سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۴۳۹۵۵
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰- ۰۷: ۱۳
مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح، کلید واژگان مشترک تمام انتخابات ها بعد از انقلاب در جمهوری اسلامی ایران بوده است

اهمــــیت انتــــخاب اصلح انتـــــخابات در آیــــات و روایــــات.

به گزارش خبرگزاری بسیج از اردبیل -  یادداشت - مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح، کلید واژگان مشترک تمام انتخابات ها بعد از انقلاب در جمهوری اسلامی ایران بوده است. هر دو واژه لازم و ملزم یکدیگر بوده و مشارکت حداکثری بدون انتخاب اصلح و همچنین انتخاب اصلح بدون مشارکت حداکثری ابتر خواهد بود.

انتخاب اصلح و غیر اصلح می‌تواند بر مشارکت حداکثری تاثیر گذار باشد به نحوی که شرایط اقتصادی و اجتماعی پیش آمده در دولتهای یازدهم و دوازدهم که بنا به نظر کارشناسان امر، عمدتاً ناشی از سوءمدیریت(انتخاب غیر اصلح) می باشد نگرانی در مورد مشارکت حداکثری در انتخابات سال ۱۴۰۰ را موجب شده است. لذا با توجه به اهمیت انتخاب اصلح ذکر چند نکته در قالب آیات و روایات قابل تأمل است:


۱)خداوند متعال در آیه ۱۱ سوره رعد می فرماید: ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم. خداوند سرنوشت هیچ ملتی را تغییر نمیدهد مگر آنکه آنان سرنوشت خودشان را تغییر دهند. تغییر در اوضاع و احوال مردم تابع اراده خودشان است مردم در تعیین کارگزاران حکومتی می‌توانند افراد صالح را انتخاب و سرنوشت خود را به احسن الحال تغییر دهند و بالعکس.


۲)انتخاب کارگزار حکومتی در یک کشور اسلامی بر کل ممالک اسلامی اثرگذار است. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم انَّ فیهم اولی بذلک منه واعلم بکتاب الله وسنت نبیِّه فقدخانَ الله ورسوله وجمیع المسلمین. کسی که شخصی از مسلمانان را به کار گمارد(به اصطلاح امروزی رای دهد) و بداند که میان آنان کسی بهتر از وی به انجام مسئولیت و داناتر از او به کتاب خدا و سنت پیامبر وجود دارد، بی‌تردید به خدا و رسول او و جمیع مسلمانان خیانت نموده است.


۳) راهنمایی و توصیه به همدیگر برای انتخاب اصلح، مصداق امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یکی از فرایض دینی است؛حضرت علی علیه السلام می فرمایند: لاتترک الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستجاب لکم. امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید در غیر اینصورت اشرار بر شما حکومت خواهند یافت و سپس هرچه دعا کنید مستجاب نخواهد شد.


لذا با توجه به موارد فوق و صدها مورد دیگر انتخاب اصلح در تمامی جوامع ،بالاخص در جامعه اسلامی که داعیه‌دار سعادت بشری است، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و دقت واهتمام ما را دراین امر می‌طلبد.


✍️:محسن پناهیان

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar