سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۴۷۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸- ۱۲: ۱۱
در گفتگو با فرزند جانباز و آزاده، دکتر آزاده نیازی مدیر مزرعه مطرح شد؛
آزاده نیازی از سال ۱۳۹۴ به عنوان مسئول فنی وارد شرکت آبزی اکسیر کوثر شد و از سال ۱۳۹۷ همزمان به عنوان مدیر و مسئول فنی مزرعه پرورش ماهی احرار در شهر الشتر استان لرستان مشغول به فعالیت است.

به گزارش خبرگزاری بسیج، آزاده نیازی مدیر مزرعه احرار شرکت آبزی اکسیر کوثر در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر گفت: مزرعه احرار در شهر الشتر با فاصله ۵۴ کیلومتری از شهرستان خرم آباد در استان لرستان است که با مساحت ۴۷۵۰۰ متر مربع در منطقه استراتژیک و با بهره مندی از آب چشمه و رودخانه به تکثیر و تولید گونه قزل آلا رنگین کمان و مولدهای ماهی آزاد دریا می پردازد.

وی اظهار داشت: یکی از بارزترین ویژگی های مزرعه پرورش ماهی احرار که حاصل هم افزایی تجربه و کار فنی سرمایه انسانی شاغل در آن بوده، خروج از انحصار پرورش ماهی قزل آلا و تولید مولدهای ماهی آزاد دریای خزر که جزء سرمایه های ملی و حیاتی در حال انقراض کشور بوده، می باشد که چرخه این تولید، در سه فرآیند تکثیر و پرورش، حد واسط و پروار عملیاتی می شود.

نیازی ادامه داد: این مزرعه دارای یک چرخه کامل تولیدی است؛ زیرا از مرحله مولد به تخم چشم زده و تا پرورش و عرضه ماهی های بازاری بالاتر از ۸۰۰ گرم در یک مجموعه منسجم و به هم پیوسته صورت می گیرد و این ظرفیت موجود در سال جاری با چشم اندازی در دسترس برای تولید متنوع ماهی ها و عرضه آن ها به بازار رقابت آبزی پروری کشور در حال برنامه ریزی و بسترسازی است.

مدیر مزرعه احرار یادآور شد: در یک دوره زمانی این مزرعه کاملاً خشک شده بود، اما با تأکید و پیگیری عمار صالحی مدیرعامل شرکت آبزی اکسیر کوثر و تلاش مضاعف نیروهای دلسوز مزرعه توانستیم با ۵۰۰ هزار تخم ماهی، چرخه تولید را در سه فرآیند تکثیر، حد واسط و پروار آغاز کنیم و ثمره این همت، عرضه محصولات با کیفیت مزرعه احرار به بازار و عملیاتی کردن پرورش گونه جدید از ماهی با امکانات موجود شده است.

وی با اشاره به موقعیت بالادستی مزرعه در جغرافیای منطقه و در معرض خطر بودن آن در بلایای طبیعی گفت: مزرعه احرار در جوار با رودخانه کهمان قرار دارد و به دلیل این که مزرعه جزو اولین مزارع مستقر در مسیر رودخانه می باشد، همیشه خطر طغیان و سیلاب گریبان گیر آن خواهد بود و در بروز سیل اخیر در ابتدای سال جاری که متأسفانه میزان خسارات وارده به اراضی کشاورزی، مزارع پرورش ماهی و دیگر فعالیت های اقتصادی مناطق استان لرستان بسیار بالا بود، مزرعه احرار در وضعیت بحرانی قرار گرفت و شرایط بسیار سختی بر مدیریت و اداره کردن سرمایه موجود آن حاکم شد.

آزاده نیازی مدیر مزرعه پرورش ماهی احرار، ماجرای بحران سیل اخیر، نقش و تلاش سرمایه انسانی شاغل در مزرعه را در عدم خسارت حادثه به این مجموعه این گونه تشریح می کند:

با اطلاعیه ها و اخبار منتشر شده در فضای رسانه ای کشور مبنی بر هشدار و بروز حوادث بارانی مِن جمله طغیان رودخانه ها و سیلاب در مناطق مختلف کشور به ویژه مجاورین رودخانه ها، دکتر عمار صالحی مدیرعامل شرکت آبزی اکسیر کوثر در ایام تعطیلات عید نوروز به مزرعه احرار آمدند و جلسه ای به منظور پیشگیری و ایجاد همت و روحیه جهادی و برای حفظ سرمایه اقتصادی مزرعه و این بستر ارتزاق منطقه و نیروهای شاغل برگزار شد و با بروز حادثه، تمامی سرمایه انسانی مزرعه احرار به لطف خداوند و با تکیه بر وجدان و تعهد کاری، دلسوزی و تعصب به مجموعه و با اعتنا به انگیزه تزریق شده از سوی مدیرعامل شرکت، تلاش و همت مضاعف خود را برای نجات مزرعه از وضعیت بحرانی و حیاتی پیش آمده انجام داده و توانستند از تحمیل زیان های مالی به مزرعه پرورش ماهی احرار جلوگیری کنند.

خطری که متوجه مزرعه شد، قطعی آب به دلیل ته نشینی شن و ماسه در رودخانه بود که با زحمات بی وقفه و جهادی تمامی همکاران در مزرعه، توانستیم مسیر را برای ورود آب به مزرعه باز کرده و جان دوباره به چرخه تولید دهیم؛ ما سه شبانه روز بیدار بودیم به طوری که سال نو را با خانواده در کنار همکاران در وضعیت بحرانی پیش آمده در مزرعه آغاز کردیم.

در جریان طغیان و گرفتگی مسیر ورودی آب به مزرعه، در دو شب اول بسیار تلاش شد تا مشکل رفع شود و اوضاع را کنترل کنیم، اما زمانی که به مدت ۳۰ دقیقه هیچ آبی نتوانست وارد فرآیند تولید مزرعه شود، نااُمید شدیم و دیگر راه و چاره ای برای حل مسأله نمی یافتیم تا این که دو نفر از همکاران، آقایان نظرپور و یوسف وند، با بستن طناب به دور کمر خود به درون رودخانه رفته، طوری که دیگر مشاهده نمی شدند، توانستند با شجاعت و رشادت شن و ماسه های ته نشین شده رودخانه را کنار زده و مسیر ورود آب به مزرعه را باز کنند.

ارزش مالی ثابت مزرعه پرورش ماهی احرار که در انتهای سال ۱۳۹۳ تقریباً ۸۵ میلیارد ريال برآورد شده بود، با همت همکاران و هدایت مدیرعامل شرکت آبزی اکسیر کوثر برای افزایش تولید و توسعه فعالیت مزرعه، اکنون بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ريال اموال ثابت و ۲۰ میلیارد ريال سرمایه در گردش ارزش گذاری می شود؛ به طوری که در زمان بروز حادثه سیل، ۲۵ تن ماهی پروار آماده عرضه به بازار داشتیم.

با این برآورد و نظر به تعهد یکایک کارکنان مزرعه، توانستیم در بحران پیش آمده از تحمیل ۴۵۰ میلیارد ريال خسارت و زیان مالی به مزرعه و جبران یک ساله آن در صورت صدمه خوردن در سیل، جلوگیری کنیم.

نیازی در پایان اشاره کرد: موفقیت مزرعه پرورش ماهی احرار، مدیون اعتماد مدیرعامل شرکت آبزی اکسیر کوثر به اینجانب و حمایت های مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر در توسعه تولید و تأکید مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر بر اعتماد به جوانان و اولویت اشتغال جامعه هدفِ توانمند و با روحیه جهادی است و در کنار آن وجود سرمایه انسانی متعهد، با وجدان، غیور، با تجربه که بدون در نظر گرفتن زمان و مشکلات اقتصادی متوجه آنان، شانه به شانه مدیر مزرعه، امیدوارانه به آینده ای روشن تر و خدمت با کیفیت تر در عرصه آبزی پروری و سلامت غذایی مردم می نگرند و عمل می کنند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar