سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۰۴۰۶۹۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۷- ۲۲: ۱۲
دبیر کمیته زیرساخت‌های عمرانی:
هاشمی فشارکی گفت: زیرساختها، اعم از زیرساخت های عمرانی، انرژی، حمل و نقل، ارتباطات، بهداشت، فرهنگی، نظامی و ... یکی از مهمترین بخش های اثر گذار در پیشرفت اقتصادی کشور بوده و عملکرد سایر بخش های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی کشور بدان وابسته است.

به گزارش سرویس بسیج مهندسین عمران ومعماری خبرگزاری بسیج، سید جواد هاشمی فشارکی دبیر کمیته زیرساخت‌های عمرانی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در پانزدهمین نشست شنبه‌های انقلاب که به همت جنبش مردمی پاسداشت انقلاب اسلامی در سالن جلسات شرکت بهره‌برداری مترو و حومه برگزار شد، اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 1357 و استقرار پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، واقعه‌ای شگفت بود که نه‌تنها در سطح ملی باعث ثمرات و برکات فراوانی شد بلکه در عرصه بین‌المللی نیز طلوع بشارت آزادگی و آزادی را برای همه مستضعفین جهان به ارمغان آورد و موجب دلگرمی آنان شد.

عملکرد همه بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی کشور به زیرساخت وابسته است

وی افزود: در چهلمین سال پیروزی انقلاب، دشمنان مردم و نظام با همکاری ایادی و پیاده‌نظام داخلی خود که عمدتاً منافقین و وابستگان رژیم منحوس پهلوی هستند، سعی در زیر سؤال بردن دستاوردهای ارزشمند و عظیم نظام مبارک جمهوری اسلامی دارند و در پی آن به دنبال گسترش روحیه یاس و ناامیدی در سطح عموم کشور به‌ویژه نسل جوان و تاریک نشان دادن وضع آینده کشور هستند.

هاشمی فشارکی گفت: ازآنجاکه بخش زیرساخت‌ها، اعم از زیرساخت‌های عمرانی، انرژی، حمل‌ونقل، ارتباطات، بهداشت، فرهنگی، نظامی و ... یکی از مهم‌ترین بخش‌های اثرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور بوده و عملکرد سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی و حتی فرهنگی کشور بدان وابسته است و از طرف دیگر نقش اساسی در رفاه عمومی، آسایش مردم و ارتقاء کیفیت زندگی آن‌ها دارد؛ در این نشست شنبه‌های انقلاب تلاش شد تا به بخشی از مهم‌ترین دستاوردهای نظام در حوزه زیرساخت‌ها به‌صورت مقایسه‌ای و به‌اختصار پرداخته شود.

بیش از 16 هزار شبکه عظیم بزرگراهی در کشور

این استاد دانشگاه در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقل گفت: پس از انقلاب اسلامی پروژه ساخت شبکه عظیم بزرگراهی در کشور به طول بیش از 16000 کیلومتر آغاز شد و تمام مناطق کشور بخصوص کلان‌شهرها را به هم متصل نموده است.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر 280 هزار کیلومتر راه در کشور احداث شد که این آمار قبل از انقلاب و در سال 57 به میران  46 هزار کیلومتر راه بوده است و نشان از  افزایش 6 برابری کل راه‌های کشور می‌دهد به‌نحوی‌که تمام 1245 شهر و 61 هزار روستا را به هم مرتبط شده است.

دبیر کمیته زیرساخت‌های عمرانی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی  ادامه داد: افزایش 500 برابری راه آسفالته روستایی با رسیدن از 200 کیلومتر در سال 57 به 107 هزار کیلومتر در سال 95 بیانگر سرعت بی‌وقفه جمهوری اسلامی ایران در تکمیل زیرساخت حمل‌ونقل کشور دارد.

احداث 157 هزار متر تونل و 355 هزار پل پس از انقلاب

وی با اشاره به بومی شن فناوری‌های عمرانی در حوزه حمل‌ونقل گفت: پس از انقلاب طول تونل‌های جاده‌ای ساخته‌شده به 157 هزار متر افزایش یافت و بیش از 30 برابر شد. ساخت بیش از 355 هزار پل نیز از برکات جمهوری اسلامی ایران است.

این کارشناس حوزه زیرساخت با اشاره به اینکه کشور ایران از یک واردکننده محض واگن و لوکوموتیو در قبل از انقلاب به طراح و سازنده واگن و لوکوموتیو در سال‌های بعد از انقلاب تبدیل‌شده است، گفت: طول خطوط ریلی کشور در بازه زمانی 37 ساله نسبت به میزان خطوط 62 ساله قبل انقلاب افزایش3 برابری داشته است و میزان آن از 4567 کیلومتر به 13437 کیلومتر رسیده است.

هاشمی فشارکی با اشاره به ساخت و توسعه مترو در همه کلان‌شهرهای کشور با توان مهندسین داخلی تشریح کرد: جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد که رتبه 2 جهان ازنظر سرعت ساخت، رتبه 9 جهان ازنظر تعداد خطوط، رتبه 8 جهان ازنظر جابجایی مسافر در حوزه مترو برای ایران به ثبت رسیده است، درحالی‌که بسیاری از کشورها از بیش از 50 سال پیش اقدام به ساخت مترو کرده‌اند.

وی در خصوص دستاوردهای انقلاب در حوزه حمل‌ونقل هوایی گفت: ایران از یک کشور 100 درصد واردکننده هواپیما، حتی هواپیماهای سم‌پاشی به سازنده انواع هواپیماهای کوچک و متوسط تبدیل‌شده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تعداد فرودگاه‌های کشور بادانش و توان مهندسی شرکت‌ها و مهندسین داخلی از 32 به 54 فرودگاه افزایش یافت به‌نحوی‌که به استاندارد شعاع 250 کیلومتری دسترسی به فرودگاه دست‌یافته‌ایم.

هاشمی فشارکی در ادامه بیان دستاوردهای حوزه زیرساخت در بخش حمل‌ونقل دریایی اظهار کرد: ساخت کشتی، تولید انواع قایق و موتور دریایی برای اولین بار در تاریخ کشور در سال‌های بعد از انقلاب رخ‌داده است.

100 درصد جمعیت شهری تحت پوشش شبکه آب رسانی است

دبیر کمیته زیرساخت‌های  ملی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی  در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های انرژی و تولید گفت: 100 درصد جمعیت شهری و 73 درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آب شرب سالم قرارگرفته است، این در حالی است که در سال 55 حدود 80 درصد روستاها فاقد تأسیسات لوله‌کشی بوده‌اند.

وی تشریح کرد: 100 درصد روستاهای بالای 10 خانوار و 99.5 درصد روستاهاي زير 10 خانوار بعد از انقلاب برق‌دار شده است؛ درحالی‌که این میزان در سال‌های قبل از انقلاب صرفاً 7 درصد بود.

این کارشناس حوزه زیرساخت افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون به‌طور متوسط هرروز برای 4 روستا برق‌رسانی شده است به‌طوری‌که امروزه تعداد روستاهای برق‌دار شده با 13 برابر افزایش از 4 هزار روستا به 57 هزار روستا رسیده است.

هاشمی فشارکی با اشاره به تلاش جهادی صنعتگران گاز کشور گفت: تعداد شهرهای گازرسانی شده از 9 شهر قبل از انقلاب به 1083 شهر در سال 95 نشان از رشد 120 برابری در این حوزه است. همچنین تعداد روستاهای گازرسانی شده از 1 روستا قبل انقلاب به 23 هزار روستا در سال 95 رسیده است.

وی ادامه داد: ایران از یک واردکننده به تولیدکننده تمام‌عیار تجهیزات گازی و پالایشگاهی تبدیل‌شده است به‌گونه‌ای که هم‌اکنون ۹۵ درصد تجهیزات موردنیاز گازرسانی و ۸۰ درصد اقلام پالایشگاهی در داخل کشور تولید می‌شود.

رشد 30 برابری سد های مخزنی پس از انقلاب

دبیر کمیته زیرساخت‌های  ملی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه سد و منابع آبی گفت: با رشد 30 برابری سدهاي مخزني کشور بعد از انقلاب و رسیدن تعداد آن‌ها از 13 سد به حدود 400 سد بزرگ در سال1395، آب‌های هرز و بلااستفاده کشور در خدمت صنعت، کشاورزی و شرب مردم مدیریت‌شده است.

وی با اشاره به دستیابی ایران به فناوری ساخت سکوهای نفتی عظیم در کشور و خودکفایی در این زمینه گفت: ایران از یک کشور نیازمند به ساخت پالایشگاه توسط بیگانگان به سازنده پالایشگاه‌های مدرنی همچون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تبدیل‌شده است، تا حدی که اقدام به ساخت پالایشگاه در کشورهای خارجی می‌نماید.

با تولید 90 میلیون لیتر بنزین خودکفا شدیم

هاشمی فشارکی با اشاره به فراتر رفتن میزان تولید بنزین از مصرف آن در کشور گفت: درحالی‌که متوسط مصرف روزانه بنزین 84 میلیون لیتر محاسبه‌شده، تولید بنزین در پالایشگاه‌های کشور 90 میلیون لیتر است که در حقیقت خودکفایی بی‌نظیری در تولید بنزین عملاً اتفاق افتاده است.

وی گفت: ایران با دستیابی به فن‌آوری و دانش کامل چرخه سوخت هسته‌ای در ردیف پنج کشور برتر جهان قرارگرفته است.

این کارشناس حوزه زیرساخت گفت: طی سال‌های بعد از انقلاب با ساخت و راه‌اندازی نزدیک به 1000 شهرک صنعتی در سراسر کشور زمینه توسعه صنایع کوچک و تولید انواع کالاهای ایرانی فراهم‌شده است.

این استاد دانشگاه در خصوص دستاوردهای انقلاب در حوزه زیرساخت‌های ارتباطات گفت: با ایجاد زیرساخت‌های تلفن ثابت در کشور، حدود 90 درصد روستاهای کشور از نعمت ارتباط تلفنی برخوردار شده‌اند. که از این میزان، 54 هزار و 286 روستا دارای ارتباط  و 48 هزار و 33 روستا دارای تلفن خانگی شدند.

وی افزود: با افزایش  ۱۰۴ درصد ضریب نفوذ تلفن همراه و دایری این شبکه به ۸۳ میلیون خط فعال در کشور رسید که کل پهنه سرزمین ایران تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرارگرفته است.

هاشمی فشارکی ادامه داد: تعداد شبکه‌های تلویزیونی کشور از 2 شبکه سیاه‌وسفید چندساعته در سال 1357 به 62 شبکه 24 ساعته در سال 1395 رسیده و با رشد بیش از 30 برابر، زمینه و بستر ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه را فراهم نموده است.

وی تصریح کرد: با گسترش اینترنت رساندن آن تا سطح روستاها، بستری برای ارائه خدمات الکترونیک برای مردم فراهم شد.

ایران رتبه اول زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در منطقه است

دبیر کمیته زیرساخت‌های عمرانی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در بیان دستاوردهای حوزه زیرساخت‌های بهداشت گفت: با ساخت بیش از 18000 خانه بهداشت، 350 مركز بهداشت شهرستان و تأسيس بيش از 50 دانشگاه علوم پزشكي و 170 دانشكده در رشته‌های مختلف علوم پزشكي؛ 100 درصد جمعیت شهری و روستایی کشور به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی دست‌یافته‌اند که این امر موجب شده تا ایران رتبه اول در منطقه را کسب کند.

وی افزود: ساخت و توسعه زیرساخت‌های صنعت داروسازي و تولید بیش از 95 % داروي موردنیاز كشور در داخل کشور، ایران را به مرز خودکفایی در این زمینه رسانده است.

این کارشناس حوزه زیرساخت ادامه داد: در حال حاضر بیش از 1000 شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور وجود دارد و تولید بسیاری از ملزومات و تجهیزات پزشکی در داخل کشور انجام می‌گیرد. راه‌اندازی مراکز پزشکی هسته‌ای و برنامه‌ریزی برای توسعه بیمارستان‌های هسته‌ای برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است.

هاشمی فشارکی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های فرهنگ گفت: با افزایش تعداد مساجد کشور از 25 هزار در قبل از انقلاب به 72 هزار در سال 1393، دسترسی مردم به مساجد افزایش قابل‌توجهی پیداکرده است.

وی افزود: تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور، بدون در نظر گرفتن تعداد بی‌شمار کتابخانه‌های غیررسمی موجود در مساجد و مدارس کشور، نسبت به قبل از انقلاب افزایش 8 برابری داشته است که تعداد آن از 400 کتابخانه به 3278 کتابخانه افزایش‌یافته است.

از 223 دانشگاه در سال 55 به 2640 دانشگاه در سال 1395 رسیدیم

این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش بی‌سابقه تعداد دانشگاه‌ها ادامه داد: دانشگاه‌ها از 223 دانشگاه در سال 55 به 2640 دانشگاه در سال 1395 رسیده است که رشد بیش از یازده برابر داشته به‌طوری‌که هرکسی که در ایران تمایل داشته باشد می‌تواند به مدارج آموزش عالی دست پیدا کند.

وی در ادامه بیان دستاوردهای زیرساخت‌های فرهنگی گفت: طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد مدارس کشور از 48 هزار مدرسه به 108 هزار مدرسه (به‌طور میانگین 4 مدرسه در روز) و تعداد کلاس‌های درس از 185 هزار کلاس در سال 1357 به 587 هزار در سال 1396 (به‌طور میانگین 28 کلاس در روز) افزایش پیداکرده است و در سایه آن درصد باسوادی در کشور نزدیک به 100 درصد شده است.

دبیر کمیته زیرساخت‌های عمرانی جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی  گفت: با ساخت و توسعه اماکن ورزشی در سراسر کشور اعم از شهرها  و روستاها، سرانه اماکن ورزشی در کشور باوجود دو برابر شدن جمعیت از 2 صدم مترمربع در قبل از انقلاب به حدود یک مترمربع طی سال‌های اخیر رسیده است. (افزایش 100 برابری)

هاشمی فشارکی در بیان دستاوردهای زیرساخت‌های شهر گفت: تهیه طرح‌های توسعه شهری (طرح جامع، تفصیلی و هادی) برای تمامی 1148 شهر کشور توسط مهندسین و متخصصین معماری و شهرسازی داخلی؛ این در حالی انجام شد که معدود طرح‌های جامع شهری قبل از انقلاب توسط مهندسین مشاور فرانسوی، آلمانی و آمریکایی تهیه گردیده است.

وی ادامه داد: طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد واحدهای مسکونی شهری با مصالح بادوام و مقاوم به 88 درصد کل واحدها رسیده است.

این استاد دانشگاه گفت: طی سال‌های بعد از انقلاب تعداد پارک‌ها و بوستان‌های شهری از 75 پارک به 2135 پارک رسیده است.

این کارشناس حوزه ریز ساخت در بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زیرساخت‌های انسانی و نهادی گفت: طی سال‌های بعد از انقلاب تا به امروز بیش از 400 هزار نفر مهندس ساختمان و ده‌ها هزار مهندس در سایر رشته‌ها تربیت‌شده است و کشور را از خدمات مهندسان خارجی بی‌نیاز نموده است به‌نحوی‌که ایران به بزرگ‌ترین صادرکننده خدمات مهندسی در دنیا تبدیل‌شده است.

ایران با آذرخش، صاعقه و قاهر 313 در لیست سازندگان جنگنده قرار گرفت

وی دربیان دستاوردهای زیرساخت‌های دفاعی گفت: با دستیابی به دانش و فن ساخت هواپیماهای نظامی باسرنشین و بدون سرنشین و ساخت انواع هواپیماهای جنگی همچون آذرخش، صاعقه و قاهر 313 ایران در بین معدود کشورهای سازنده این هواپیماها قرارگرفته است.

وی با ادامه داد: طی سال‌های بعد از انقلاب با دستیابی ایران به چرخه کامل فناوری ماهواره‌ای و قرارگیری در بین 9 کشور صاحب این فناوری موفق به پرتاب انواع ماهواره به فضا شده است.

هاشمی فشارکی در پایان در برشمردن زیرساخت‌های امنیتی گفت: با ایجاد 3000 پاسگاه و کلانتری در کشور در کنار پایگاه‌های بسیج مردمی، تأمین امنیت پایدار در کشور اتفاق افتاده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: