خبرهای داغ:
عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار:
عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار با بیان اینکه اگر بتوانیم با آموزش اقداماتی انجام دهیم تا افراد سبک زندگی سالم داشته باشند می‌توانیم تا ۷۵ درصد از بروز برخی بیماری ها پیشگیری کنیم.
کد خبر: ۸۸۹۲۳۳۱
|
۰۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶

به گزارش سرویس بسیج جامعه پزشکی خبرگزاری بسیج، فاطمه رخشانی، عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار در این برنامه اظهار داشت: از جمعیتی که در دنیا زندگی می کنند بخشی آن سالم بوده و بخشی ممکن است دچار بیماری شوند و افراد بسته به نوع بیماریشان به صورت سرپایی درمان شده و یا نیاز به بستری پیدا می کنند.

وی افزود: بخشی از این بیماران نیز ممکن است تا آخر عمر مجبور باشند با بیماریشان همراه شوند به طور مثال دیابت و برخی از بیماری های قلبی و عروقی سالها فرد را درگیر ساخته و بیمار مجبور است سال های متمادی از دارو استفاده کند.

عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار گفت: در بیماری های مزمن بیمار باید به درمان و مراقبت از خودش توجه ویژه داشته باشد به طورمثال آگاهی داشته که چرا بیمار شده و چه کاری انجام دهد بیماریش عود نکند. داروها را چگونه مصرف کند و چه اقداماتی انجام دهد تا عوارض کمتری او را تهدید کند.

رخشانی، اضافه کرد: همه پرسنل بهداشت و درمان اعم از بهورز تا فوق تخصص لازم است آموزش به بیمار را فرا گیرند تا بتوانند اقدامات مؤثر و مطلوب تری را برای بیمار انجام دهند و حتی افرادی که برای چکاب مراجعه می کنند را از این منظر مورد توجه قرار دهند.

وی در پاسخ به اینکه آموزش به بیمار چه میزان در موفقیت های درمانی مؤثر است، گفت: مطالعات در این زمینه در کشور ما خیلی دقیق نیست ولی تحقیقات کشورهای دیگر نشان می دهد آموزش به بیمار باعث شده 50 درصد بستری در بیمارستان کاهش و مصرف دارو نیز به نصف برسد.

استاد آموزش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: اگر بتوانیم با آموزش اقداماتی انجام دهیم تا افراد سبک زندگی سالم داشته باشند می توانیم تا 75 درصد از برخی بیماری ها جلوگیری کنیم.ِ

رخشانی با ذکر مثالی گفت: مصرف نکردن به موقع دارو عوارض زیادی برای بیمار دیابتی دارد و عدم توجه به این مسائل ممکن است سبب آسیب به کلیه بیمار و افزایش آمار دیالیز شود که همه این موارد مؤید ضرورت آموزش به بیمار است.

رخشانی تصریح کرد: بخشی از افزایش آمار سکته های قلبی و مغزی در جامعه به دلیل نبود آموزش به افراد و نداشتن سواد سلامت است که این موضوع باید مد نظر مسئولان قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: نحوه برقراری ارتباط کارکنان بهداشتی با مراجعین در کشور مورد غفلت قرار گرفته و باید برنامه ریزی و سیاست گذاری لازم در این زمینه انجام شود.

عضو کمیته علمی کنگره ملی و دومین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار ادامه داد: همچنین سیستم آموزشی پزشکی در این زمینه نیاز به تغییر دارد چرا که در سیستم کنونی فقط نحوه درمان به پزشک آموزش داده می شود و در آموزش به بیمار خلاء داریم و هیچ آموزش تئوری و عملی پزشکان در این زمینه فرا نمی گیرند.

گفتنی است؛ پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار  تا 6 مرداد ماه با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در مرکز همایش های مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.

 

ارسال نظرات