با حضور رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور:
ده هزار و هشتصد بسته معیشتی در سیستان و بلوچستان توزیع شد

به گزارش خبرنگار بسیج از زهدان، با حضور سردار محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تعداد ده هزار و هشتصد بسته معیشتی بین نیازمندان و افراد آسیب دیده از کرونا در سیستان و بلوچستان توزیع شد.

در این مراسم سردار محمد زهرایی گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان ضامن  پایداری و امنیت پایدار در شرق کشور هستند و دروازه ورود تجارت و اقتصاد کشور از این استان  اتفاق می افتد.

وی با اشاره به شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور بیان کرد: در حال حاضر دو برنامه در سطح کشور در حال اجرا و برنامه ریزی می باشد که یکی از این برنامه ها اجرای طرح شهید سلیمانی با امضاء تفاهم نامه بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت منعقد شده و از زمان آغاز کار این طرح در جغرافیای ایران اسلامی شاهد کاهش مرگ و میر بر اثر ابتلاء این ویروس و کاهش مراجعات مردمی به بیمارستان ها بوده ایم.

این مقام مسئول ادامه داد: در تحقق این طرح همه توان و ظرفیت نیرو‌های مسلح پای کار آمد گروه‌های جهادی، پایگاه‌های مقاومت، تیم‌های حمایتی، مراقبتی و نظارتی در این طرح فعال شدند و به کمک تیم‌های بهداشت و درمان آمدند و نتیجه این شد که وضعیت کشور بسیار قابل دفاع است و در مقایسه با سایر کشور‌ها که روند رو به رشدی را در مرگ و میر و آمار ابتلایان به کرونا دارند، ایران اسلامی حرف‌ها برای گفتن دارد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور تصریح کرد: ویروس منحوس کرونا فقط بیماری را وارد کشور‌ها نکرد، بلکه یکسری تبعات منفی به دنبال داشت که نمونه آن مشاغل آسیب‌دیده، آسیب به معیشت مردم و بیکاری‌هایی که عارض شد، است که برای بیکاری‌های به وجود آمده حتماً باید چاره‌ای در کوتاه‌مدت و بلندمدت اندیشید؛ و برای حل معیشت مردم نیز اقدام به تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی کردیم.

زهرایی افزود: طرح دوم در دستور کار سپاه که از نیمه شعبان امسال شروع و در سه مرحله تعریف شد و مورد تایید و تحسین، ولی امر مسلمین جهان قرار گرفت "طرح نهضت کمک مومنانه" بود، هدف از اجرای این طرح شناسایی دقیق نیازمندانی بود که از طریق ویروس منحوس کرونا دچار تنگنا‌های معیشتی شده، و بعد با همگرایی و هم افزایی بین نهاد‌های انقلابی و با کمک ستاد کل نیرو‌های مسلح به ویژه قرارگاه‌های محرومیت زدایی که در سیستان و بلوچستان قرارگاه محرومیت زدایی نیروی قدس و نیروی زمینی سپاه بسیار فعال و پای کار بودند این کمک‌ها جمع آوری شد.

وی خاطر نشان کرد: خیرین دریا دل و سایر نهاد‌ها در این مسیر کمک کردند و گروه‌های جهادی بسیج، پایگاه‌های مقاومت و رده‌هایی که در سراسر کشور به صورت مویرگی وجود دارند نیز بازوی اجرایی در توضیح و شناسایی شدند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در مرحله اول کمک مومنانه ۷ میلیون و ۱۵۰ هزار بسته معیشتی در کشور تهیه و توزیع شد، ادامه داد: سه میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار آسیب‌دیده شناسایی و به هر کدام دو بسته در طول مرحله اول که ۵۰ روز بود، واگذار شد.

به گفته وی، در مرحله دوم نهضت کمک‌های مومنانه که در ماه محرم و صفر اجرایی شد علاوه بر تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی، سبد حمایتی شامل کارت هدیه، لوازم التحریر، کیف و کفش بین آسیب‌دیدگان توزیع شد که در این راستا مردم حماسه خلق کردند به گونه‌ای که رهبر انقلاب فرمودند: "این حماسه یادآور هشت سال دفاع مقدس است، نزدیکترین عرصه‌ها به دفاع مقدس بود که حتما باید تکرار شود".

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با بیان اینکه نهضت کمک‌های مومنانه مصداق بارز انقلابی گری است، افزود: مرحله سوم این رزمایش از هفته وحدت شروع و تا پایان سال ادامه خواهد داشت، در این مرحله کار‌های مبنایی تری در دستور کار قرار دارد که از جمله آن سبک زندگی و ازدواج آسان، توزیع جهیزیه برای زوج‌های جوان نیازمند، آزادسازی زندانیان غیر عمد است که در همین رابطه تاکنون ۲ هزار و ۶۰۰ زندانی غیر عمد از بند اسارت رها شدند.

وی اظهار کرد: رسیدگی به مشاغل آسیب دیده در دستور کار قرار گرفته و تاکنون هشت هزار و ۵۰۰ شغل طی چند روز آتی با کمک همه نهاد‌ها به سرانجام می‌رسد.

زهرایی با تاکید بر این مطلب که توزیع بسته‌های معیشتی همچنان ادامه دارد، اذعان کرد: امروز در سیستان و بلوچستان در شهر زاهدان رزمایش بزرگی آماده شد که در ادامه مسیر نهضت کمک‌های مومنانه است و به همت نیروی زمینی سپاه و قرارگاه قدس، پایگاه‌های بسیج و گروه‌های جهادی این خطه از کشور انجام شد.

وی گفت: رسیدگی به مسکن نیازمندان موضوع دیگری بود که در خلال این رزمایش به آن پرداخته شد به نحوی که بیش از ۹ هزار مسکن در طول این مدت کوتاه مرحله سوم مرمت و بازسازی شد.

این مقام مسئول اضافه کرد: امروز با همت نیروی زمینی سپاه و قرارگاه قدس، کمک خیرین، پایگاه‌های مقاومت، گروه‌های جهادی، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی و وقوع یک همگرایی خوب بین نهاد‌های انقلابی در کمک مومنانه، ۵۰ هزار پرس غذای گرم به طور همزمان طبخ و توزیع خواهد شد.

وی تصریح کرد: در ایام فاطمیه طبخ و توزیع یکصد هزار پرس غذای گرم در دستور کار بود که امروز به طور همزمان ۵۰ هزار پرس از آن در بین نیازمندان شناسایی شده، توزیع خواهد شد.

وی عنوان کرد: همچنین ۱۰ هزار و ۸۰ بسته معیشتی با کمک نیروی زمینی و سایر نهاد‌ها به دست نیازمندان که از قبل شناسایی شده، خواهد رسید.

این مقام مسئول افزود: گروه‌های جهادی، خیرین و پایگاه‌های مقاومت در این راه بسیار فعال بودند که جای تشکر و قدردانی دارد؛ آنچه مهم است اینکه از پیچ کرونا هم انقلاب اسلامی ایران گذر خواهد کرد و آنچه ماندگار است همین اراده، همدلی، باور‌ها و اعتقادات، درکنار هم بودن‌ها است که در نهضت کمک‌های مومنانه فرهنگ سازی شد.

زهرایی به احیای مشاغل آسیب دیده از ویروس منحوس کرونا اشاره کرد و گفت: سازمان بسیج مستضعفین با کمک سایر نهاد‌ها در سال آینده برنامه بسیار مفصلی در چارچوب اشتغال دارد تا رسته‌های شغلی مزیت دار هر منطقه از حلقه تامین، تولید، بسته بندی، برندسازی و بازار به کمک گروه‌های جهادی تاثیر گزار شناسایی و مردم پای کار بیایند چرا که، مردم ما ظرفیت انجام کار را دارند فقط باید نظام اداری، آن‌ها را باور کند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی مردم سالاری را بسیج می‌تواند با بسیج کنندگی خود رقم بزند، وقتی مردم توانمند شوند و ظرفیت‌ها رابشناسند و از سوی دیگر ما فقط موانع کار و بروکراسی را از سر راه آنان برطرف و حل کنیم این اتفاق به لطف خداوند رقم می‌خورد که این مهم در ۴۳۵ قطب تجربه شده و چیزی بر روی کاغذ نیست؛ تا الان هم اگر بسیج در دل مردم کار را پیش برده با الگو گیری از دوران هست سال دفاع مقدس بوده است.

انتهای پیام/