زاکانی:
بخش عمده مشکلات کشور به بانک مرکزی بر می‌گردد/ کی بود کی بود من نبودم درست نیست

به گزارش خبرگزاری بسیج، علیرضا زاکانی نامزد انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، عصر امروز و در دومین مناظره نامزدهای انتخابات که با رویکرد «فرهنگی، اجتماعی و سیاسی» برگزار شد، به سوالات مطرح شده در حوزه‌های مختلف پاسخ داد.

مهمترین محورهای سخنان زاکانی در مناظره دوم به این شرح است؛

سوال: برنامه شما برای مقابله با عوامل تهدیدکننده جمعیت از قبیل کاهش سن ازدواج، تجرد قطعی و ... چیست؟

- موضوع جمعیت در کشورمان به نقطه بحرانی رسیده که نیازمند تمهیدات خاص است.

- نرخ رشد جمعیت الان به 8 دهم درصد رسیده که بحرانی است و در حوزه باروری نیز از 6.9 درصد در سال 60 به 1.7 در حال حاضر رسیده ایم که باید به 2.1 برسانیم تا از این وضعیت خارج شویم.

- در حوزه فرهنگ و اجتماع 4 خط تلاش را دنبال می‌کنیم که عبارتند از؛ تعلیم و تربیت، خانواده، احیای ورزش و تندرستی، محیط زیست.

- الان 3.5 میلیون زوج نابارور داریم و 80 مرکز باروری داریم که در یک نوبت طولانی با هزینه‌های گزاف قرار می‌گیرند؛ بیمه کردن زوج‌های نابارور و تحت درمان، اولین اقدام ما خواهد بود تا هزینه‌هایشان کاهش یابد.

- سال 84 یک پیمایشی انجام شد که در آن 70 درصد مردم می‌گفتند قائل به 2 فرزندی هستند؛ در سال 98 حدود 60 درصد 3 فرزندی را مطلوب می‌دانند، اما گفته‌اند از عواقب آن می‌ترسند!

- کاری که دولت جناب آقای روحانی کرد باعث شد تا پوشک بچه یک میلیون تومان در ماه و در سه سال 36 میلیون تومان هزینه داشته باشد. کاری کرده اند که 28 درصد حقوق مردم در شهرستان‌ها و 58 درصد در تهران را به خانه اختصاص بدهند.

- لذا علاوه بر اقدامات خاص زوج‌های نابارور، برنامه خود را متمرکز بر درمان این زوج ها و تامین مسکن جوانان می‌کنیم؛ همچنین شرایط ازدواج را با اتخاذ سیاست‌های مناسب، تسهیل می‌کنیم.

- اینجا برخی از نامزدها گفتند صدای کولبران هستند؛ باید دید 21 تا 25 میلیارد دلار قاچاقی که در سال صورت می‌گیرد و 95 درصد آن هم از مبادی رسمی است، چرا در دولت برای جلوگیری از آنها کاری نکردید تا کولبران بجای آنکه در کوهها و در سرما آسیب ببینند، شغل آبرومندی داشته باشند.

- آزادی جدای از عدالت نیست؛‌ امروز مشکل کشور، فقر و غناست؛ بی‌عدالتی در مقابل تبعیض ها و فسادهاست، آزادی‌خواهی در برابر استبداد و استقلال‌طلبی در مقابل بیگانه‌پرستی است؛ اینها بسیار مهم است و معلوم است آقایانی که در اینجا حاضرند، کدام طرف ایستاده‌اند.

- به همان شیوه‌ای که عده ای در سال 92 از مردم رأی گرفتند و بعدا معلوم شد هیچ تعهدی به مردم نداشته اند، آدم نباید از یک سوراخ دو بار گزیده بشود. لذا عزیزان حاضر طوری صحبت کنند که با کارنامه آنها مطابقت داشته باشد.

- عمده مشکلات امروز کشور، به مدیریت بانک مرکزی و نرخ دلار و سکه و حجم نقدینگی و ..و برمی‌گردد.

- در خصوص برنامه آقای (محسن) رضایی در خصوص اختصاص یارانه‌های جدید، حتما باید روی منابع آن تجدیدنظر کنند؛ این اعداد و ارقام عجیب است، لذا موضوع را هم نباید سیاسی کرد، یک محاسبه سرجمع انجام دادم و با دارایی‌های دولت مقایسه کردم، دیدم کار بسیار سخت است، مگر اینکه بگویند این 137 میلیارد دلار از کجاست؟

- معتقدم در کشور، انسداد نیست؛ مشکل از زیاده‌خواهی‌ها و باندبازی‌هاست، لذا برنامه‌هایی که اعلام می‌کنیم باید مبتنی بر حقایق و به صورت دقیق باشد.

- باید بسته پیشنهادی یک رئیس جمهور جامع باشد و به صورت کاریکاتوری نباشد و همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در بر بگیرد.

- مثلا در حوزه سلامت، دولت می‌تواند اقدام اساسی بکند که مریض غیر از درد بیماری درد دیگری نکشد.

- درباره معیشت و فقر مطلق، برنامه 6 سرفصلی تنظیم کرده‌ایم که ریشه فقر مطلق در سال اول دولت خشکانده شود.

- در خصوص آزادی‌های مدنی هم دولت باید پیرو مردم باشد و دغدغه‌های آنها را بشنود؛ لذا قائل به نهادسازی نوین برای شنیدن اعتراضات مردم هستیم که در این رابطه به درستی می‌توان اصول 8 و 27 قانون اساسی را اجرا کرد.