آیت الله خاتمی در خطبه‌های نماز عید فطر:
شورای نگهبان قانونگذاری نمی‌کند/ اگر قانون را قبول ندارید برای چه آمده اید؟!
به گزارش خبرگزاری بسیج از قم،آیت الله سید احمد خاتمی، امروز در خطبه‌های نماز عید فطر که در صحن جامع مهدوی مسجد مقدس جمکران که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شد، عید فطر را تکمیل کننده مائده آسمانی ماه مبارک رمضان دانست و با اشاره به اینکه خداوند در این ماه با مائده‌های آسمانی از بندگانش پذیرایی کرده است، اظهار داشت: مائده‌های این ماه روزه، تلاوت قرآن، مناجات‌های سحر و قرائت دعا و نماز بود و روزه داران باید سفره بندگی خدا را در طول سال نگه دارند.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز به جنایات وحشیانه داعش در افغانستان اشاره کرد و با بیان این که داغدار داغ سنگین این جنایت هستیم، گفت: تروریست‌های داعش آنچنان که خود اعتراف کردند، ساخته و پرداخته آمریکای جنایتکارند؛ آمریکا با آوردن داعش به افغانستان خیالاتی دارد، ولی به آنان می‌گوییم همان طور که سردار سلیمانی روز شما را تبدیل به شام سیاه و دولت داعش را سرنگون کرد، حاج قاسم‌های زنده به فضل خداوند پس مانده‌های حقیر داعش را به زباله دان تاریخ خواهند فرستاد.

آیت الله خاتمی با اشاره به کشتار دانش آموزان دختر مدرسه سید الشهدا (ع) در کابل بیان داشت: آمریکایی‌ها بدانند که این خون‌های پاک گام‌های لرزانشان را شکست خواهد داد.

وی در ادامه به سیزدهمین انتخابات پیشروی کشور اشاره کرد و آنرا در جمهوری اسلامی جشن سیاسی دانست و بیان داشت: صد‌ها سال بر این ملت و مردمی که صاحب خانه بودند گذشت در حالی که در سرنوشت مملکت کاره‌ای نبودند و دیگران برای آنان تصمیم می‌گرفتند، امروز از برکات انقلاب بازگشت مردم به صحنه و رقم زدن سرنوشت‌شان با شرکت در ۴۰ انتخابات بوده است؛ انتخابات برای ملت نعمتی بزرگ و نشانه نظام مردم سالار دینی است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این که حضور در انتخابات امری جامع است و مردم بدانند هر رای آن‌ها به معنای آری مجدد به نظام اسلامی و تجدید بیعت با خون شهیدان است، گفت: شکر این نعمت حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی است و نظام با تمام وجود حضور حداکثری را می‌طلبد و زمینه آن را نیز فراهم می‌کند.

آیت الله خاتمی با تاکید بر اینکه شکر این نعمت انتخاب اصلح است، اظهار کرد: مردم بصیرت دارند؛ اصلح کسی است که شرایط ریاست جمهوری را دارد، ضد استکبار و دلسوز مردم است، مردمش را باور دارد، ضد فساد و در پی آن است تا باری از دوش مردم بردارد. اصلح را مردم به فضل خدا می‌شناسند و امام راحل و مقام معظم رهبری معیار‌ها را بیان کردند.

عضو شورای نگهبان با اشاره به اینکه این شورا حداقل‌ها را تعیین می‌کند و تعیین سقف که اصلح است با مردم بصیر و انقلابی است، تصریح کرد: به همان اندازه که حضور حداکثری مهم است انتخاب اصلح نیز مهم است.

آیت الله خاتمی خطاب به ثبت نام کنندگان در انتخابات نیز گفت: این افراد بدانند که سر سفره نظام نشسته اند و با قانون اساسی سرکار می‌آیند و با این راهکار انتخاب می‌شوند و اگر قانون ردشان کرد بگویند انتخابات را تحریم می‌کنیم یعنی نظام و قانون اساسی را قبول ندارند. اگر قبول ندارید برای چه به صحنه آمدید.

وی افزود: کسانی باید به این عرصه وارد شوند که نظام، قانون اساسی، جمهوریت، اسلامیت و ولایت فقیه را از بن جان قبول داشته باشند و کسانی که قبول ندارند شایسته کاندیدا شدن نیز نیستند.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه شکر نعمت مقدس جمهوری اسلامی قانون مداری است، بیان کرد: آنچه این روز‌ها در عرصه اصلاح آیین نامه انتخابات که بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بود صورت گرفت، طبق تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است، مدیر و مدبر کیست؟ تفسیر این قانون با شورای نگهبان است، برخی مغلطه نکنند که شورای نگهبان قانونگذاری می‌کند، این شورا هیچگاه قانونگذاری نکرده و نمی‌کند بلکه قانون را تفسیر کرده است. حفظ حرمت شورای نگهبان حفظ حرمت نظام اسلامی است.

آیت الله خاتمی در ادامه به تحولات فلسطین اشاره کرد و گفت: در این منطقه دو صفحه در حال ورق خوردن است. یکی صفحه رژیم جنایتکار صهیونیستی که در اوج ذلت و زبونی است و انتفاضه‌ای که با سنگ شروع شد و به موشک رسید و به فضل خدا روز این رژیم را به شب سیاه تبدیل کرد.

وی ادامه داد: همین انتفاضه‌ها گور رژیم صهیونیستی را خواهد کند و امیدواریم قبل از وعده ۲۵ ساله شاهد محو و نابودی این رژیم غاصب، جنایتکار و کودک کش باشیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: همین انتفاضه‌ها گور رژیم صهیونیستی را خواهد کند و امیدواریم قبل از وعده ۲۵ ساله شاهد محو و نابودی این رژیم غاصب، جنایتکار و کودک کش باشیم. از سوی دیگر در این هفت سال آبی از مذاکرات گرم نشده و اگر عزتی نصیب فلسطینیان شده در سایه مقاومت است.
 
انتهای پیام/