رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی؛
از انتقال معادن استان یزد به افرادی از استانهای دیگر جلوگیری شود
به گزارش خبرگزاری بسیج از یزد، محمد صالح جوکار در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد که امشب با حضور وزیر صمت برگزار شد اظهار داشت: باید کاملا نیاز کشور به فولاد مشخص و طبق همان نیاز برای هر منطقه برنامه ریزی صورت گرفته و همنین مشکل واحد‌های فولادی که مشکل تامین خوراک دارند برطرف شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه استان یزد دومین قطب معدنی کشور می‌باشد اخیرا از خارج استان به یزد سرازیر ودر حال تصرف معادن استان می‌باشند که این حرکت اصلا مناسب نیست وبا توجه به وجود سرمایه گذاران فراوان در داخل استان، مسئولین استان تاکید دارند که رخه فولاد به ویژه در صنایع پائین دستی در داخل خود استان شکل بگیرد.

جوکار با اشاره به توان استان برای تولید یک ونیم میلیون تن ورق فولادی در داخل استان ابراز داشت: در زمینه سرررب وروی مهدی آباد صحبت‌هایی مطرح شده که کنسانتره این معدن باید به خارج استان منتقل شود واین در حالی است که معادن خود استان مشکل خوراک دارند بنابراین اولویت باید تامین خوراک معادن خود استان باشد.

وی خواستار شفاف سازی در حوزه اکتشافات معادن شد و ابراز داشت: متأسفانه الان وضعیت اکتشافات در کشور سبب ایجاد رانت شده است، وزارت صمت باید به گونه‌ای کار کند که عده‌ای با دسترسی به اطلاعات اکتشافات نتوانند سرمایه‌گذاری در این حوزه را به خود اختصاص دهند.

نماینده مردم یزد واشکذر در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر در حوزه معادن به استان‌ها تفویض اختیار صورت بگیرد بسیاری از مشکلات سریع‌تر وباکیفیت‌تر حل خواهد شد و با روند فعلی که بعضا برای جواب یک نامه بیش ازشش ماه زمان لازم است هیچ مشکلی از معدن داران حل نمی‌شود، ولی اگر تفویض اختیار به استان‌ها صورت پذیرد مشکلات به راحتی حل خواهدشد.