سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۶۵۱۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷- ۰۰: ۱۰
به گزارش خبرگزاری بسیج، به نقل از روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، سعید اوحدی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امروز (10 مهر) در دومین نشست کارگروه مردمی اربعین کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور که در محل ستاد عالی برگزار شد، با بیان اینکه امروز همایش اربعین باعث شده است که دشمن از ماه‌ها قبل تلاش کند تا اختلافاتی را بین دو کشور ایران و عراق ایجاد کند، اظهار کرد: خوشبختانه مردم عراق در این راستا هوشمندانه برخورد کردند و از یک ماه قبل آماده میزبانی ایرانی‌ها شده‌اند.
وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که امسال اربعین حسینی مصادف با اربعین انقلاب اسلامی ایران شده و سالی است که دشمن سعی می‌کند تا اوضاع کشور ما را آشفته نشان دهد، از طرفی دیگر امسال با توجه به پیروزی‌های محور مقاومت زائران با قاطعیت و امنیت کامل در مسیر اربعین حرکت می‌کنند.
وی بیان کرد: همه مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای اربعین بسیج شده‌اند و از این رو قرارگاه فرهنگی مردمی اربعین را تشکیل داده‌ایم، این قرارگاه براساس تفاهم‌نامه با ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کاملا در اختیار این ستاد قرار خواهد گرفت.
اوحدی عنوان کرد: در مسیر اربعین اتفاقات ماندگاری رخ داده است و نباید از یاد ببریم که ستاد مرکزی اربعین در بخش زیرساخت‌ها اتفاقات خوبی را رقم زده و در این میان هم ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز زحمات فراونی کشیده است.
وی افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب، گستره فرهنگی اربعین بسیار وسیع است و ما در ابتدا این راه هستیم و باید همبستگی بیشتری را در این مورد داشته باشیم و باید از همه کسانی که در حوزه فرهنگ وارد می‌شوند استقبال کنیم، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز یکی از مراکز به ویژه در بخش فرهنگ هستند که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، گفت: در داخل خاک عراق و ایران برنامه‌های فرهنگی زیادی هماهنگ شده که از آن جمله «سوگواره شعر آئینی اربعین» در مرزهای ایران در عراق را خواهیم داشت که شعرای آئینی ایرانی و عراقی در آن حضور خواهند داشت، ما سعی می‌کنیم که در این اربعین کارهای مشترک زیادی بین ایران و عراق داشته باشیم.
اوحدی ادامه داد: خون شهدای ما و عراقی‌ها در مسیر اربعین عجین شده است و باید توطئه‌های آمریکا و عربستان را برای ایجاد اختلافات از بین ببریم بر همین اساس نکوداشت «شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی» را در کربلا برگزار می‌کنیم که با پشتیبانی فکری و معنوی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برگزار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: مرز مهران در مسیر بازگشت حداقل دو میلیون زائر را میزبانی خواهد کرد و تراکم جمعیت در آن گاهی به گونه‌ای است که زائران را اذیت می‌کند از این رو باید در مسیر پل زائر برنامه‌های فرهنگی چون «تعزیه‌خوانی» را برگزار کنیم تا تراکم جمعیت در این منطقه را افزایش دهیم.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری برنامه‌‌ای ویژه برای کسانی که امکان رفتن به اربعین را ندارند، یادآور شد: برنامه «جاماندگان اربعین» برنامه‌ای است که دو تا سه سال توسط سازمان فرهنگی هنری شهردای تهران برگزار می‌شود و هر سال از مسیر میدان امام حسین (ع) تا حرم شاه عبدالعظیم الحسنی (ع) برگزار می‌شود که امسال نیز با همکاری ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با وجود موکب‌هایی در این مسیر برگزار خواهد شد.
اوحدی بیان کرد: معاونت فرهنگی ستاد اربعین نیز برنامه‌ای را با عنوان «سوگواره عبرات» برگزار می‌کند که تا به امروز آثار مرتبط با آن جمع‌آوری شده‌اند، «اختتامیه سوگواره عبرات» نیز به ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد واگذار خواهد شد که در سراسر کشور برگزار می‌کنند.
وی در پایان یاد آور شد: «رادیو و سیما اربعین» نیز امسال راه‌اندازی شده و بر این اساس مجموعه سازمان صدا و سیما از قرارگاه ما حمایت خواهد کرد، همچنین زائران غیرایرانی زیادی از مسیر مرزهای ما وارد عراق می‌شوند که کار بزرگی است، برنامه‌ریزی ما این است که در مسیر برگشت این زائران را به سمت مشهد برای برگزاری مراسم ۲۸ صفر هدایت کنیم.

همچنین در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی، دبیر ستاد عالی‌کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: در زمانه‌ای که نمی دانیم کدام مسیر ما را به سر منزل مقصود می رساند و بشریت به دنبال شاهراه تکامل و سعادت انسانی است، اهل بیت علیهم‌السلام مانند‌ ستاره‌هایی پرفروغ در مسیر حرکت بشر نورافشانی می‌کنند. همچنان که امام‌صادق‌علیه‌السلام فرمودند: «ما سفینه نجات و چراغ هدایت هستیم اما کشتی حسین علیه‌السلام أوسَع و أسرَع است.»
وی با اشاره به کلامی از حضرت امام (ره) گفت: امام خمینی‌(ره) تعبیری داشتند که می فرمودند «مسجد سنگر است» امروز کارها و امور ما اگر با مسجد پیوند بخورد آسیب‌ها وکاستی‌های آن بسیار کم می‌شود.
حجت‌الاسلام ارزانی سپس به موضوع ورود جدی کانون‌های مساجد به موضوع اربعین و دلایل این ورود اشاره و تصریح کرد: علت اینکه امسال به شکل خاص در حوزه اربعین ورود کردیم این است که دشمن تلاش دارد تا به شکل‌های مختلف، میان ملت ایران و عراق جدایی بیندازد. این در حالی است که دو ملت ایران و عراق از دیرباز ارتباطات عمیقی با هم داشته‌اند. میان شیعیان و اهل سنت ایران با شیعیان و اهل سنت عراق همواره ارتباطات وثیقی وجود داشته است.
دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: شعار امسال موکب‌های کانون‌های مساجد نیز با این نگاه بسیار هوشمندانه «الحسین یجمعنا» انتخاب شد. چرا که نام امام حسین علیه‌السلام وحدت آفرین است و موکب‌های مشترک ایرانی و عراقی ما نیز با همین رویکرد برای پذیرایی از زائران اربعین در ایران و عراق برپا می شود.
وی در ادامه به فرمایشات و نوع نگاه مقام معظم رهبری به این مبحث اشاره کرد و گفت: همچنان‌که نگاه مقام معظم رهبری در این مسایل یک نگاه تقریبی است، این مدل می تواند مدل خوب و کارآمدی باشد که وحدت و انسجام بین دو ملت بزرگ ایران و عراق را تحکیم می‌کند.
حجت‌الاسلام ارزانی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به دنبال کلمه‌ طیبه و حبل‌المتینی باشیم که ما و مردم عراق را به هم پیوند دهد، آن حبل متین همانا نام مبارک امام حسین علیه السلام است. امروز در دنیا فستیوال‌ها، مراسم برزگداشت و گرامیداشت‌های فراوانی برگزار می شود اما هیچ‌یک‌ از آنها قابل مقایسه با حماسه عظیم اربعین حسینی نیست. اربعین امروز به شعار شیعه در دنیا تبدیل شده است.
دبیر ستاد عالی‌کانون‌های مساجد افزود: افرادی که در ایام اربعین در این حماسه عظیم و بی‌بدیل حضور پیدا می‌کنند بیش از بیست و چند میلیون نفر هستند و همه آنها عاشقانه و با تمام وجود در این‌حرکت شرکت می کنند. تلاش ما بر وحدت آفرینی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری مساجد در راستای حضور مهم و تاثیرگذار بانوان و بخصوص‌کودکان در این مسیر است.
وی تصریح کرد: اصل ایجاد این موکب‌ها با هدف وحدت حول محور حضرت اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام است و تنها نام «حسین» علیه‌السلام است که در این حماسه عظیم و بی نظیر در دنیا، می درخشد.
ارزانی تاکید کرد: در صحنه اربعین بحث رقابت مطرح نیست رقابت ایرانی و عراقی نداریم. همه ما یک نشان داریم و نشان و برند همه کسانی که در این حماسه حضور دارند «مُحّب‌الحسین» است.
گفتنی است، مسئولان دبیرخانه های کانون های مساجد و موکب داران استان های ایلام، کرمانشاه، خوزستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی حضور داشتند.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar