سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۴۳۱۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰- ۳۶: ۱۸
رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی:
رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی گفت:رویکرد شهرداری در سالهای اخیر همان رویکرد چشم پوشی و واگذاشتن دست فروشان به حال خود بوده است در واقع با توجه به بی اثر بودن اکثر روش های قهرآمیز شهرداری با دستفروش‌ها، رویکرد چشم پوشی در عمل بیش از دیگر رویکردها در دستور کار شهرداری‌ها قرار گرفته و می گیرد.

بنیامین شکوه‌فر، در مورد پدیده دست‌فروشی گفت: اهمال و تعلل مدیران شهری در ساماندهی این همشهریان کم برخوردار، می‌تواند شهر و شهروندان را با چالش هایی جدی مواجه کند.

وی با بیان این‌که نمی توان به سادگی از کنار معضل دستفروشی به عنوان یکی از مشکلات شهری گذر کرد، افزود: دست فروشی غده‌ای  که سالهاست در سایه بی تدبیری مدیران شهری آنچنان رشد کرده هم اینک در صدر لیست مهمترین چالش های شهری بدل شده است.  

رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی عنوان کرد: شهرهای ایران در سال های اخیر به نحو روزافزونی با پدیده دست فروشی مواجه بوده‌اند، برای درک پدیده بهتر دست فروشی باید پیوند آن با دست کم سه قلمرو اجتماعی، که مدیریت شهری، فرصتهای شغلی و بازارهای اجتماعی را شامل می‌شود.

شکوه‌فر ‌با اشاره به این‌که برای بررسی پدیده دست‌فروشی و چالش شهر، پژوهش های فراوانی از سوی شهرداری انجام شده است  افزود: بر اساس یکی از همین پژوهش‌هایی که توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران منتشر شده، سه رویکرد را برای مواجهه با دستفروشی مد نظر قرار گرفته است. راهکارهایی شامل: چشم پوشی از دست فروشی، مقابله با دست فروشی و ساماندهی دست‌فروشان.

وی با اشاره به این‌که رویکرد شهرداری در سالهای اخیر همان رویکرد "چشم پوشی " و واگذاشتن دست فروشان به حال خود بوده است بیان کرد: در واقع با توجه به مشغله های ریز و درشت شهرداری‌ها و بی اثر بودن اکثر روش های قهرآمیز با دستفروش ها، رویکرد "چشم پوشی" در عمل بیش از دیگر رویکردها در دستور کار شهرداری‌ها قرار گرفته و می گیرد.  

رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی با اشاره به سیاستی که شهرداری در برخورد با دست‌فروشان در پیش گرفته افزود: این سیاست به هیچ عنوان نتوانسته دردی از شهر و دستفروش‌ها حل کند زیرا به محض کاهش فشارها و نظارت ها و برخوردها دوباره دستفروش‌ها بساط‌شان سلطان خیابان‌ها می شوند.  

شکوه‌فر خاطرنشان کرد:با جمع آوری دست فروشان و پراکنده ساختن آنها از خیابان ها عملا و ناخواسته زمینه را برای سوق دادنشان به سمت دزدی و انواع دیگری از فعالیت های مجرمانه سوق می دهیم که خودشان مصادیقی از فعالیت های مجرمانه و پرخطر تلقی می شوند.

 

نمی‌توان به سادگی از پدیده دستفروشی عبور کرد/ مدیریت شهری هیچ‌گاه نتوانست دستفروشان را ساماندهی کند

وی با تاکید بر این‌که بهترین راهکار اثربخش برای ساماندهی دست فروشی در شهر تهران منوط به اثربخشی سیاستگذاریها و برنامه های کلان اقتصادی در خلق مشاغل کافی در بخش رسمی باشد افزود: ضمن آنکه نباید از این نکته نیز غافل ماند که این معضل، چالشی  فرابخشی است که نیاز به همکاری نهادهای دولتی و حاکمیتی، سازمان های مردم نهاد و مشارکت خود دست فروشان امکان پذیر است.  

شکوه‌فر با بیان این‌که ساماندهی دستفروش‌ها را می توان در سه بازه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام داد، گفت: در بخش کوتاه مدت می‌توان به بهبود شغلی دست فروشان، تنش زدایی از ارتباط مغازه داران و دست فروشان و بهبود وضعیت معابر اشاره کرد. در اهداف میان مدت ایجاد فضاهای شهری با جاذبه گردشگری و تدوین و اجرای طرح‌هایی برای جلوگیری از شب مردگی در شهرها و در بخش اهداف بلند مدت نیز افزایش عدالت محوری در شهر، اشغال زایی و بهبود تولید ملی را می توان دنبال کرد.

رئیس اندیشکده حقوق شهری و شهروندی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود تمام شعارها و تدابیری که در ظاهر برای ساماندهی دستفروش‌ها شده است، عملا هنوز هیچ گشایش خاصی در این زمینه رخ نداده است. چالشی که به نظر می رسد باید یکی از اولویت های سیاست گذاری شورای شهر و شهرداری آینده پایتخت باشد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar