سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۲۷۱۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹- ۵۷: ۰۸
معاملات مسکن یزد در شوک!
صاحب خانه ها در یزد از حق 40درصدی خودشان برای افزایش اجاره بها کوتاه نیامدند و بطور میانگین در سطح شهر یزد نرخ رهن و اجازه تا 30درصد گران تر شد.
به گزارش خبرگزاری بسیج؛ شیوع کرونا ویروس، بسیاری از صنوف را به تعطیلی کشاند که گا‌ها برخی مشاغل علیرغم گذشت ۶ ماه از شیوع این بیماری همچنان در تعطیلی به سر می‌برند و این یعنی بروز تنگنای اساسی در درامد و معیشت مردم که گا‌ها خسارت‌های غیرقابل جبرانی را به جا گذاشته است.

یکی از هزینه‌هایی که این روز‌های سخت اقتصادی، پنجه بر زندگی مردم انداخته است و کوتاه هم نمی‌اید هزینه مسکن به ویژه مستاجران است که بدون تعارف خیلی‌ها را به خاک سیاه نشاند!

به ادعای ستاد ملی کرونا با توجه به گرانی‌های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم‌درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا موضوع «اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» از محل بخشی از منابع مالی اختصاص یافته به «ستاد ملی مقابله با کرونا» در این ستاد مطرح شد.

***وام ودیعه مسکن تنها سهم ۱۳۰ نفر!

تسهیلاتی که به اذعان محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی قرار است به ۷۰۰ هزار نفر پرداخت می‌شود و تا به امروز تنها ۱۳۰ نفر موفق به دریافت آن شده اند! به عبارتی هنوز چیزی به عنوان وام ودیعه مسکن دست مستاجرانی که شش ماه است بخاطر کرونا تحت فشار هستند نگرفته است.

یکی از مستاجران یزد که کارگر است در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: وضع اجاره بها در یزد هر روز آشفته‌تر می‌شود و صاحب خانه بدون رعایت انصاف تا جایی که بتوانند از جیب مستاجر بیرون می‌کشند و به نظر می‌رسد نرخ گذاری صاحب‌خانه‌ها روی خانه‌هایشان برای اجاره، بر اساس ارزش ملک نیست بلکه بر اساس نیاز آن‌ها به پول است، هرچه مالکان قسط و مخارج بیشتری داشته باشند، اجاره خانه‌ها را بالاتر می‌برند.

***صاحب خانه‌هایی که با خانه ۱۰۰ متری، درامد کارمندی دارند!

علیرضا دشمه بیان کرد: برخی صاحبخانه‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند، پول حقوق یک کارمند دولت را از یک خانه ۱۰۰ متری درآورند غافل از اینکه در این شرایط کرونایی و اوضاع اقتصادی اگر همین منوال پیش بروند دیگر قادر به پرداخت اجاره بها نیستم کما اینکه در حال حاضر هم با سه شیفت کار کردن می‌توانم از پس مخارج زندگی ام تا حدودی بربیایم.

وی تصریح کرد: هنوز وعده دولت برای پرداخت وام مسکن عملی نشده و کسی هم امیدی ندارد که دولت بخواهد و بتواند این وعده را عملی کند، اما گلایه اصلی من به عنوان یک شهروند از مسئولین استان است که صاحب خانه‌ها را به حال خود رها کرده اند تا هر زوی که می‌خواهند با مستاجر خود رفتار کنند.

***کاهش معاملات مسکن در یزد از یک ماه گذشته

امیر یاسینی رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بنگاهداران استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت معاملات مسکن در یزد اظهار کرد: وضعیت خرید و فروش تا یک ماه گذشته نسبت به سال قبل بهتر بود، اما با توجه به ورود دادستانی یزد برای ساماندهی بنگاه‌های املاک غیر مجاز، معاملات مسکن از قیبل خرید، رهن و اجاره در یزد در یک ماه گذشته به صورت موقت روند کاهشی را به خود گرفته است.

یاسینی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع مدیریت و نظارت بر معاملات مسکن -سیما ۷۲۴- برای سیستمی شدن تمام مبایعه نامه‌ها در یزد افزود: از فردا تمامی بنگاه داران و مشاوران املاک باید با مراجعه به سامانه سیما ۷۲۴ نسبت به تنظیم قولنامه اقدام کنند و تقریبا قولنامه‌های دستی کاربردی نخواهد داشت و هرانچه را طرفین در قولنامه امضا می‌کنند در سیستم به ثبت می‌رسد.

***نرخ گذاری مسکن در یزد با سیستمی شدن مبایعه نامه‌ها

وی با بیان اینکه رسیدن به قیمت متعارف در مسکن نیازمند همکاری و همراهی همه دستگاه‌ها و مردم است گفت: دفترخانه دار باید ملزم شود معامله‌ای را با قیمت خارج از نرخ گذاری ثبت نکند ام متاسفانه بعید به نظر می‌رسد که بتوان دفترخانه‌ها را ملزم به رعایت چنین شرایطی کرد چراکه طرفین با رضایت هم توافق کرده اند و قولنامه حتی اگر در سامانه هم ثبت نشده باشد در دفترخانه به ثبت می‌رسد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بنگاهداران استان یزد خاطرنشان کرد: امیدواریم دادگستری پای کار بماند و این نرخ گذاری در سامانه یزد جا بیافتد و همه ملزم به رعایت ان باشند نه اینکه بنگاه دار مجبور به معامله با این نرخ گذاری باشد، اما خارج از بنگاه طرفین قولنامه‌ای را توافقی بنویسند و با مراجعه به دفترخانه نقل و انتقال را انجام دهند.

***وام ودیعه مسکن به اتحادیه مشاوران املاک بخشنامه نشد

یاسینی با اشاره به افزایش سرسام آوری قیمت مسکن در یزد اذعان کرد: متاسفانه وام ودیعه مسکن تنها در حد اطلاعیه‌ای توسط ستاد، ولی مقابله با کرونا از رسانه‌ها اعلام شد و چیزی به عنوان بخشنامه به دست اتحادیه مشاوران املاک نرسید و عملا هنوز چیزی عاید مستاجران نشده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بنگاهداران استان یزد تصریح کرد دادستانی قرار بود دستور تخلیه به صاحب خانه‌ها ندهند که این کارهم انجام نشد و دستور تخلیه به صاحب خانه‌ها داده شد و از سویی دیگر صاحب خانه‌ها هم از حق ۴۰ درصدی خودشان برای افزایش اجاره بها کوتاه نیامدند و بطور میانگین در سطح شهر یزد نرخ رهن و اجازه تا ۳۰ درصد گران‌تر شد.

***پلمب بیش از ۷۰۰ بنگاه بدون پروانه در یزد

یاسینی درخصوص پلمب بنگاه‌های غیرمجاز و بدون پروانه در یزد ابراز کرد: روند پلمب بنگاه‌های بدون پروانه تا به امروز ادامه داشته است که طبق اخرین امار تاکنون بیش از ۷۰۰ بنگاه در یزد پلمب شده اند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک و بنگاهداران استان یزد در پایان با بیان اینکه مسکن‌های خالی یکی از چالش‌هایی است که می‌توان در قیمت مسکن اثرگذار باشد تاکید کرد: در یزد در مناطقی مانند صفاییه و به ویژه در حوزه مسکن‌های خصوصی این چالش بیداد می‌کند که متاسفانه پشت این قضیه هم یک عده سرمایه دار هستند و ساماندهی مسکن خالی در یزد هم نیازمند ورود دستگاه‌های نظارتی و اجرایی استان است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، متوسط مبلغ اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی در شهر یزد در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ معادل ۳۸.۵ درصد افزایش یافته و این افزایش در کل استان یزد معادل ۳۵.۵ درصد بوده در حالی که این رقم در کشور در مدت زمان یاد شده افزایش ۴۴.۶ درصدی داشته است..

حدود ۲۸ درصد خانوار‌های استان یزد اجاره نشین هستند و با توجه به وزن بالای هزینه اجاره مسکن در هزینه زندگی خانوار‌های اجاره نشین، این افزایش مبلغ اجاره سطح معیشت آن‌ها را با تنگنا‌های جدی مواجه کرده و می‌طلبد دولت در پرداخت وام ودیعه مسکن که وعده داده است بطور جدی و سریع اقدام کند.
یزدرسا/
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar