معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در اجلاسیه هیئت ­های اندیشه­ ورز بسیج کارگران و کارخانجات کشور گفت: قرارداد داخلی ­سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش 275 میلیون یورو منعقد شده است.
کد خبر: ۹۱۹۸۴۹۱
|
۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰

به گزارش خبرگزاری بسیج از بوشهر، دکتر محمد باقر عالی در این اجلاسیه که در مجتمع رفاهی شهدای خلیج فارس بوشهر برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس تحلیل­ هایی که دشمنان انقلاب اسلامی در سال گذشته با استفاده از چشم ­اندازهای تحریم ­ها و جنگ­ های اقتصادی درباره کشور ما داشتند بر این باور بودند که اقتصاد ما در سال 1398 زمین ­گیر می ­شود.

انعقاد قرارداد داخلی ­سازی قطعات صنعت خودرو به ارزش 275 میلیون یورو

وی افزود: بر اساس آمارهای رسمی پایش شده چند باره در هفت ماهه سال 1398 در 100 قلم کالایی که به عنوان کالای استراتژیک روزانه رصد شده و جهت استحضار مقامات عالی کشور به آن­ ها ارائه می ­شود بجز در آلومینیوم و خودرو در تمام این اقلام تولیدی در کشور نسبت به سال قبل حدود 7 درصد رشد وجود دارد.

این مقام مسئول با اشاره به صادرات صورت گرفته در این مدت، تصریح کرد: صادرات ما در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه قبل، از لحاظ وزنی 25 درصد و از نظر ارزشی 17 درصد افزایش داشته است.

انعقاد قرارداد داخلی ­سازی قطعات صنعت خودرو به ارزش 275 میلیون یورو

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: در صنعت آلومینیوم به دلیل بحث­ های مالکیتی و نقل و انتقال­ ها، از ابتدای سال تولید متوقف شده بود که ان شاءالله تولیدات این صنعت نیز تا پایان سال به روال معمولی خود بازمی ­گردد که البته آلومینیوم المهدی دقیقاً سال قبل بر اساس اعلامیه رسمی اعلام کرده بود که تا 2 هفته دیگر هیچ ماده اولیه ­ای برای تولید ندارد اما تا الان خوشبختانه نه تنها تأمین آلومینیوم با مشکل مواجه نشده است بلکه میزان ذخیره پودر آلومینیوم برای تولید شمش آلومینیوم از متوسط 5 سال گذشته نیز بیش ­تر است.

دکتر عالی در ادامه با اشاره به وضعیت صنعت خودرو در کشور، گفت: سال قبل در همین روزها حدود 500 هزار دستگاه خودروی ناقص در کف کارخانجات تولید خودروی کشور وجود داشت که از این تعداد 278 هزار دستگاه خودرو متعلق به شرکت ایران خودرو و 200 هزار دستگاه خودرو نیز متعلق به شرکت سایپا بود و این در حالی بود که حدود 1 میلیون نفر نیز متقاضیانی وجود داشت که پول برای خرید خودرو پرداخت کرده ولی خودروی خود را تحویل نگرفته بودند.

وی افزود: الان خوشبختانه یک خودرو هم در انبارهای سایپا وجود ندارد و در انبارهای ایران خودرو نیز این آمار تا پایان دی ماه به صفر می­ رسد و این به معنی آن است که تولید جاری خودروسازهای ما نه تنها در این مدت متوقف نشده بلکه خودروهای ناقص قبل نیز تکمیل و تحویل داده شده است که البته در برخی از خودروهای تولیدی به دلیل این که به صورت CKD بوده یعنی این که قطعات آن به صورت کامل وارد شده و سپس تولید و تحویل داده می ­شده است هنوز مسائلی وجود دارد که این مسائل نیز در حال برطرف شدن هستند.

عالی تأکید کرد: نهضت ساخت داخل در صنعت خودرو کشور به عناون یکی از برنامه ­های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت از اردیبهشت امسال با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی شروع شده است که در همین راستا تاکنون قرارداد داخلی­ سازی قطعات، لوازم و تجهیزات مصرفی صنعت خودرو به ارزش 275 میلیون یورو منعقد شده است که البته مجموع هدف­ گذاری ما در صنعت خودرو در مجموع به ارزش 1/4 میلیارد یورو است.

داخلی­ سازی قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش 10 میلیارد دلار

وی اذعان کرد: بر اساس این نهضت قرار است تا سال 1400 قطعات وارداتی صنعت کشور به ارزش 10 میلیارد دلار داخلی­ سازی شود که مطالعه تمام فرآیندهای انجام این کار انجام شده و مشخص شده است که در کجاها احتیاج به سرمایه­ گذاری، دانش، تکنولوژی و ... داریم.

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران تأکید کرد: با تغییر قواعد رفتاری و خواست جمعی که در این عرصه صورت گرفته است در تمام قطعاتی که داخلی­ سازی آن­ ها شروع شده است بین 30 تا 50 درصد کاهش قیمت صورت گرفته است که این مسئله باعث ایجاد ارزش برای چرخه تولید کشور و کاهش قیمت تمام شده برای محصولات کارخانه شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
پر بیننده ها
آخرین اخبار