سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۳۴۰۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۴۰۰- ۱۱: ۰۰
/ماه بندگی/
رمضان ماه بی‌قراری بندگان است. بندگان در این ماه از پروردگار خود می‌خواهند که آن‌ها را به رضایت و خشنودی نزدیک کرده و از خشم و عصبانیت دور گرداند؛ این ماه فرصتی است برای لبیک گفتن به دعوت پروردگار عالمیان.
به گزارش خبرگزاری بسیج زنجان؛رمضان ماه بی‌قراری بندگان است. بندگان در این ماه از پروردگار خود می‌خواهند که آن‌ها را به رضایت و خشنودی نزدیک کرده و از خشم و عصبانیت دور گرداند؛ این ماه فرصتی است برای لبیک گفتن به دعوت پروردگار عالمیان.
 
شرح دعا و اعمال شب و روز دوم ماه مبارک رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

«اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِکَ وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ ونَقماتِکَ ووفّقْنی فیهِ لقراءةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین».

«خدایا مرا در این روز به رضا و خشنودیت نزدیک ساز و از خشم و غضبت دور ساز و برای قرائت آیات قرآنت موفق گردان، به حق رحمتت‌ای مهربان‌ترین مهربانان عالم».

اعمال ماه مبارک رمضان

نماز شب دوّم ماه مبارک رمضان

چهار رکعت و در هر رکعت بعد از حمد بیست مرتبه سوره قدر خوانده می‌شود.

حضرت علی (ع) درباره ثواب این نماز می‌فرمایند خدای تعالی تمام گناهان فرد را می‌آمرزد، رزقش وسیع می‌شود و کفایت کرده می‌شود کار سالش.

در این ماه هم‌چنین برای انجام فرایض و واجبات، دعا‌هایی توصیه شده است که به شرح زیر است:

از امام جعفر صادق (ع) و امام موسی کاظم (ع) روایت شده که در ماه رمضان بعد از هر فریضه خوانده شود؛

«اَللّهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیتِک الْحَرامِ فی عامی هذا وَ فی کلِّ عامٍ، ما اَبْقَیتَنی فی یسْرٍ مِنْک وَ عافِیةٍ وَ سَعَةِ رِزْقٍ، وَ لا تُخْلِنی مِنْ تِلْک الْمواقِفِ الْکریمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَةِ، وَ زِیارَةِ قَبْرِ نَبِیک صَلَواتُک عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ فی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیاوَالا خِرَةِ فَکنْ لی، اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُک فیما تَقْضی وَ تُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الْمَحْتُومِ فی لَیلَةِ الْقَدْر، مِنَ الْقَضاَّءِ الَّذی لا یرَدُّ وَ لا یبَدَّلُ، اَنْ تَکتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیتِک الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ الْمَشْکورِ سَعْیهُمُ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ، الْمُکفَّرِ عَنْهُمْ سَیئاتُهُمْ، وَاجْعَلْ فیما تَقْضی، وَ تُقَدِّرُ اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَ تُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَ تُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَ دَینی، آمینَ رَبَّ الْعالَمینَ».

«خدایا مرا روزی کن حج بیت‌الحرام در این سال و در همه سال، مادامی که عمر را باقی داری با آسایش و عافیت و وسعت رزق، و مرا دور مدار از آن موقف‌های عالی و مشاهد مشرفه، و زیارت قبر پیغمبرت که درودت بر او و بر آلش باد و در جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یاری کن،‌ای خدا از تو درخواست می‌کنم که در آنچه از قضا و قدرت اموری را در شب قدر حتمی قرار دادی که دیگر برگشت و تغییر و تبدیل نخواهد داشت که مرا از آن حجاج بیت‌الحرامت قرار دهی که حجشان پسندیده و سعی‌شان پذیرفته و گناهان‌شان آمرزیده است، و اعمال بدشان بخشیده شده است و قرار ده در قضا و قدرت که عمر مرا طولانی و رزقم را وسیع و امانات و قرضم را ادا فرمایی، این دعا را اجابت فرما‌ای پروردگار عالم».

خواندن دعا قبل از نماز‌های فریضه در ماه رمضان

«یا عَلِیُّ یا عَظیمُ، یا غَفُورُ یا رَحیمُ اَنْتَ الرَّبُّ الْعَظیمُ، الَّذی لَیسَ کمِثْلِهِ شَیءٌ وَ هُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ، وَ هذا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَ کرَّمْتَهُ، وَ شَرَّفْتَهُ وَ فَضَّلْتَهُ عَلَی الشُّهُورِ وَ هُوَ الشَّهْرُ الَّذی فَرَضْتَ صِیامَهُ عَلَیَّ، وَ هُوَ شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ، هُدیً لِلنّاسِ وَ بَیناتٍ مِنَ الْهُدی وَالْفُرْقانِ وَ جَعَلْتَ فیهِ لَیلَةَ الْقَدْرِ، وَ جَعَلْتَها خَیراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، فَیاذَالْمَنِّ وَ لا یمَنُّ عَلَیک، مُنَّ عَلَیَّ بِفَکاک رَقَبَتی مِنَ النّارِ، فیمَنْ تَمُنُّ عَلَیهِ، وَ اَدْخِلْنِی الْجَنَّةَ، بِرَحْمَتِک یا اَرْحَمَ الرّاحِمین».

«ای خدای بلند مقام،‌ای بزرگوار‌ای آمرزنده‌ای مهربان تویی خدای بزرگ که هیچ مثل و مانندی ندارد و به گفتار و کردار خلق شنوا و بیناست و این ماه است که مقامش را عظیم کردیم و کرامت و شرافت و فضیلتش بر سایر ماه‌ها دادیم و این ماه است که روزه‌اش بر من واجب گردانیدی و این ماه رمضان است که در آن قرآن را نازل فرمود:‌ی برای راهنمایی مردم و روشن کردن راه هدایت و جدا نمودن حق از باطل و شب قدر را در این ماه مقرر داشتیم که آن شب را بر هزار ماه برتری دادیم پس‌ای خدایی که بر همه منت داری و هیچ کس بر تو منت ندارد بر من منت گذار در میان آن همه بندگانت که منت گذاره‌ای و از آتش دوزخ نجات بخش و به بهشت ابدت داخل گردان به حق رحمت بی‌پایانت‌ای مهربان‌ترین مهربانان».

دعا بعد از هر نماز واجب

«اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ، اَللّهُمَّ اَغْنِ کلَّ فَقیرٍ، اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کلَّ جایعٍ، اَللّهُمَّ اکسُ کلَّ عُرْیانٍ، اَللّهُمَّ اقْضِ دَینَ کلِّ مَدینٍ، اَللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کلِّ مَکرُوبٍ، اَللّهُمَّ رُدَّ کلَّ غَریبٍ اَللّهُمَّ فُک کلَّ اَسیرٍ، اَللّهُمَّ اَصْلِحْ کلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِالْمُسْلِمینَ، اَللّهُمَّ اشْفِ کلَّ مَریضٍ، اَللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناک، اَللّهُمَّ غَیرْ سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِک، اَللّهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّینَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ، اِنَّک عَلی کلِّشَیءٍ قَدیرٌ».

«ای خدا تو بر اهل قبور نشاط و سرور عطا کن، خدایا هر فقیر را بی‌نیاز گردان، خدایا هر گرسنه را سیر گردان، خدایا هر برهنه را لباس پوشان، خدایا دین هر مدیونی را عطا فرما، خدایا هر غمگینی را دلشاد ساز، خدایا هر غریبی را به وطن بازرسان، خدایا هر اسیری را آزاد گردان، خدایا مفاسد امور مسلمانان را اصلاح فرما، خدایا هر مریضی را شفا عنایت کن، خدایا به غنای خود جلوی فقر ما را ببند، خدایا بدی‌های حال ما را به خوبی صفات خودت تغییر ده، خدایا دین ما را ادا کن و فقر ما را بدل به غنا و بی‌نیازی گردان، که تو‌ای خدا بر هر چیزی توانایی».
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar