سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۶۵۱۸۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸- ۳۳: ۱۰
رئیس بسیج صدا و سیما ابراز امیدواری کرد که جریان مستندسازی جبهه مقاومت با حمایت بزرگ‌ترهای این حوزه تداوم داشته باشد

به گزارش خبرگزاری بسیج،  مراسم رونمایی از مجموعه مستند قصه‌های مقاومت در بسیج صدا و سیما برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم، محمد مهدی رحمتی، رئیس بسیج صدا و سیما صحبت کرد و گفت‌: مجید کلهر مستندساز صاحب سبکی است که بنده به عنوان برادر به ایشان نگاه می‌کنم. خاطرم هست زمانی که همراه با ایشان این مجموعه مستند را می‌دیدیم، روی تک تک صحنه‌ها حساسیت داشت و وقتی نقدی بدان وارد می‌شد، دلیل می‌آورد و متعصبانه دفاع می‌کرد. ایشان مستندسازی است که نه تنها در جنگ 33 روزه حضور داشته است بلکه در جنگ آمریکا علیه عراق بوده و فرزند شهید میباشد. فکر می‌کنم که ایشان به عنوان فیلم‌ساز کوله به پشت دین خود را ادا کرده است. 

وی ادامه داد: این 4 مستند که امروز رونمایی می‌شود، سبک روایت مجید کلهر را به خوبی نشان می‌دهد.او روایت خود را از سال 2006 آغاز کرده و سپس ده سال بعد را نمایش داده و شرایط بسیاری از خانواده‌های لبنانی را به تصویر کشیده است. متاسفانه بسیاری از این خانواده‌ها سامان پیدا نکرده‌اند اما روح  مقاومت در لحظه لحظه‌شان جاری است. او وقتی که دوربین را روی دوش خود گذاشته است، به محور بودن مقاومت تاکید داشته و این موضوع در تک تک صحنه‌هایش جاری است. امیدوارم که این جریان مستندسازی با حمایت بزرگترهای این حوزه تداوم داشته باشد. فیلم‌سازی مقاومت هم کار سختی است و هم محدودیت‌هایی در آن وجود دارد. باید به بچه‌های جبهه انقلاب فضا بدهیم تا بتوانند کار کنند. 

در ادامه این مراسم، محمدحسین محمودیان از مستندسازان باسابقه کشور صحبت کرد و در سخنانی کوتاه گفت:‌خاطرم هست که برای ساخت مستند مقاومت و پیروزی به لبنان رفته بودیم. در آن جا جلسه‌ای با یکی از افرادی که مستقیما مسئول ما بودند داشتیم و ایشان چیزهایی را به ما آموزش دادند. او یک جمله به ما گفت که تاثیر بسیار زیادی بر من گذاشت. او گفت که «ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که موفقیت حزب‌الله چشمگیر نبوده است و شاهد شرایط 50-50 هستیم اما اکنون وظیفه داریم که بگوییم حزب‌الله پیروز شده است». آن جمله ایشان تاثیر زیادی بر من گذاشت و در تک تک صحنه‌ها به یاد این حرف می افتادم. حتی زمانی که می خواستیم نریشن آن را بخوانیم گفتیم که «واقعا پیروز شدیم یا باید بگوییم پیروز شدیم؟» با این حال فکر می‌کنم که روح حاکم بر جامعه انسانی لبنان پس از جنگ 33 روزه بسیار شبیه به همان چیزی بود که خود ما در هشت سال دفاع مقدس داشتیم. وحدت، همدلی و اتحاد بسیار عجیبی در بین مردم حاکم بود. 

سخنران بعدی این مراسم، حسین اکبری از کارشناسان جبهه مقاومت بود. او گفت: مقاومت و جنگ 33 روزه یک نقطه عطف در تاریخ مقاومت است. آمریکا بعد از شکست خوردن طرح خاورمیانه بزرگ خود بسیار تلاش کرد تا طرح جدیدی را برای خاورمیانه اجرا کند. در آن طرح می‌خواستند که سنگرهای پراکنده مقاومت را از بین ببرند تا تهدیدات خود را نسبت به جمهوری اسلامی که ام‌القرای مقاومت در منطقه بود، روا دارند. آنان کار خود را از لبنان شروع کردند چرا که فکر می کردند اگر بخواهند ایران را تهدید کنند، ممکن است لبنان پاسخ بدهد و تلاش کند تا اسرائیل را تهدید کند بنابراین تلاش کردند که در ابتدا لبنان را حدف کنند و سپس به ایران حمله کنند. 

وی ضمن مروری بر جنگ‌های اعراب و اسرائیل به ثمره‌های مقاومت 33 روزه اشاره کرد و گفت:‌ اشغال جنوب لبنان در سال 1982 جراین مقاومت در لبنان را کلید زد و حزب‌الله را به وجود آورد. وقتی که اسرائیلی‌ها در سال 2000 مجبور شدند که جنوب لبنان را ترک کنند، اولین و بزرگ‌ترین شکست تاریخی خود را خوردند. هم‌چنین جنگ 33 روزه، اولین شکست نظامی بود که اسرائیل از لبنان می خورد. جنگ 33 روزه، هیمنه اسرائیل را به لحاظ نظامی و اعتقادی در هم شکست و حزب الله یک پیروزی بزرگ سیاسی، نظامی و اطلاعاتی را به دست آورد. علاوه بر این، جنگ 33 روزه باعث شد تا معادله جنگ در منطقه برهم بریزد و حزب الله  اعتماد به نفس بسیار بزرگی را به دست آورد. هم‌چنین ماهیت جریان سازش عربی افشا شد. جایی که مفتی های سعودی می‌گفتند که دعا کردن برای پیروزی حزب‌الله در این جنگ، حرام است. در حقیتق‌، نه تنها کمک نمی‌کردند بلکه از اسرائیل حمایت نیز می‌نمودند. 

او در پایان گفت: مهم ترین نکته در جنگ 33 روزه این بود که طرح خاورمیانه جدید آمریکا شکست خورد. انان می‌خواستند که جهان اسلام را به 200 کشور کوچک تبدیل کنند که اسلام به قدری ضعیف شود که امریکا بتواند اندیشه‌های خود را در منطقه پیاده کند. این جنگ نشان داد که بدون سلاح و تجهیزات نیز می‌توان ایستادگی کرد و به پیروزی رسید. 

در پایان این مراسم و پس از سخنرانی پیمان جبلی‌ف معاون برون مرزی صدا و سیما، از مستندسازان محمد حسین محمودیان، وحید فرجی، محمدرضا محمدی‌نجات، مصطفی سیفی، امیرحسین نوروزی و مجید کلهر تقدیر شد و 4 مستند «در آن شب»، «الطیبه، «خانه» و «روز سی و سوم» رونمایی شد. 

انتهای پیام/ 

 
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
آیین رونمایی از 4 مستند حوزه مقاومت
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar