سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره): در این ماه فرق داشته باشیم با سایر ماهها و دنبال این باشیم که ان شاء اللَّه «لیلة القدر» را دریابیم، برکات «لیلة القدر» را که قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از این جهت، از همه شبهاى عالَم بالاتر است.صحیفه امام، ج‏13، ص: 36      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۴۱۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸- ۱۴: ۱۱
امام جمعه اردبیل:
امام جمعه اردبیل گفت: امام علی(ع) در فکر اصلاح جامعه بود اما در مقابل به‌دنبال حکومت و قدرت نبود و تقوای هیچ فردی با علی(ع) برابری نمی‌کند؛ زهد او بی‌مثال بود و در تمام زندگی خود مصالح عمومی را مقدم کرد.

وجود هیچ کس به‌مانند امام علی (ع) به قرآن پیوند نخورده/ علی (ع) در فکر اصلاح جامعه بود نه به دنبال حکومت و قدرت

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل، آیت الله سید حسن عاملی شامگاه جمعه در مراسم سخنرانی شب‌های قدر در مصلای اردبیل اظهار داشت که از جمله فضیلتهای برتر امام علی(ع) شهادت وی به رسالت پیامبر(ص) است تا جایی که پیامبر اکرم می‌فرماید: شاهد رسالت من خداوند و در ادامه علی است.

وی افزود: فضیلت دیگر وی این است که تجلی اراده الهی است و تمامی اوصاف قرآن در او دیده می‌شود تا جایی که اگر قرآن معصوم است باید نتیجه گرفت علی(ع) نیز معصوم است و علی(ع) با زمان به جنگ برخاسته و هیچ‌گاه منش وی کهنه نمی‌شود.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: وجود هیچ کس به‌مانند امام علی(ع) به قرآن پیوند نخورده و حتی اهل‌سنت نیز به جایگاه رفیع وی معترف‌اند و علم و حکمتی که به امام علی(ع) بخشیده شده به هیچ کس بخشیده نشده است.

عاملی تصریح کرد: در اوصاف علی(ع) همین بس که هیچ سرّی در خلقت بر او پوشیده نیست و دیگر ویژگی او جامعیت است و اگر فردی به‌دنبال شناخت امام علی(ع) است در ابتدا باید 124 هزار پیامبر را بشناسد.

امام جمعه اردبیل با اشاره به اینکه از خطبه‌ها و زندگی امام علی(ع) ویژگی‌های وی بررسی شده است، اضافه کرد: برخی معتقدند فضیلتی بالاتر از این نیست که به‌تعبیر پیامبر، علی(ع) خود حق است و حق با اراده وی شکل می‌گیرد و هر رفتار وی بیانگر حق است؛ علی(ع) اردوگاه حق است و تشخیص وی به‌منزله حق است.

وی افزود:عده‌ای دیگر براساس این فرمایش پیامبر اکرم(ص) که «ضَربَةُ عَلِی یَومَ الخَندَقِ اَفضَلُ مِن عِبادَةِ الثّقلین»، بزرگترین فضیلت ایشان را اتصال وجود اسلام به وجود امیرالمومنان علی(ع) می‌دانند و چه کسی غیر از علی(ع) را می‌توان یافت که وجود اسلام به وجودش بسته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ویژگی دیگر امام علی(ع) را حرّیت و زهد او عنوان کرد و گفت: امام علی(ع) در فکر اصلاح جامعه بود اما در مقابل به‌دنبال حکومت و قدرت نبود و تقوای هیچ فردی با علی(ع) برابری نمی‌کند؛ زهد او بی‌مثال بود و در تمام زندگی خود مصالح عمومی را مقدم کرد.

عاملی با ابراز اینکه ویژگی دیگر امام علی(ع) ارتباط قلبی و روحی وی با پیامبر اکرم(ص) است از اوصاف شیعه واقعی فردی را دانست که پیرو علی(ع) و منش او است و علی(ع) هرکجا پا گذاشته پا بگذارد؛ چراکه نمی‌توان بی‌توجه به منش علی(ع) خود را شیعه واقعی دانست.

امام جمعه اردبیل با یادآوری شهادت امام علی(ع) در ماه رمضان افزود: با وجود اینکه امام از شهادت خود آگاه بود اما به مسجد رفت و به فرزندان خود گفت "تنها زمانی به قدر من پی خواهند برد که به شهادت برسم"؛ علم امام علی(ع)، علم قهری بود و با علم به شهادت به‌سوی آن شتافت.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل به شهادت مظلومانه امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: همچنان که امام با وجود شدت زخم و درد نماز خود را پایان داد هر مسلمان و پیرو علی(ع) باید نماز را با جدیت برپا دارد؛ آن فردی که حجاب را رعایت نمی‌کند و آن که دین را سبک می‌شمارد، منش علی(ع) را سبک شمرده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar