سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۴۶۶۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸- ۰۳: ۰۷
گزارش:
اظهارنظر روزهای گذشته چهره‌های اصلاح‌طلب و در رأس آنها غلامحسین کرباسچی نشان داد برخی اصلاح‌طلبان قائل به پیروی از نظریه سعید حجاریان هستند که معتقد بود باید یک پارلمان سایه بر کار اصلاح‌طلبان مجلس نظارت کند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، به‌نظر می‌رسد اختلافات چندین‌ساله میان گروه‌های مختلف جریان اصلاحات این‌بار به‌بهانه ماجرای قتل میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی بار دیگر بروز و ظهور پیدا کرده باشد، اختلافاتی که با انتقادات تند و تیز روزهای گذشته غلامحسین کرباسچی از سران حزب اتحاد ملت به‌عنوان اصلی‌ترین حامی شهرداری نجفی در سال 96 به اوج خود رسیده است.

دبیرکل حزب کارگزاران، در مطلبی که روز گذشته در ارگان رسانه‌ای این حزب منتشر شد با تشریح جزئیاتی از روزهای منتهی به انتخابات شهرداری تهران در سال 96، گفت:‌ "در آغاز تابستان سال 1396 اندکی پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران به‌هنگام طرح نامزدهای تصدی شهرداری تهران در حضور چهار تن از اصلاح‌طلبان برجسته که نام‌شان نزد اینجانب محفوظ است، در دفتر جناب آقای نجفی به حضورشان رسیدم و در حین بحث و رایزنی برای گزینه‏‌های شهرداری تهران درباره همین پرونده مطروحه (ارتباط نجفی با میترا استاد) از ایشان سؤال کردم و با توجه به طرح نامزدی ایشان برای شهرداری درباره عوارض طرح این پرونده و اثرات منفی آن در مدیریت شهری تهران و نیز حوزه خصوصی آقای نجفی در حضور دوستان هشدار دادم".

بیشتر بخوانید

کرباسچی در بخش دیگری از مطلب خود با بیان اینکه اشتباه اصلی نه از سوی اعضای شورای شهر تهران که به‌عهده احزاب پشتیبان ایشان بود که راهبرد نادرستی را انتخاب کردند، تصریح کرده است: "استراتژی این دوستان از آغاز بر دوقطبی‌‏سازی و مخالف‌خوانی بوده و هست و این راهبردی غلط است که در امور سیاسی مبنای عمل را بر تضاد قرار دهیم و فکر کنیم قدرت ما در مخالفت است".

اما بخش قابل‌تأمل متن منتشرشده از سوی کرباسچی، آن‌جایی است که وی به جلسه مشترک سران دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت در منزل عبدالله نوری با موضوع تفاهم بر سر انتخاب شهردار تهران اشاره می‌کند.

جلسه مشترکی که روزنامه سازندگی در شماره 21 فروردین سال 97 در گزارشی با تشریح جزئیاتی از آن، علت برگزاری جلسه در خانه عبدالله نوری را نگرانی وی از تکرار ماجراهای مشابه شورای شهر اول بیان می‌کند. البته به‌گفته روزنامه سازندگی، دیدار مذکور تنها دیدار مشترک سران دو حزب کارگزاران و اتحاد ملت نبوده و سران این دو حزب در روزها و هفته‌های منتهی به انتخابات شهرداری تهران، جلسات مشترک دیگری نیز با وساطت عبدالله نوری برگزار کرده بودند.

بر اساس گزارش سازندگی، علی‌رغم اینکه سران حزب اتحاد در آن دیدار بر کاندیداتوری نجفی تأکید داشتند ولی در نهایت با میانجی‌گری عبدالله نوری توافقاتی صورت گرفت و قرار بر این شد که دو طرف پایبند این توافق بمانند که از مهمترین این توافقات می‌توان به تعهد دو حزب مبنی بر حفظ حیثیت نجفی و عدم تخریب گزینه‌های احتمالی جانشینی نجفی (مشخصاً محسن هاشمی) پیش از اعلام نظر نهایی اعضای شورای شهر اشاره کرد.

با وجود اینکه بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب در روزهای انتخاب شهردار تهران معتقد بودند که هیچ‌گونه فشار خارجی برای انتخاب شهردار بر روی شورای شهر نیست اما برخی از اعضای شورا به‌انحای مختلف، به پخت‌وپزهای خارج از شورا برای انتخاب شهردار اشاره کرده هشدار دادند که این مسئله موجب تخریب چهره اصلاح‌طلبان در افکار عمومی خواهد شد.

به‌عنوان مثال «حجت نظری» از اعضای شورای شهر تهران در پیامی توییتری به برخی لابی‌ها در خارج شورا برای انتخاب شهردار اشاره کرده و با هشتک شورای اول، اختلافات سیاسی شورای اول را یادآوری کرده بود. در پیام این عضو شورا آمده بود: "اقدامات خطرناکی خارج از شورا برای زدن به زیر میز انتخاب شهردار تهران از میان 7 گزینه موجود در حال انجام است...".

حسن رسولی دیگر عضو شورای شهر نیز پس از انتخاب افشانی به‌عنوان شهردار جدید تهران در رابطه با روند انتخاب شهردار در شورا گفته بود: "علی‌رغم اینکه برخی در بیرون شورا تلاش کردند انتخاب شهردار را به‌تعویق بیندازند ولی شورا با تصمیم مناسب شهردار را انتخاب کرد".

محسن سرخو عضو اصلاح‌طلب سابق شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگویی که با تسنیم داشت، دخالت‌های شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و انحصارطلبی این شورا را عامل عدم توفیق شورای شهر تهران برشمرده و تأکید کرده بود: "عمده مشکلات شورای شهر به‌خاطر دخالت‌ نهادهای اصلاح‌طلب در امور داخلی این شورا است".

اظهارنظر روزهای گذشته چهره‌های اصلاح‌طلب و در رأس آنها غلامحسین کرباسچی نشان داد برخی اصلاح‌طلبان قائل به پیروی از نظریه سعید حجاریان هستند که بعد از تشکیل فراکسیون امید، معتقد بود باید یک پارلمان سایه بر کار اصلاح‌طلبان مجلس نظارت کند.

این نظریه گویا برای شورای شهر نیز تکرار شد و مسائلی همچون انتخاب شهردار یا تعیین نامزدهای کرسی اداره پایتخت در جایی خارج از جلسات شورا پخت‌وپز می‌شده است، مسئله‌ای که به اختلاف درون احزاب اصلاح‌طلب کشیده شد و حتی حزب اعتماد ملی را به انشقاق کشاند. رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام سابق حزب اعتماد ملی و از چهره‌های سرشناس جریان اصلاحات، در تاریخ شانزدهم تیر ماه 97 در نامه‌ای افشاگرانه خطاب به الیاس حضرتی قائم‌مقام حزب اعتماد ملی از تشکیل ستاد تقسیم غنائم مسئولیت‌های شهرداری و معاملات پشت‌صحنه با افراد و احزاب اصلاح‌طلب برای موفقیت افشانی در انتخابات شهرداری تهران پرده برداشته بود.

حال باید دید دخالت‌های بیرونی که اکنون بخشی از آنها از زبان امثال کرباسچی افشا شده، همچنان ادامه دارد یا منتخبین مردم تهران در شورای پنجم باز هم در بزنگاه‌ها تنها نظاره‌گر تصمیماتی خواهند بود که در خارج از شورا گرفته می‌شود.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar