سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۷۱۶۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸- ۵۸: ۱۰
امام جماعت مسجد مناسیس ایالت ویرجینیا گفت: تعدادی از ماموران سازمان سیا به مراسم اربعین می‌روند تا شناخت کافی از آن پیدا کنند؛ برداشت آنها از مراسم اربعین تنها یک عزاداری نیست این مراسم را بزرگ‌ترین تجمع ضدامپریالیستی می‌بینند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، براساس مطالعات و تحقیقات صورت‌گرفته در مورد مسلمانان و مساجد آمریکا در سال 2011 میلادی، تخمین زده می‌شود که حدود دو میلیون شیعه در سراسر آمریکا حضور داشته باشند. بیشترین جمعیت شیعیان آمریکا در ایالت کالیفرنیا متمرکز است و بعد از کالیفرنیا، میشیگان، ایلی‌نویز، واشنگتن، نیویورک و تگزاس به ترتیب در رده‌های بعد قرار دارند. براساس همین مطالعات، حدود 230 مسجد و مرکز اسلامی وابسته به شیعیان در سراسر آمریکا وجود دارد. مساجد و مراکز شیعی در سراسر آمریکا در دهه اول ماه محرم و بزرگداشت سوگواری تاسوعا و عاشورای سالار شهیدان ابا عبدالله‌الحسین و اهل‌بیت و اصحاب آن حضرت حداقل میزبان 700 هزار نفر از شیعیان داغدار هستند. یکی از این مساجد، مسجد «مناسیس» است که در شهر «مناسس» ایالت ویرجینیا واقع شده است. ابوالفضل ناهیدیان، موسس مرکز اسلامی و مسجد مناسیس در ایالت ویرجینیا است که از سال 1960 میلادی در آمریکا زندگی می‌کند. تحصیلاتش ابتدا مهندسی مکانیک بوده و بعدها در حوضه آی‌تی ادامه تحصیل داده است.

 


در ایام سوگواری امام حسین(ع) هستیم. آیا مراسم دهه اول محرم در مسجد «مناسیس» برگزار می‌شود؟ مراسمی که در آمریکا برگزار می‌شود چه تفاوت‌هایی با مراسم عزاداری کشورهایی مانند ایران، عراق و لبنان دارد؟

بله، مراسم دهه اول محرم سال‌هاست به‌صورت منظم در مسجد ما نیز برگزار می‌شود. ما در اینجا زمانی که از امام حسین(ع) صحبت می‌کنیم، به مخاطبان می‌گوییم آنچه هدف امام حسین(ع) از قیام عاشورا بود، امروز باید هدف شما هم باشد. ما صرفا مجلس سینه‌زنی و روضه‌خوانی برپا نمی‌کنیم و غذایی بخوریم و برویم. به عزاداران می‌گوییم خواسته امام حسین(ع)، خواسته حضرت مهدی(عج) است و حضرت مهدی امروز، حسین دیروز است و این را به صورت شعار روی دیوارها نوشته‌ایم. در واقع ما از مراسم محرم این‌گونه استفاده می‌کنیم که تذکری برای آماده‌سازی عزاداران برای یاری حضرت مهدی باشد.  البته اقداماتی هم هست که ما در مسجد خودمان برای مناسبت‌های مختلف انجام می‌دهیم که تا حدودی نوآوری خودمان بوده و آن این است که از طریق پرده‌ای که در سالن نصب می‌شود و با ایجاد نمایش‌هایی توسط سایه اقدام به بیان وقایع مختلف می‌کنیم که برای مخاطب آمریکایی جذاب است.  مراسم در مسجد ما و بسیاری دیگر از هیات‌ها در آمریکا به این صورت است که مراسم، شب‌ها در قالب سخنرانی، سینه‌زنی و روضه‌خوانی برگزار می‌شود. ظهر عاشورا برنامه را طوری تنظیم می‌کنیم که مراسم تداخلی با اذان ظهر نداشته باشد و بعد بحث ناهار و اطعام است. در اینجا رسم است که علاوه‌بر غذایی که مسجد تهیه می‌کند، هرکس که غذایی تهیه می‌کند، به مسجد می‌آورد و توزیع می‌شود.

مراسم به زبان انگلیسی است؟

بله، مراسم کاملا به زبان انگلیسی است و حتی اشعار سینه‌زنی و روضه‌خوانی‌هایمان هم به انگلیسی است.

آیا غیرمسلمانان و اهل‌سنت هم در دهه محرم به مسجد شما مراجعه می‌کنند تا درباره مراسم سوال کنند؟

ما در مسجدمان بخشی داریم که مربوط به تقریب بین ادیان و مذاهب است. درخصوص ادیان دیگر هم باید بگویم مراجعات زیادی داریم. ما همه در یک چیز باهم مشترک هستیم و آن هم آمدن منجی برای هدایت و مدیریت جهان در آخرالزمان است و مسیحیان دعایی دارند که روزانه آن را می‌خوانند و مرتبط با همین مساله است. اینجا اهل‌سنت هم برای امام حسین(ع) گریه می‌کنند و غیرمسلمانان هم در روز عاشورا که اطعام صورت می‌گیرد، می‌آیند و در مراسم شرکت می‌کنند.

طی مراسمی که برگزار می‌شود، چه شخصیتی از شخصیت‌های عاشورا برای حاضران در مراسم، جذاب‌تر است؟

ما می‌گوییم که در کمپ امام حسین(ع) از همه دین و سن و سالی می‌آیند، مسیحی هست، سنی هست، شیعه هست، پیر و جوان در مجلس حاضر هستند و هرکس نسبت به شرایطی که دارد، به شخصیت‌هایی که در واقعه عاشورا بودند، گرایش پیدا می‌کند.

فکر می‌کنید اگر هیات‌هایی که در ایران هستند می‌توانستند به نوعی با هیات‌های دیگر در خارج از ایران ارتباط داشته باشند و اگر شبکه‌ای از هیات‌ها در سراسر جهان ایجاد شود، چقدر می‌تواند مفید باشد؟

می‌تواند بسیار مفید باشد؛ به این ترتیب که ایران باید به همه دنیا و به همه گرفتاران جهان اعلام کند که ایران آزادی و توانش در مقاومت را مدیون حسین(ع) است و این شبکه‌سازی می‌تواند این کلام را منتقل کند. البته یک چیزی را هم در داخل پرانتز عرض کنم؛ اینکه ما موظفیم نسبت به برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسین(ع) در ایران محافظت داشته باشیم. من شنیدم که حرف‌هایی در ایران در مورد عزاداری زده می‌شود که گفته می‌شود آنچه را خرج مراسم امام حسین(ع) می‌کنید، خرج فقرا کنید. این‌ حرف‌هایی است که پشت آن برنامه‌ریزی دشمن است و به‌تازگی این اتفاق در برخی مراسم‌های عزاداری آمریکا هم در حال شکل‌گیری است.

یعنی در آمریکا هم چنین حرف‌هایی زده می‌شود؟

بله. افزایش سالانه مراجعان به مراسم اربعین، غربی‌ها را سردرگم کرده است، به‌طوری که گفته می‌شود تعداد قابل‌توجهی از ماموران سازمان سیا به مراسم اربعین می‌روند تا شناخت کافی از این مراسم و دلیل گرایش مردم به آن داشته باشند. برداشت آمریکایی‌ها از مراسم اربعین تنها یک مراسم عزاداری ساده نیست، بلکه آنها این مراسم را بزرگ‌ترین تجمع ضدامپریالیستی می‌بینند. همین مساله باعث می‌شود آنها هم ساکت ننشینند و برای بر ‌هم زدن مراسم عزاداری امام حسین(ع) کار کنند. باید بگویم متاسفانه در آمریکا هم شاهد این قول هستیم که گفته می‌شود هزینه مراسم عزای امام حسین(ع) را به فقرا بدهید.

امروز و با توجه به تحولات جهان چه درسی از قیام عاشورا می‌توان گرفت؟

همان‌طور که امام خمینی(ره) فرمودند، در هر کجای دنیا مشکلی پیش بیاید، می‌بینیم دست آمریکا در آن حضور دارد. یزید امروز آمریکا است. اگر اساسنامه ارتش آل‌سعود را مطالعه کنید که در دسامبر 1915 امضا شده، می‌گوید که آل‌سعود و وارثان آن بدون هماهنگی آمریکا اقدام به کاری نخواهند کرد. ایجاد این داعش و خونریزی‌هایی که صورت می‌گیرد، همه زیر سر آمریکا، انگلیس و اسرائیل است. البته باید بگویم اسرائیلی وجود ندارد و اسرائیل را در واقع آمریکا ایجاد کرده است که قداره‌کشی کرده و منطقه را بی‌ثبات کند.

 
 
منبع: روزنامه فرهیختگان
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar