سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
امام خمینی(ره):من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد/پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت شما آسیب نبیند. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این عصر و عصرهای آینده می خواهم که اگر خدای نخواسته عناصر منحرفی با دسیسه و بازی سیاسی وکالت خود را به مردم تحمیل نمودند، مجلس اعتبارنامه آنان را رد کنند و نگذارند حتی یک عنصر خرابکار وابسته به مجلس راه یابد . . . و از همه نمایندگان خواستارم که با کمال حسن نیت و برادری با هم مجلسان خود رفتار و همه کوشا باشند که قوانین، خدای نخواسته از اسلام منحرف نباشد و همه به اسلام و احکام آسمانی آن وفادار باشید تا به سعادت دنیا و آخرت نائل آیید       
l_marquee
کد خبر: ۹۳۴۸۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰- ۳۳: ۱۸
شاهرود_ بر اساس آخرین انتشار نتایج رتبه‌بندی ۲۰۲۱ لایدن، ۳۶ دانشگاه ایران از جمله دانشگاه صنعتی شاهرود در جمع ۳۶ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، بر اساس آخرین انتشار نتایج رتبه‌بندی ۲۰۲۱ لایدن، ۳۶ دانشگاه ایران از جمله دانشگاه صنعتی شاهرود در جمع ۳۶ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
دکتر علی دستفان معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه با ذکر شاخص‌های مختلف رتبه بندی لایدن افزود: بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شاهرود در معیار مرجعیت علمی ۵۹ پله نسبت به سال قبل ارتقاء یافته است. وی افزود این دانشگاه برای دومین سال متوالی توانسته جزء ۳۶ دانشگاه برترت ایران در این رتبه بندی قرار گیرد و جایگاه خود را نسبت به سال قبل ۵۹ پله ارتقاء بخشد و این موفقیت مرهون تلاش همه همکاران دانشگاهی است.
در خبر درج شده در سایت موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری به نقل از دکتر دهقانی، رئیس موسسه استنادی علوم آورده شده است: در رتبه‌بندی سال جاری نظام ر. تبه بندی لایدن، ۳۶ دانشگاه از ایران در جمع ۱۲۲۵ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. در این نظام رتبه‌بندی، در سال ۲۰۲۱ ایران با این تعداد حضور دانشگاه در بین کشور‌های اسلامی رتبه نخست، ترکیه با ۳۲ دانشگاه رتبه دوم و مصر با ۸ دانشگاه رتبه سوم را دارد.
دکتر دهقانی با بیان اینکه لایدن یکی از نظام‌های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس شاخص‌های معتبر علم‌سنجی مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، اظهار داشته: در سال ۲۰۲۱، دانشگاه‌های دنیا در ۲۰ شاخص در قالب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در لایدن مورد رتبه‌بندی قرار گرفتند. این ارزیابی‌ها از تولیدات علمی دانشگاه‌ها در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۹ از پایگاه اطلاعاتی Web of Science استفاده کرده است.
رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، افزوده است: معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از شاخص‌هایی، چون مقالات ۱% برتر، مقالات ۵% برتر، مقالات ۱۰% برتر و مقالات ۵۰% برتر بهره گرفته است. در معیار دیپلماسی علمی از شاخص‌هایی، چون همکاری علمی، همکاری بین‌المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده است. معیار دسترسی آزاد به انتشارات نیز از شاخص‌های انتشارات دسترسی آزاد، تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز تشکیل می‌شود.
وی یاداور شده است: معیار تنوع جنسیتی نیز شامل شاخص‌های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آن‌ها مشخص نیست، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) می‌باشد.
گفتنی است: نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام‌های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه‌های حاضر در نظام خود رتبه‌ای واحد محاسبه نمی‌کند بلکه دانشگاه‌ها در کلیه معیار‌ها و شاخص‌های موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می‌گیرند. از این رو، یکی از ویژگی‌های رتبه بندی لایدن این است که لایدن به دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تاثیر کلیه شاخص‌ها و وزن‌های مرتبط با آن‌ها است، اختصاص نمی‌دهد بلکه، لایدن برای کلیه دانشگاه‌ها در این شاخص‌ها نمرات و رتبه‌ها را جداگانه محاسبه و منتشر می‌کند.
مشروح خبر در: https://www.msrt.ir/fa/news/۶۲۱۶۷/
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
خبرهای مرتبط
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar