بررسی طرح شفافیت آرا ممکن است امسال امکان‌پذیر نباشد

حسینعلی حاجی دلیگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار بسیج در اصفهان اظهار کرد: با توجه به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس ممکن است بررسی طرح شفافیت آرا نمایندگان خانه ملت امسال امکان‌پذیر نباشد.

دبیر هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نمایندگان مردم تمام‌وقت در حال بررسی جزئیات بودجه سال آینده کشور هستند و تلاش می‌کنند که بررسی لایحه بودجه را به پایان برسانند، با وجود این ۱۵ روز کاری تا پایان سال باقی ست و این احتمال مطرح است که بررسی طرح شفافیت آراء نمایندگان به آغاز کار مجلس در سال آینده بی افتد.

وی اظهار داشت: طرح شفافیت آراء نمایندگان هم‌اینک در کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس در حال بررسی دقیق است.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد که نتایج رای گیری و آرای نمایندگان پیشنهادشده در بررسی طرح‌ها و لوایح اعلام شود.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: بر این اساس اسامی نمایندگانی که رأی موافق، مخالف و ممتنع دادند همان روز توسط سامانه اطلاع‌رسانی مجلس منتشرشده و در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار می‌گیرد.

دبیر هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از آنجا که در قانون پیش‌بینی‌شده که جلسات غیرعلنی می‌تواند مصوبات غیرعلنی داشته باشد در اصلاحات چنین موضوعی پیش‌بینی شد تا در صورت نیاز نمایندگان پیشنهاد آرا غیرشفاف داده و در صورت تصویب رأی‌گیری به‌صورت غیرشفاف انجام شود.

طرح مجدد شفافیت آرای نمایندگان پیش‌تر مستند به ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی به رأی گذاشته شد و با ۱۸۷ رأی موافق، ۳۸ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن تصویب شد.