سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۳۳۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- ۱۶: ۱۴
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم میزان آب پشت سد ۱۵ خرداد را ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب دانست و گفت: با توجه به اینکه حجم آب سد کوچری نیز به ۱۷۳ میلیون مترمکعب رسیده است برای دو سال خیالمان از بابت آب شرب استان راحت شده است.
 
به گزارش خبرگزاری بسیج از قم، احمد حاجی حسینی مسگر ظهر امروز در میزگرد رسانه‌ای «واکاوی نقش آبخیزداری در جلوگیری از وقوع سیل و تهدید‌های پیش روی قم» با اشاره به اهمیت شناسایی اقلیم در پدیده‌هایی مانند سیل و خشکسالی اظهار داشت: شدت، دامنه و مدت بارش‌ها از جمله مواردی بوده که از کنترل ما خارج است.

وی با تأکید بر عدم دخل و تصرف در حریم رودخانه‌ها با استفاده از سازوکار‌های قانونی تصریح کرد: تصرف در حریم رودخانه‌ها سبب آسیب جدی در قم شد، احداث بلوار زائر و وجود المان‌های شهری، فضای سبز و رمپ و لوپ‌ها در مسیر رودخانه آسیب و خساراتی به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم ساماندهی دخل و تصرف‌های رودخانه را مانعی برای بروز خسارت از سیلاب دانست و افزود: یکی از اقدامات مهم دولت خرید خانه و رهاسازی خانه‌های مسیر رودخانه‌هاست که باید از ساخت‌وساز‌ها در حریم رودخانه‌ها جلوگیری شود.

وی به قرار گرفتن پروژه بیمارستان خاتم در مسیر سیلاب اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۰۰ هکتار زمین به اجرای این پروژه واگذارشده است که ۹ هکتار آن در بستر سیل قرار دارد.

حسینی مسگر با بیان اینکه در کمیسیون تبصره پنج رعایت حریم و بستر رودخانه به منظور کاهش خسارات موردتوجه قرارگرفته است، ادامه داد: ایمن‌سازی اطراف رودخانه و تاب‌آوری برای سیلاب‌ها اهمیت زیادی داشته و در کارگروه‌های تخصصی این موضوع پیگیری شود.

وی مشکلات کمبود آب در قم را موردتوجه قرار داد و گفت: اگرچه میزان بارش‌های باران در قم خوب بوده است، ولی روی دیگر این سکه پدیده خشکسالی است و نباید احساس کنیم خشکسالی تمام‌شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم ادامه داد: اثرات سیلاب و نفوذ خاک در کوتاه‌مدت خود را نشان نمی‌دهد، ولی آثار مثبت آن این بوده که سطح چاه‌های کشاورزی بالا آمده است، چراکه وضعیت بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی در کشاورزی قم بسیار نامناسب بود.

وی میزان برداشت‌های چاه کشاورزی از آب‌های زیرزمینی در استان را ۱۵۰ میلیون مترمکعب ذکر کرد و اظهار داشت: ما به لحاظ تخریب کمی و کیفی آب رتبه نخست کشور را داشته‌ایم

حسینی مسگر میزان آب پشت سد ۱۵ خرداد را ۱۷۰ میلیون مترمکعب آب دانست و افزود: با توجه به اینکه حجم آب سد کوچری نیز به ۱۷۳ میلیون مترمکعب رسیده است برای دو سال خیالمان از بابت آب شرب استان راحت شده است و مصارف کشاورزی از آب‌های زیرزمینی راحت‌تر خواهد بود.

وی با بیان اینکه این حجم بارش‌ها جوابگوی افت چهل‌ساله اخیر را نمی‌دهد، یادآور شد: مصرف آب شرب قم ۱۳۰ میلیون مترمکعب در سال بوده، اما در کشاورزی ۵۰۰ میلیون مترمکعب از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قم میزان اتکای آب شرب قم به منابع زیرزمینی را کم برشمرد و عنوان کرد: ۸۵ درصد آب موردنیاز از آب‌های سطحی در بخش شرب استفاده می‌شود و ۷۰ درصد آب موردنیاز قم از آب‌های سطحی است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar