس است/ بزرگترین آرشیو «دفاع مقدس» را داریم
 
آن‌ها کشور ما را به عنوان ام‌القرای دین اسلام می‌شناختند. در کشور‌های دیگر متولد شده و زندگی کردند، اما مرجعیت‌شان امام راحل و بعد از آن مقام معظم رهبری است و پناه آن‌ها کشور جمهوری اسلامی ایران است. در دفاع مقدس هم شهید فرانسوی داشتیم که مسلمان شده و به ایران آمده و در دفاع مقدس شهید شده اند. در دفاع از حرم این بحث تجلی بیشتری پیدا کرد. گروه‌های تکفیری و داعشی و وهابی از کشور‌های مختلف اروپایی و آسیایی به جبهه ناحق داعش پیوستند. پس ایجاب می‌کرد که این طرف هم مدافعین ارزش‌های والای اسلام و انقلاب در صحنه در مقابل آن‌ها بایستند. این بود که واحد‌های نظامی در قالب زینبیون، فاطمیون، یا علوییون شکل گرفت. امواج نورانی انقلاب اسلامی در همه دنیا تابید و همه دل‌های پاک و صادق را به خود جذب کرد.