سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره): در این ماه فرق داشته باشیم با سایر ماهها و دنبال این باشیم که ان شاء اللَّه «لیلة القدر» را دریابیم، برکات «لیلة القدر» را که قرآن در آن نازل شده است، همه سعادت عالَم در آن شب نازل شده است و از این جهت، از همه شبهاى عالَم بالاتر است.صحیفه امام، ج‏13، ص: 36      
l_marquee
کد خبر: ۹۲۲۹۹۶۷
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹- ۰۷: ۰۹
«نبرد سید جابر» نگاهی دارد به روزهای جهاد سردار شهید قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس که توسطی نشر «یا زهرا» منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری بسیج، «نبرد سید جابر» دومین جلد از مجموعه «روزی روزگاری قاسم سلیمانی» است که به همت «عباس میرزایی» و بر اساس مصاحبه با شهید حاج قاسم سلیمانی و هم‌رزمانش، تنظیم و تدوین شده است.

کتاب حاضر که دومین جلد از مجموعه «روزی روزگاری قاسم سلیمانی» است شامل خاطرات این شهید گران‌قدر از اردیبهشت تا تیر 1361 می‌شود که در 13 فصل تنظیم شده است.

پس از فتح فاو، شناسایی، هجوم، نبرد در شب، عقب نشینی، بعد از نبرد، عقب‌نشینی دشمن و عملیات کوشک از بخش‌های این کتاب است.

*نویسنده در مقدمه کتاب خود آورده است:

«کتاب دوم از مجموعه روزی روزگاری قاسم سلیمانی با عنوان نبرد سیدجابر، دوره‌ای از فرماندهی سردار سلیمانی بر تیپ ثارالله را روایت می‌کند که تیپ را برای حضور در عملیات بیت‌المقدس از دوکوهه به دارخوین و سپس حمیدیه آورد و درنبردی سخت و نابرابر در جبهه کرخه کور لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی دشمن را زمین‌گیر کرد تا قرارگاه فتح و نصر، فارغ از رویارویی با تانک‌های این دو لشکر قدرتمند، از کارون عبور کنند. همچنین شرح می‌دهد که رزمندگان تیپ ثارالله چگونه تحت امر سردار سلیمانی در آوردگاه کوشک تانک‌های عراق را به آتش کشیدند.»

*قسمتی از متن کتاب:

«روزهای سیزدهم در چهاردهم اردیبهشت با تبادل آتش توپخانه سپری شد، در این دو روز، عناصر اطلاعاتی تیپ ثارالله، بانفوذ به مواضع دشمن، از موانع و استحکامات جدیدی که عراقی‌ها ایجاد کرده بودند، خبر آوردند.

نیمه‌شب 14 اردیبهشت 1361، قرارگاه قدس طرح فریب مخابراتی را در دستور کار تیپ‌های تابع قرارداد.

قاسم سلیمانی ساعاتی بعد، در گفتگو با جلال اشجع، راوی دفتر سیاسی سپاه درباره این طرح گفت:

آن حرکت یک فریب مخابراتی بود که سرتاسر منطقه توسط تمام تیم‌های ما انجام شد و دشمن به گمان اینکه ما می‌خواهیم به آنها تک کنیم. تمام این نیروها را تا صبح بیدار نگه داشت. احتیاطش را آماده‌باش کامل داد و حتی در بعضی نقاط گردان‌های احتیاط را حرکت داد. توپخانه‌اش خیلی سنگینی ریخت و خلاصه یک حالت آماده‌باش کامل داشت.

ساعت 1:45 دقیقه روز پانزدهم اردیبهشت دو تیم از رزمندگان تیپ ثارالله با نفوذ به مواضع دشمن، تعدادی از نفرات او را کشته و زخمی کردند و چند دستگاه تانک و انواع خودروی وی را به آتش کشیدند. این افراد که در دو گروه جداگانه با اسم رمز ذبیح و حسین سازماندهی شده بودند، بعد از شنیدن رمز یا مهدی (عج) به ترتیب با آر پی‌جی و خمپاره به سنگرها و تانک‌های دشمن حمله کردند.

قاسم سلیمانی ساعت 2 بامداد روز 15 اردیبهشت 1361، از قرارگاه فرماندهی تیپ ثارالله رمز حمله را اعلام کرد.»

«نبرد سیدجابر» در 360 صفحه به کوشش «عباس میرزایی» تدوین و توسط نشر «یا زهرا» منتشر شده است.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar