سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۱۳۶۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸- ۰۰: ۰۷
آیت‌الله عبدالکریم فرحانی گفت: تا پیوست معرفتی گام دوم شناسایی نشود، گام دوم محقق نخواهد شد و پیوست معرفتی گام دوم نگاهی عمیق به دین اسلام دارد و با این نگاه است که تمدن شکل می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، نشست بینش‌جویانه و حکمت‌پژوهانه در اولین هفته رمضان۱۴۴۰ هجری قمری توسط مؤسسه علم دینی «امتداد حکمت» با حضور آیت‌الله عبدالکریم فرحانی ‌ و حجت‌الاسلام حریزاوی معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ در مجتمع یادمان شهدای هفتم تیر «سرچشمه» برگزار شد.

آیت‌الله عبدالکریم فرحانی در این نشست با ابراز خرسندی از این موضوع که در جمع اساتید و دانشجویان مؤسسه علمی دینی «امتداد حکمت» حضور یافته اظهار داشت: اینجا مکان شهادت سید الشهداء انقلاب اسلامی آیت‌الله بهشتی است و ایا م نیز ایام شهادت شهید مطهری است لذا بهترین مکان و زمان برای پژوهش در موضوع خودسازی و تمدن‌سازی در سایه فرمایشات مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب اسلامی است.

 

وی گفت: در دوران دبیرستان دو کتاب از کتاب فروشی خریدم که مسیر زندگی مرا تغییر داد. کتاب عدل الهی شهید مطهری و کتاب دیدگاه توحیدی که مقالات شهید بهشتی، شهید مطهری و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این کتاب وجود داشتند. نکته جالب اینجاست که نظرات مقام معظم رهبری در دیدگاه توحیدی در این کتاب همان نظراتی بودند که ایشان چند روز پیش در دیدار با طلاب مطرح کردند.

آیت‌الله عبدالکریم فرحانی با بیان اینکه عصاره گام دوم امید، اراده و جوانی است اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) نیز با استفاده از جوانانی چون شهید مطهری، شهید بهشتی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن زمان ۲۰ تا ۳۵ سال داشتند گام اول انقلاب اسلامی را رقم زدند.

وی با اشاره به این موضوع که تا پیوست معرفتی گام دوم شناسایی نشود گام دوم محقق نخواهد شد عنوان داشت: پیوست معرفتی گام دوم نگاهی عمیق به دین اسلام دارد و با این نگاه است که تمدن شکل می‌گیرد و از آن پرده‌برداری می‌شود.

آیت‌الله عبدالکریم فرحانی تصریح کرد: اسلام سابقه کار تمدنی دارد تاریخشنسان و مستشرقان نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند؛ تاریخشناسان ۳۰ تمدن اولیه برای بشریت نام می‌برند که از این میان ۵ تمدن را به‌عنوان تمدن‌های اصلی معرفی کردند و از این ۵ تمدن ۳ تمدن را جدا می‌کنند که یکی از این ۳ تمدن؛ تمدن اسلامی است که ۵ قرن بر بشریت حکومت کرد و اندلس، بغداد و ایران کانون‌های تمدن اسلامی بودند. گوستاو لوبون فیلسوف، مورخ، جامعه‌شناس و پزشک فرانسوی نیز در مورد امام صادق علیه السلام و حرکت شیعه در تمدن اسلامی بحث می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تمدن جریان‌ساز اسلام پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است عنوان داشت: در آن زمانی که در تمام اروپا ۵۰۰ جلد انجیل هم وجود نداشت در کتابخانه بیت‌الحکمه بغداد ۶ میلیون کتاب موجود بود.

آیت‌الله عبدالکریم فرحانی بابیان اینکه اسلام بین چند کانون تمدنی به‌وجود آمد ادامه داد: اسلام ابتدا در مدینه شکل‌گرفت در زمانی که در تمام عربستان به تعداد انگشتان یک دست باسواد وجود نداشت اما حرکت اسلام کانون‌های تمدنی شرق و غرب را منفعل کرد؛ ایران به اسلام ایمان آورد و ایران، مصر که تمدن‌های بزرگ آن دوران محسوب می‌شدند در مقابل جریان تمدن‌ساز اسلام تسلیم شدند و این به برکت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله؛ حضرت علی، امام حسین و امام صادق علیهم السلام بود.

وی افزود: جریان تمدن‌ساز اسلام به واسطه‌ی مدیریت پیامبرصلی الله علیه و آله و اینکه در ابتدا انسان‌هایی ساخت که عجیب کار کردند اینچنین به قدرت رسید و اسلام هرگاه از مسیر محبت و معارف اهل بیت علیهم السلام فاصله گرفت مشکل پیدا کرد.

آیت‌الله عبدالکریم فرحانی گفت: اسلام ناب از منظر امام خمینی (ره) یک اسلام تمدنی ‌است و امام خمینی (ره) از اول یک اندیشه عمیق تمدن ساز داشت و برای تحقق این اندیشه؛ اسلام ناب را در برابر اسلام سکولار و یا اسلام آمریکایی که اسلامی گوشه‌گیر بود معرفی کردند و در توصیف اسلام ناب فرمودند: این اسلام ابر قدرت‌ها را به خاک مذلت خواهد نشاند.

وی یادآور شد: شهید مطهری پس از پیدا کردن حضرت امام خمینی (ره) که تعبیرشان از ایشان «روح قدسی الهی» است می‌گوید روح تشنه‌اش از ذلال شخصیت امام (ره) سیراب شد و این درس اخلاقی؛ پیوست معرفتی گام دو انقلاب اسلامی است و برای تحقق انقلاب اسلامی ما گام اول را با این مبانی برداشتیم.

حجت‌الاسلام حریزاوی معاون آموزش و پژوهش سازمان تبلیغات اسلامی در ابتدای این نشست بابیان اینکه امام خمینی (ره) بزرگان دین و مجاهدینی که به دنبال حق و حقیقت بودند اسلام را یک حرکت تمدن‌ساز معرفی کردند اظهارداشت: انقلاب اسلامی امروز به‌عنوان امانت در گام دوم به ما رسیده و ما مأموریت داریم افق تمدن‌ساز اسلامی که از مجاهدت‌های امام خمینی(ره)، آیت‌الله طباطبایی علیه رحمه و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این کشور به‌وجود آمد را ادامه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در قبال بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مأموریت معرفتی داریم و بیانیه گام دوم علاوه بر پیوست اجتماعی به پیوست معرفتی نیاز دارد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar