سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشیم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۱۸۹۴۵۳
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸- ۱۰: ۲۱
یادداشت پژوهشگر حوزه الهیات سیاسی تشیع و یهود در مورد جدای ری از تهران؛
خبرگزاری بسیج: پژوهشگر حوزه الهیات سیاسی تشیع و یهود در یادداشتی، نوشت:« بی توجهی به اجرای قانون اساسی در شهرری موجب بروز تبعات منفی در این شهرستان شده است .

  علیرضا شاه محمدی، دانشجو و پژوهشگر حوزه الهیات سیاسی تشیع و یهود از دانشگاه شهید بهشتی در بخشی از یادداشت خود، در زمینه تبعات بی توجهی قانون جدایی ری از تهران، آورده است: « بهترین قانون؛ قانون اساسی است  و مردم عزیز شهرری سالهاست خواستار اجرای مُرِّ قانون هستند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بی توجهی به اجرای قانون اساسی در شهرری تبعات منفی در مردم اصیل و بویژه نخبگان و اقشار مختلف بوجود آورده است .

شاه محمدی، در ادامه این یادداشت آورده است: دولتها از دوره اول تا دهم و مجلس شورای اسلامی ؛ بالاخص دوره نهم و حتی شورای محترم نگهبان نسبت به مردم ری کم لطف بوده اند که علت آن را بیان خواهم کرد .

باتوجه به اینکه شهرستان ری طبق مصوبه ۱۹۳۹۳ مورخ ۱۲شهریور ۱۳۵۶هیات وزیران با دو بخش فشافویه و حومه تشکیل شد و در واقع هویت قانونی یک شهرستان مشخص شده و بطورطبیعی مرکز یک شهرستان طبق قانون جزء همان شهرستان محسوب می شود؛ اما بسیار عجیب است، مرکز شهرستان ری، در محدوده شهرداری شهر تهران قرار گرفته و مردم شهرری سالها درگیر این استثناء در کشور شده اند .

 باتوجه به مصوبه هیات وزیران مورخ ۱۲شهریور ۱۳۵۶ که شهرستان ری را با دو بخش به رسمیت می شناسد و شورای محترم نگهبان در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۸۱ در پاسخ به نامه رئیس مجلس شورای اسلامی وقت اینگونه بیان می نماید:« در اصل یکصدم قانون اساسی برای هر شهرجداگانه شورای شهر در نظر گرفته است و تصویب تبصره سه شهر تهران، ری و تجریش در مجموع یک شورا داشته باشد و آن را مغایر اصل یکصدم قانون اساسی می داند؛ در نتیجه قانون اساسی و شورای نگهبان اتمام حجت کرده و تکلیف را برای همیشه روشن کرده است.

در نهایت روشن و مبرهن است که بر مبنای قانون تقسیمات کشوری؛ دولتهای اول تا دهم نسبت به اجرای قانون در شهرری کوتاهی کرده و مردم شهرری را از داشتن شورای شهر مستقل و جدا از تهران محروم کرده اند و حق مردم شهرری است که این بی مهری، بی توجهی و کم لطفی را فراموش نکنند.

شایان ذکر است دولت دهم در پایان عمر خود تلاش های زیادی کرد ؛ اما بواسطه بعضی  تنش ها بین مسئولان دولتی با قالیباف شهردار وقت تهران ؛ اجرای قانون طرح تفکیک انتخابات شورای اسلامی شهرری از تهران ابتر ماند و سرانجام نافرجامی داشت .

اما چرا نمایندگان مجلس نهم به مردم ری کم لطفی کردند ؟

نمایندگان مجلس شورای اسلامی؛ دوره نهم به تبصره ای الحاقی در ذیل ماده ۱۲ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران رای دادند که در آن محدوده شهری تهران ؛ ری و تجریش فقط یک شورای اسلامی شهر تشکیل می شود ومجلس شورای اسلامی که از سایر قوا مستقل است و به طور قانونی نباید هیچ اثرگذاری از بیرون بر تصمیمات مجلس وجود داشته باشد ؛ اما ظاهرا اینطور نبود و با تاثیرگذاری از بیرون (فضا سازی مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر تهران ) به تبصره الحاقی رای دادند که صد در صد خلاف قانون اساسی کشور بود .

اما چرا اعضای شورای نگهبان به مردم ری کم لطفی کردند؟

متاسفانه شورای نگهبان که حافظ قانون اساسی است در تصمیمی ناباورانه مصوبه مجلس نهم را در تاریخ ۹۲/۱/۲۷ مورد رسیدگی قرار داد و محرومیت شهرری از داشتن شورای مستقل را مغایر شرع و قانون اساسی ندانست .

شورای نگهبانی که در آبان ۱۳۸۱ ؛ محرومیت شهرری را ازداشتن شورای مستقل مغایر شرع و قانون اساسی می داند و این تناقض تا به امروز در ابهام بوده است .

امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ؛ دوره دهم به حذف تبصره الحاقی مطرح شده رای مثبت داده و به مواد قانون اساسی کشورکه ثمره مجاهدت و تلاش مبارزان انقلابی بوده و حاصل خون شهیدان نهضت های اسلامی است احترام گذاشته ودر تصمیم گیری ها حقیقت را فدای مصلحت نکنند.

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar